Zalain Krem Nasıl Kullanılır ? Ne İşe Yarar ?


Zalain Krem Nasıl Kullanılır ? Ne İşe Yarar ?, İlacın Etken Maddesi Sertakonazol nitrat‘ tır. Zalain Krem, mantarların cilt üzerinde büyümelerini çoğalmalarını engelleyici etkisi vardır.
Zalain Krem Nasıl Kullanılır ? Ne İşe Yarar ?

ENDİKASYON BİLGİSİ :

İlacın Etken Maddesi Sertakonazol nitrat‘ tır. Zalain Krem, mantarların cilt üzerinde büyümelerini çoğalmalarını engelleyici etkisi vardır. Deri mantarı, mayalar ve maya benzeri mantarların  ve küf mantarlarının tedavisi için uygundur. Zalain,  Candida’ ya bağlı koltuk altı, meme altları, testisler üzerinde ince kabuklaşma gösteren kırmızı veya kahverengi lekeler ile belirgin kaşıntılı /döküntülü mantar enfeksiyonları; ayak mantarı (tinea pedis), avuç içlerinde görülen el mantarı (tinea manuum), tırnak mantarı (tinea unguium), en sık boyun, gövde, kol, ve bacaklarda görülen halka şeklinde iltihaplı, kaşıntılı, kızarık, yüzeyden kabarık lezyonlar ile belirgin vücut mantarı (tinea korporis); sakal mantarı (Tinea barbae); kasık bölgesinde, dış genital organlarda, uylukların iç kısımlarında ve kalçada  ortaya çıkan kırmızı ya da kahverengi lekeler, kaşıntı, yanma hissi, soyulma ile belirgin kasık mantarı (tinea kruris); genellikle boyun, göğüs, kolların üst kısımları  ve sırtta görülen beyazdan pembeye veya bronz renkten kahverengiye kadar değişen renklerdeki lekeler ve hafif pullanma ile belirgin mantar enfeksiyonu (tinea versicolor) tedavisinde kullanılmaktadır.

ZALAİN KREM HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN ÖNEMLİ KONULAR:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Zalain, deri mantarı, mayalar ve maya benzeri mantarların  ve küf mantarlarının tedavisi için uygundur.
 3. Doktor tarafından önerilmediği takdirde diğer topikal ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır.
 4. İlacı kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate alınız. Enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşmeler görülebilir.
 5. Yıkandıktan sonra, hastalıklı bölgeyi iyice kurulayınız ve kullandığınız bez ve havluları her gün değiştiriniz.
 6. Kremi uyguladığınız bölgede şiddetli yanma, tahriş, kızarıklık, ağrı veya sızıntı gibi durumlardan herhangi biri görüldüğünde ilacı kullanmayı bırakıp, derhal doktorunuza başvurunuz.
 7. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe sebep olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınınız.
 8. İlacın  uygulandığı yerin hava almasını engelleyecek giysiler giymemelisiniz. Bol, gevşek  ve pamuklu kıyafetler giymelisiniz. Tedavi edilen yer ayaklarınız ise pamuklu çorap, sandalet  ve hava dolaşımını sağlayabilecek ayakkabılar giyiniz. Genellikle ayaklarınızı kuru tutunuz.
 9. Tedavi başladıktan sonra bir kaç hafta içerisinde iyileşme belirtileri görülmezse ya da daha da kötüleşirse derhal doktorunuza başvurmalısınız.
 10. İlacı kullanmaya başladıktan sonra, mantarlı bölgenin tamamen temizlenmesi 4 haftayı bulur. Hastalığın tekrar ortaya çıkmasını önlemek için 4 hafta düzenli bir şekilde kullanılmalıdır.
 11. Göz, burun ve ağzınıza temasından sakınınız. Kazara bu bölgelere teması halinde bol su ile yıkayınız.
 12. •12 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 13. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

ZALAİN KREM’İN KULLANIM ŞEKLİ:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Kremi uygulayacağız bölgeyi temizleyiniz ve kurulayınız. Parmağınızla  ufak miktarda aldığınız kremi ince bir tabaka halinde ilgili bölgeye yayıp hafif hareketlerle sürünüz ve iyice kuruması için bir müddet bekleyiniz.
 3. Her uygulamada hastalıklı deri bölgesinin tamamına ve bunun dışındaki sağlıklı derinin 1 cm lik bölümüne kadar sürünüz.
 4. Üzerini hava almayacak şekilde kapatmayınız veya bandajlamayınız. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için  düzenli şekilde ve yeterli sürede kullanınız.
 5. Günde 1 veya 2 defa uygulanır. Akşam 1 defa veya sabah 1 – akşam 1 defa şeklinde uygulanabilir. 12 yaşından büyük çocuklarda günde tek doz uygulanır.
 6. Ortalama tedavi süresi 3 veya 4 haftadır.
 7. •4 haftalık süre sonunda iyileşme olmazsa hasta tekrar incelenmelidir.
 8. Üzerini hava almayacak şekilde kapatmayınız veya bandajlamayınız. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için  düzenli şekilde ve yeterli sürede kullanınız.

İLACIN OLASI YAN ETKİLERİ :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Uygulanan bölgede geçici kızarıklık görülebilir. Bu durum tedavinin durdurulmasını gerektirmez.

İlaç Etken Maddesi:

Sertakonazol nitrat

İlaç Marka İsmi: 

Zalain Krem

TAKİP ET   Google News Abone Ol

Etiketler:


Bir Yorum Yaz