Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Okulların Ne Zaman Açılabileceğini Söyledi


Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, CNN Türk’te katılmış olduğu programda okulların normalleşme dönemi plana uygun devam ederse 1 Haziran’da açılabileceğini söyledi. Selçuk, ayrıca sınavlarla alakalı de izahat yaptı.
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Okulların Ne Zaman Açılabileceğini Söyledi

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisi, salgının yayılımını en aza indirgemek için okulların kapanmasına neden olmuştu. Ülkemizde de uzun bir süredir okullar kapatılmış durumda. Milyonlarca öğrenci uzaktan eğitim almaya devam ederken, okulların ne vakit açılacağı hala büyük merak konusu. 

CNN Türk’ün “Ahmet Hakan ile Tarafsız Bölge” programına katılan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların ne vakit açılacağı sorusuna cevap verdi. Bakan Selçuk, normalleşme dönemi plana nazaran gitmeye devam ederse okulların 1 Haziran’da açılabileceğini duyurdu. Uzaktan tahsil sürecinin 31 Mayıs’a kadar devam edeceğini belirten Selçuk, “Normalleşme süreci beklendiği şekilde devam ederse okulları 1 Haziran’da açarız. Toplum bilgisi dahilinde, Bilim Kurulu’nun önerileri, Bakanlıklarla aramızdaki iletişim, kabinede Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde meydana getirilen çalışmalar, bunların hepsi meydana getirilen istişareler neticesinde bir yere bağlanıyor” şeklinde izahat yaptı.

Eğitimle beraber ekonomi, turizm, hizmet sektöründeki normalleşmelerin bir tüm halinde gerçekleşmesi gerektiğini vurgulayan Milli Eğitim Bakanı, okulların en hızlı şekilde açılmasını temenni ettiklerini belirtti. 

19 gün okullar açılır:

Normalde okulların 19 Haziran’da kapatılacağını vurgulayan Bakan Selçuk, “19 Haziran okulların kapanma tarihi. 19 gün için açılır tabii. Öğretmenlerimizden, velilerimizden, öğrencilerimizden on binlerce talep alıyoruz. Mümkün olmasıyla birlikte kısa sürede açılmasıyla alakalı bir beklenti var. Bizim açımızdan önemli olan çocuklarımızın sağlığı, onların güvenliği. Bu konuda güvenli olduğumuzda okullarımızı açarız” şeklinde izahat yaptı.

Yapılacak sınavlar ile alakalı simülasyonlar düzenlediklerini belirten Ziya Selçuk, “Bazı modelleme çalışmalarımız var. Örneğin, LGS yapılacak, kaç sıramız, sınıfımız var. Türkiye’deki yükseköğretimdeki birtakım kurumlar, kuruluşlar da dahil olmak üzere çeşitli senaryolar üzerinde çalışıyoruz. Çocuklarımızı ne biçimde oturtursak tüm sıralarda sosyal mesafeyi dikkate alacak biçimde tedbirimizi almış oluruz. Bununla ilgili simülasyonlar devam ediyor. Bir hafta arasında de neticelenmiş olacak. Böyle baktığımızda da şunu görüyoruz; Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda okulların açılması halinde yahut sınavlar esnasında iyi mi oturulmalı, ne kadar mesafe olmalı, öğretmenler neye dikkat etmeli, bütün bunlarla ilgili her birinin animasyon denemelerini yapıyoruz.” dedi.

 

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz