Yurtdışından IBAN’a Para Gönderme: En Kolay Yurtdışından Para Transferi


Yurtdışından Türkiye’ye yapılan para transferlerinde tıpkı yurtiçinde yaptığımız transferlerde olduğu gibi IBAN bilgisi olmazsa olmazdır fakat yurtdışından IBANa para gönderme işlemi yaparken bankalardan SWIFT ve BIC kodlarına da ihtiyaç duyarsınız. Çünkü göndereceğiniz para döviz cinsinden olacaktır.

Peki bu kodlara ihtiyaç duymadan yalnızca IBAN bilgisiyle yurtdışından Türkiye’ye para göndermek mümkün mü?

2021 yılına geldiğimiz bu günlerde bu soruya artık evet diyebiliyoruz. Bundan 5 yıl öncesine kadar hayal bile edemediğimiz bir yöntem olan Transferwise(aslında 10 yıllık bir şirket fakat popüler hale gelmesi daha yakın zamanda gerçekleşti) ve benzeri yöntemler yurtdışı para transferlerinde bankalara kaptırdığımız paralara dur diyor hem de SWIFT ve BIC gibi kodlara ihtiyaç duymuyor.

Şimdi yalnızca IBAN bilgisinin yeterli olduğu bu transfer yöntemini biraz daha detaylı açıklayalım.

TRANSFERWİSE İLE PARA GÖNDER

Yurtdışından IBAN’a Para Transferi

Yurtdışında yaşarken Türkiye’de olan bir dostunuza, akrabanıza para transferi yapmak ya da iş için para göndermek istediğinizde karşı taraftan istemeniz gereken tek şey IBAN bilgileriyle birlikte alıcının adı soyadıdır.

Şimdi bu bilgilerle birlikte Transferwise ile bu işlemi nasıl gerçekleştirebileceğinizi anlatalım. Öncesinde ise kısaca Transferwise’dan bahsedelim.

Transferwise ile IBAN’a Uluslararası Para Gönderme

Uluslararası para transferlerini daha az kesintiyle ve hızlıca gerçekleştirmek için yola çıkan bir şirket olan Transferwise bu konuda oldukça modern bir yaklaşımla işinizi fazlasıyla kolaylaştırıyor.

Ekran görüntüsü 24 Ocak 2021 tarihinde alınmıştır ve o anda Google üzerinden görülen Euro kuru da 9.02’dir.

Siteye girdikten sonra ilk yapmanız gereken oldukça basit olan üyelik işlemlerini tamamlamak. Siteye vereceğiniz kişisel bilgilerin doğruluğu para transferinizin gerçekleşebilmesi adına oldukça önemli.

  • Transferwise’a üye olduktan sonra para transferi yapacağınız para birimini ve para göndermek istediğiniz para birimini seçiyorsunuz.
  • Ardından işlemi gerçekleştireceğiniz para miktarını belirtiyorsunuz. Karşınıza tüm detaylarıyla para gönderme işleminin size ne kadara mal olacağı çıkıyor.
  • Transferwise’ın yurtdışından IBANa para gönderirken bir avantajı da kur dönüşüm oranlarında.
  • Ardından alıcı bilgilerini ve yurtdışından para göndereceğiniz IBAN’ı giriyorsunuz.
  • Tüm bilgileri eksiksiz doldurduktan sonra eğer yöntem olarak banka transferi seçeceğini seçerseniz Transferwise size bir referans numarası ve IBAN adresi gösteriyor. Bu hesaba para gönderdikten sonra işleminiz başlıyor ve size belirtilen gün içerisinde tamamlanıyor.
  • İşlemi banka/kredi kartı yöntemiyle de gerçekleştirebiliyorsunuz. Burada tercih tamamen size kalmış durumda.

Daha önce de bahsettiğim gibi Transferwise ile yurtdışından para transferi yaparken SWIFT ve BIC kodlarına ihtiyacınız yok.

Diğer alternatif yöntemleri de incelemek ve bu yöntemi de daha detaylı okumak için Yurtdışından en ucuz para gönderme yöntemleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

Güvenilirlik anlamında emin olamayan okuyucularımız olursa diye Transferwise Türkiye’de BDDK dahil işlem yaptığı tüm ülkelerde tıpkı bir banka gibi lisansa sahip bir kurum. Türkiye’deki lisansı işlemlerin gerçekleşmesini sağlayan Birleşik Ödeme Sistemleri üzerinden ilerliyor.

Yani güvenilirlik açısından uluslararası para transferini banka aracılığıyla yapmanız ya da Transferwise kullanmanız arasında bir fark yok.

TRANSFERWİSE’I DENE

Banka Transferiyle IBAN’a Para Göndermek

Yurtdışından bankanız aracılığıyla Türkiye’deki IBAN’a para göndermek istediğinizde yapacağınız işlem bir SWIFT işlemi olarak adlandırılır. Bu durumun yurtiçinde yaptığınız para transferinden birkaç farkı vardır.

Yurtdışından Para Transferi – Yurtiçi Para Transferi Farkları

Bu bahsettiğimiz farklar işlemi banka aracılığıyla yaptığınızda olan farklardır.

  1. Yurtdışından para transferindeki komisyon EFT’ye göre çok daha yüksektir. Hem gönderen hem alıcı açısından düzenli olarak bu işlemi yapmak yüklü para kayıplarına sebep olabilir.
  2. Yurtiçinde yapılacak para transferinde IBAN ve alıcı isim, soyismi bilgileri yeterliyken yurtdışına ya da yurtdışından para gönderme işleminde alıcı bankasının bazı detaylarına daha ihtiyaç duyarsınız. Bunun amacı da gönderen ve alıcı banka arasındaki iletişimin doğru ve sorunsuz bir şekilde sağlanması içindir.

Bu işlemde çeşitli kesintileri azaltmak isteyen bazı kullanıcılar işlemleri döviz üzerinden yaparlar. Yani yurtdışındaki Euro ya da dolar hesabından Türkiye’deki bir dolar ya da Euro hesabına para göndererek bankaların kur dönüşüm oranlarını dert etmekten kurtulabilirsiniz.

Siz yurtdışında alıcı taraftaysanız Türkiye’den size para gönderecek kişiye de bu yöntemi önerebilirsiniz.

Yurtdışına para gönderme yazımız da bu konuda bir rehber olabilir. Eğer Türkiye’den yurtdışına para gönderecek olan kişi kendisine para göndereceği ülkenin yerel para biriminde bir banka hesabı açarsa düzenli yapacağı transfer işlemlerinde masraflarını biraz azaltabilir.

Türkiye’den Yurtdışı IBAN’a Para Gönderme

Yukarıda bahsettiğimiz yurtdışından Türkiye’ye para gönderme işlemiyle tam tersi arasında herhangi bir fark bulunmuyor. Yani Türkiye’de bulunan biri de Transferwise üzerinden yukarıdaki adımları izleyerek para transferini Türkiye’den farklı ülkelere aynı şekilde hiç zorlanmadan gerçekleştirebilir.

Yurtdışından IBAN’a Başka Ülkeye Para Gönderme

Yurtdışında yaşadığınız bir ülkeden yine Türkiye dışında farklı bir ülkeye para göndermek istiyorsanız bulunduğunuz öncelikle bulunduğunuz bölge önemli.

Yani eğer Avrupa’da para transferini Avrupa Birliği içinde yapacaksanız bu transferin ücreti bulunduğunuz ülkede başka bir bankaya para transferi yapmaktan bir farklı değildir.

Örnek vermek gerekirse Fransa’da yaşayan birinin Almanya’ya para gönderirken yapacağı işlem ülkesinde farklı bir bankaya para transferi yapmaktan farksızdır. Avrupa Birliği içinde aynı şekilde farklı bir ülkede ATM’den çekeceğiniz parada da bankalar ekstra bir komisyon ücreti uygulayamaz.

Yani Fransa’da siz kendi bankanız yerine farklı bir bankayı para çekerken kullandığınızda ne kadar komisyon ödüyorsanız Almanya’da da ödeyeceğiniz komisyon aynı olacaktır. Avrupa içinde geçerli olan bu proje SEPA (Single Euro Payments Area) olarak adlandırılır.

TRANSFERWİSE’A ÜCRETSİZ ÜYE OL

IBAN olmadan Yurtdışından İsme Para Gönderme

Eğer IBAN üzerinden para gönderme şansınız bulunmuyorsa yani Türkiye’de para göndermek istediğiniz kişinin banka hesabı yoksa ya da sizin henüz bulunduğunuz ülkede banka hesabınız yoksa şubeler üzerinden banka hesabı olmadan yurtdışından para transferi yapmanızı sağlayan alternatif yöntemler de bulunur.

Tabii ki bu yöntemlerin hepsi doğrudan Türkiye’de bir banka hesabına para yollamaktan çok daha pahalı. İşin içine şubeler ve o şubelerde çalışan insanların da girdiği düşünülürse masrafların artması anlaşılabilir.

Avantaj olarak söyleyebileceğimiz konu ise yurtdışından IBANa kaç günde para gelir diye beklemeye gerek kalmıyor. Bu yöntemlerin çoğunda transfer anında gerçekleşiyor.

Bu yöntemler hakkında detaylı olarak açıkladığımız yazılarımız bulunuyor. Linklere tıklayarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Western Union Yurtdışı Para Gönderme: Yurtdışından para transferi ihtiyacı olan neredeyse herkesin adını bildiği Western Union pahalı olmasına karşın çok fazla hizmet noktası bulunması sebebiyle hala tercih ediliyor. İsme gönderim yapmak mümkün ve alıcı parayı MTCN adı verilen referans numarasıyla çekebiliyor.

Moneygram Yurtdışı Para Transferi: Bir Western Union alternatifi olarak bahsedebileceğimiz Moneygram da benzer bir sistemle çalışıyor. Western Union kadar yaygın olmasa da yabancı bir ülkeden para transferi yapmak isteyen kişiler için hala popüler bir yöntem.

UPT Yurtdışı Para Transferi: UPT de yukarıdaki benzerleri gibi olsa da yerli bir girişim. Özellikle Türkiye’de Aktifbank şubeleri aracılığıyla işlemlerinizi yapabiliyorsunuz ve başka ülkelerden Türkiye’ye para göndermek için yerli bir şirket arayanların tercihi olabilir.

TAKİP ET   Google News Abone Ol

Etiketler:


Bir Yorum Yaz