Yumurtaları ve Yuvası dağıtılan kuğu üzüntüden öldü..


İngiltere'de kimliği belgisiz kişilerce yuvası dağıtılan ve hemen hemen yumurtadan çıkmamış yavruları öldürülen kuğu, üzüntüden öldü.
Yumurtaları ve Yuvası dağıtılan kuğu üzüntüden öldü..

Geçen Mayıs ayında İngiltere Bolton’da, kuşların yumurtalarını bıraktığı bölgeyi hedefleyen bir grup genç, bölgede yaşayan bir kuğunun yumurtalarına taş ve tuğla fırlattı.

Yerel basının haberine göre, Manchester Kanalı’nın yanındaki altı yavrudan ancak üçü hayatta kalabildi.

Kuğuyu ve yavrularını gözlemleyen vahşi ömür aktivistleri, yavruların ölmesinin ardından anne kuğunun da üzüntüden yaşamını kaybettiğini belirtti. 

Erkek kuğunun ortalama iki hafta ilkin stres sebebiyle yuvasını terk ettiğini söyleyen Sam Woodrow “Söylenecek çok fazla şey yok, ne yazık ki eşinin de stres sebebiyle yuvadan uzaklaşmasıyla birlikte dişi kuğu kalp kırıklığından öldü” diye konuştu. 

Olayın gerçekleştiği semtte yaşayan Michael Mason, bölge sakinlerinin oluşturduğu Facebook grubunda “Bunu post etmekten dolayı çok üzgünüm. Kuğunun son durumuyla ilgili size malumat vermek istiyorum. Altı yavru bekleyen kuğunun yumurtalarından üçü gençler tarafından yok edildi. Daha sonrasında köpek tarafınca rahatsızlık edilince iki yumurtası daha öldü ve yalnızca tek bir yumurta kaldı. Eşi tarafınca da terk edilen dişi kuğu, bu sabah yuvasında ölü bulundu. 12 haftadır gelişimlerini izliyordum, oldukça üzgünüm” dedi.

Hayvan hakları alanında çalışan RSPCA isminde kuruluştan bir sözcü, mevzuyla ilgili "Yaşanan üzücü vakası araştırıyoruz ve malumat sahibi olanların bize ulaşmasını istiyoruz. Kuğular ve yavruları vahşi ömür ve kırsal bölge ile ilgil kanunlarla korunma altındadır” ifadelerini kullandı.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz