Yurtdışından Ne Kadar Para Getirebilirim?


Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın gerek tatil gerek iş sebebiyle Türkiye’ye gelirken merak ettiği konulardan biri de yanlarında getirebilecekleri para miktarıdır, yani yurtdışından ne kadar para getirebilirim sorusu birçok kişinin aklına takılan soruların başında gelir.

Bu yazımızda hem getirebileceğiniz nakit miktarından bahsederek hem de yanında yüklü miktarda nakit taşımaya çekinenler için alternatif yöntemleri derledik. 

Yurtdışından Para Getirme Limiti (2021 Güncel)

Türkiye’de son çıkan genelgeyle birlikte yurtdışından getirilecek nakit para konusundaki limit tamamen ortadan kalkmıştır. Avrupa Birliği Gümrük Yasaları gereği Avrupa Birliği’ne girerken 10.000 Euro üzeri para bildirme zorunluluğu bulunuyor. Yani Avrupa’dan gelirken bu miktar nakit olarak 10.000 Euro’nun üstünü gümrüğe bildirmek zorundasınız.

Yurtdışından para getirme konusunu online olarak çözmek için Transferwise çok uygun komisyonlarla çok hızlı bir şekilde para transferinizi yapmanızı sağlıyor.

TRANSFERWİSE İLE PARA GÖNDER

Tam tersi Türkiye’den Avrupa’ya çıkarken de yine 10.000 Euro olarak bu konuda katı bir kural bulunuyor. Bunun üstünü gümrüğe bildirmemeniz sizin açınızdan ciddi bir sorun doğurabilir. 

Aynı zamanda yanında yüklü miktarda nakit taşımaktan çekinenler olduğunun da farkındayız ki her şeyin gitgide dijitale döndüğü bu çağda hiç de haksız sayılmazlar. Bu sebeple Türkiye’ye gelirken paranızı Türkiye’ye getirebileceğiniz alternatif yöntemlere de göz atmak istedik.

Yurtdışından Para Getirme Yöntemleri 

  • Transferwise
  • Nakit
  • Banka Transferi
  • Western Union 

Yurtdışından para getirme yöntemlerini en yaygın 4 başlık altında toplayabiliriz. Burada kısaca değindiğimiz yöntemler hakkında daha detaylı bilgi almak için Yurtdışından Para Transferi yazımızı inceleyebilirsiniz.

Transferwise ile Para Getirme

Neyse ki eskisi gibi yüksek komisyon ve döviz çevrim oranlarından etkilenmeden para transferi yapma şansınız da bulunuyor. Tabii ki nakit getirdiğinizde hiç eksilmeyecek paranızdan ufacık bir kesintiye razı olmanız gerekecek fakat Transferwise’la oldukça yüksek bedellere kadar parayı Türkiye’ye gönderebileceğinizi unutmayın. Bizim önerimiz en azından sigorta niyetine Avrupa Birliği gümlük şartlarına gerekmese de riayet ederek üstünü Transferwise’la Türkiye’deki bankanıza göndermeniz olacaktır. Paranız 2-3 iş günü içerisinde Türkiye’deki hesabınıza geçecektir. Yurtdışından Türkiye’ye en ucuz para gönderme yolu yazımızdan konu hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

TRANSFERWİSE’I İNCELE

Western Union Para Getirme

Eğer herhangi bir bankayı araya sokmak istemiyorsanız ve yüksek kesinti oranlarına da aldırmıyorsanız Western Union’la paranızı anında Türkiye’ye aktarabilirsiniz. Türkiye’de paranızı çekmeniz için gereken tek şey Western Union’un size sağladığı bir kod olacaktır.

Banka Transferiyle ile Yurtdışından Ne Kadar Para Getirebilirim?

Banka transferi yurtdışından para getirirken geleneksel olarak en yaygın kullanılan yöntemdir. Limit konusu ise tamamen para transferini yapan kişiye bağlıdır. Belli bir miktarın üstüne çıktığınızda ya da sürekli benzer bir transferle belli bir sıklığın üzerine çıktığınızda bankanız sizden gönderdiğiniz paraya dair bir açıklama isteyebilir. Bu da oldukça standart bir prosedür olacaktır. 

Yani uzun lafın kısası Türkiye’ye nakit para getirmek konusunda herhangi bir sınır bulunmuyor fakat biz yine de büyük bir miktarı banka hesabınızdan nakit olarak çıkarmadan online transfer ederek Türkiye’ye aktarmanızı tavsiye ediyoruz. Bu konuda da Transferwise sitesini öneriyoruz. Yurtdışından para göndermek kaç gün sürer sorusuna cevap verdiğimiz diğer yazımızı da tavsiye ederiz.

Transferwise’ın nasıl işlediğini daha detaylı öğrenmek için aşağıdaki butona tıklayarak web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Umarız yurtdışından ne kadar para getirebilirim diye düşündüğünüzde aklınızdaki soru işaretlerini giderebilmişizdir.

TRANSFERWİSE’A KAYDOL

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz