YKS sınav bölgeleri ne zaman belli olacak ? 2020 | Ek Süre | Baraj


Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) 27-28 Haziran'da yapılacağının açıklanmasının peşinden sınava ilişik pek çok ayrıntı merak mevzusu oldu. Yüz binlerce talebe sınava girecekleri okul ve salon bilgilerinin yer alacağı imtihan giriş belgelerinin ne zaman erişime açılacağını öğrenmek istiyor. Peki, 2020 YKS imtihan yerleri ne vakit belli olacak?
YKS sınav bölgeleri ne zaman belli olacak ? 2020 | Ek Süre | Baraj

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar Kurulu'nun ardından YKS'nin 27-28 Haziran'da yapılacağını açıkladı. Bu gelişmenin üstüne gözler sınav giriş belgelerine çevrildi. Sınava hemen hemen bi aydan uzun bir müddet olmasına rağmen araştırmalarına hız veren üniversiteli adayları konuya dair malumat almak istiyor. İşte, 2020 YKS süreci ile alakalı tüm ayrıntılar...

YKS'DE BARAJ DÜŞTÜ

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) 27-28 Haziran’da yapılacağı açıklamasının peşinden Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç’tan öğrencilere sevindirici haberler geldi.

Başkan Saraç, bu seneye mahsus olmak üzere TYT sınavının 135 dakikadan 165 dakikaya çıkarıldığını ve lisans programları için uygulanan 180 baraj puanının 170’e çekildiğini açıkladı. YÖK Başkanı, twitter hesabından yaptığı açıklamada kısaca şunları kaydetti:

SINAVA EK SÜRE

“YKS’nin öncelikle belirlenen tarihinden yedi gün sonra, kısaca 27-28 Haziran’da sınav yapılacaktır. Bu yıl sınava girecek öğrencilerimiz daha azca konudan görevli olacaktır. YKS’de öğrencilerimiz lise son sınıfın ikinci dönemindeki derslerin tamamından muaf tutulacaktır. Bu durum yalnızca bu yıla mahsustur. Bunun yanı sıra sadece bu yıl sınava girecek adaylar için uygulanacak iki sonucu daha açıklamak gerektirme etmektedir. TYT sınavında geçen yıl verilen 135 dakikalık süre, yalnızca bu yıl 30 dakika daha ilave süre ile 165 dakikaya çıkarılmıştır. Bunun yanı sıra merkezi yerleştirme meydana getirilen lisans programlarını tercih edebilmek için alakalı puan türünde uygulanan 180 baraj puanı da 170’e çekilmiştir. Bu kararla birlikte, geçtiğimiz yılki verilere göre 112 ila 195 bin ilave aday öğrencimizin lisans programlarına yerleştirilecekleri tahmin edilmektedir.”

SINAV GİRİŞ YERLERİ NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

27-28 Haziran'da yapılacak YKS'nin oturumları için sınav giriş bölgeleri hemen hemen açıklanmadı.

Söz konusu sınavlar için belgelerin sınavdan birkaç hafta ilkin erişime açılması bekleniyor. Konuya dair detay geldikçe haberimizde yer vereceğiz.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz