Yunanistan ve Mısır, deniz bölgelerinin sınırlandırılması konusunda görüştü!


Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile Mısırlı mevkidaşı Semih Şükrü, iki ülke arasında münhasır ekonomik bölge anlaşmasını görüştü.
Yunanistan ve Mısır, deniz bölgelerinin sınırlandırılması konusunda görüştü!

Resmi ziyaret kapsamında Mısır’ın başkenti Kahire’de bulunan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Cumhurbaşkanı Abdulfettah el Sisi ile yapmış olduğu görüşmenin peşinden Dışişleri Bakanı Semih Şükrü ile bir araya geldi.

Ziyaretin peşinden Yunanistan’a dönüşü esnasında yapmış olduğu açıklamada Dendias, “Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in sıcak selamlarını ilettiğim Mısır Cumhurbaşkanı el Sisi tarafınca kabul edilme onuruna haiz oldu. Ona ek olarak ülkemizin Mısır ile olan dostluk ve ortaklaşa iş bağlarını güçlendirme kararlılığını da aktardım” ifadelerini kullandı.

Daha sonrasında mevkidaşı Şükrü ile görüştüğünü aktaran Dendias, “Bölgesel konuları, Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri, Libya’yı ve Türkiye’nin provokasyonlarını konuştuk. Nihayetinde bugün Yunanistan ve Mısır arasında, ekonomik bölgeler üstünde bir anlaşma yapılması mevzusundaki görüşmelerimize yeniden başladık” dedi.

Nikos Dendias ziyareti sırasında Mısır'ın yarı resmi gazetesi El-Ehram’a yapmış olduğu açıklamada, Türkiye’nin Libya ile deniz yetki alanlarının sınırlandırmasına dair mutabakat imzalamasını ve bu ülkedeki iç savaşa dahil olmasını ‘internasyonal hukukun ihlali’ olarak değerlendirmişti. Yunan Bakan, bu hamlelerin ‘Akdeniz’deki istikrarı ve güveliği tehdit ettiğini’ söylemişti.

Yunanistan ve Mısır, deniz bölgelerinin sınırlandırılması konusunda görüştü

Dendias, şu ifadeleri kullanmıştı; “Akdeniz’deki en eski uygarlık olan Yunanistan ve Mısır, her zaman açık sınırlara sahipti ve aramızdaki deniz de bizi bölmek yerine birleştirdi. Kabul edilemez müdahalesi ve yasadışı eylemleriyle Türkiye, ortak deniz sınırlarımızı; ortak işbirliği, kalkınma, rahatlık yolumuzu bozmaya çalışıyor.”

Doğu Akdeniz ve Ege’de Yunanistan ile Türkiye arasındaki sular ısınırken, Atina’dan art arda mezuniyet belgesi hamleleri geliyor. Yunanistan Başbakanı Miçotakis de bu hafta beraberindeki altı bakan ile beraber enerji projelerini görüşmek üzere İsrail’e çıkarma yapmıştı.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz