YKS için sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili flaş açıklama! hafta sonu uygulanacak ve Kimlerin muaf olacağı kesin olarak belli oldu !


Son dakika haberine gore YKS sebebiyle hafta sonu uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasından kimlerin muaf olacağı belli oldu. Öte yandan İstanbul’da hafta sonu uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlamasında toplu ulaşım araçları, öğrenci ve imtihan görevlilerine parasız olacağı duyuruldu.
YKS için sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili flaş açıklama! hafta sonu uygulanacak ve Kimlerin muaf olacağı kesin olarak belli oldu !

Yapılan açıklamaya göre hafta sonu uygulanacak kısmi sokağa çıkma kısıtlamasından, YKS’nin yapılacağı okulların etrafındaki kırtasiyelerde çalışanlar muaf tutulacak.

Yerli/yabancı turistler, rezervasyon yaptırdıkları konaklama tesisine uçak, otobüs benzer biçimde toplu taşıma araçları veya hususi araçlarıyla gidebilecek.

Yerli ve yabancı turistler halk plajlarından yararlanabilecek, müze ve ören yerleri ile anıtları, ibadethaneleri, türbeleri ziyaret edebilecek.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sebebiyle 81 ilde hafta sonu; cumartesi günü 09.30 ile 15.00 saatleri arasında, pazar günü 09.30 ile 18.30 saatleri içinde 'Sokağa Çıkma Kısıtlaması' uygulanacak.

YKS’ye girecek adayların sınav binasına ulaşımlarının toplu nakliyat ile sağlanması halinde kendilerinin yanı sıra bir yakını, hususi araçlarla gelinmesi halinde ise vasıta sürücüsü ile birlikte bir yakını sokağa çıkma kısıtlamasına doğal olarak olmayacak. "

İSTANBUL'DA TOPLU ULAŞIM ARAÇLARI ÜCRETSİZ

İstanbul’da hafta sonu uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlamasında toplu ulaşım araçları, talebe ve sınav görevlilerine parasız olacak.

YAYIMLANAN GENELGENİN DETAYLARI ŞÖYLE;

YKS’ye girecek adayların imtihan binasına ulaşımlarının toplu taşıma ile sağlanması halinde kendilerinin yanı sıra bir yakını, hususi araçlarla gelinmesi halinde ise araç sürücüsü ile birlikte bir yakını sokağa çıkma kısıtlamasına doğal olarak olmayacak.
Sınava girecek adaylar ve yakınları ile imtihan görevlilerinin (otobüs, minibüs, dolmuş, taksi vs.) şeklinde şehir içi toplu ulaşımlarında herhangi bir aksama olmaması için belediyelerce gerekli tedbirler alınacak ve ihtiyaca göre sefer rakamları artırılacak
Şehirlerarası toplu ulaşım araçlarından (uçak, otobüs, tren, vapur, feribot vs.) biletleme yapmış olanlar sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olmayacak.

Ayrıca daha önce illere gönderilen genelgeye ek olarak gönderilen yazı ile; YKS’nin yapılacağı okulların/ sınav merkezlerinin etrafındaki kırtasiyeler ile çalışanları sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.

Yine halihazırda konaklayan veya konaklama ve tur rezervasyonları yaptırmış olan yerli ve yabancı turistler; rezervasyonları yaptırdıkları konaklama tesisine; uçak, otobüs gibi toplu ulaşım araçları ve özel araçlarıyla gidebilecek.

Yerli ve yabancı turistlerin konakladıkları tesise ait plaj bulunmaması halinde halk plajları dahil plajlardan yararlanabilecek, müze ve ören bölgeleri ile tarihi/ kültürel/ dini anıtları/ ibadethaneleri/ türbeleri ziyaret edebilecek.


Bu hizmetleri sunacak işletme veya yerlerde çalışanlar kısıtlamadan muaf tutulacak
Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak gün ve saatlerde; ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri, market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçi ile tatlı üretiminin yapıldığı/satıldığı iş bölgeleri (vatandaşların mecbur ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırı olan olmak ve vasıta kullanmamak şartıyla açık bulanacak.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) nedeniyle, İçişleri Bakanlığı ülke genelinde bu hafta sonu uygulanacak “Sokağa Çıkma Kısıtlaması” ile ilgili geçtiğimiz hafta 81 İl Valiliğine bir talimatname göndermiş, genelgede YKS için alınacak tedbirleri sıralamıştı.

Buna göre;

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS);

Birinci oturumu 27 Haziran 2020 Cumartesi günü saat 10.15’te başlayıp 13.00’de tamamlanacak, ikinci oturumu 28 Haziran 2020 Pazar günü saat 10.15’te başlayıp 13.15’de tamamlanacak ve üçüncü oturumu 28 Haziran 2020 Pazar günü 15.45’te başlayıp 17.45’de tamamlanacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) öncesi ve hemen sonra oluşabilecek yoğunluğu ve bulaşma riskini azaltmak, sınavın sorunsuz bir biçimde yapılmasını temin etmek amacıyla;

27 Haziran 2020 Cumartesi günü saat 09.30 ile 15.00 arasında ve 28 Haziran 2020 Pazar günü 09.30 ile 18.30 saatleri arasında belirtilen istisnalar hariç olmak suretiyle 81 il sınırları arasında bulunan vatandaşların sokağa çıkmaları kısıtlanacak.

YKS sınavlarına girecek adayların imtihan binasına ulaşımlarının toplu nakliyat ile sağlanması halinde kendilerinin yanı sıra bir yakını, hususi araçlarla gelinmesi halinde ise araç sürücüsü ile beraber bir yakını sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olmayacak.

Nüfus müdürlükleri açık tutulacak

 • YKS sınavlarına girecek adayların T.C. Kimlik Kartı başvurularının katılımı amacıyla bütün il/ilçe nüfus müdürlükleri; YKS sınavı öncesine muadil gelen 25 Haziran 2020 Perşembe ve 26 Haziran 2020 Cuma günleri saat 20.00’a kadar, 27 Haziran 2020 Cumartesi günü 07.00-13.00 saatleri içinde, 28 Haziran 2020 Pazar günü 07.00-16.00 saatleri içinde, aleni bulundurulacak.
 • YKS sınavlarının yapılacağı günlerde başta sınava girecek adaylar ve yakınları ile imtihan görevlilerinin (otobüs, minibüs, dolmuş, taksi vs.) gibi şehir içi toplu ulaşımlarında herhangi bir aksama olmaması için Belediyelerce lüzumlu tedbirler alınacak ve ihtiyaca bakılırsa sefer rakamları artırılacak.
 • Şehirlerarası toplu ulaşım araçlarından (uçak, otobüs, tren, vapur, feribot vs.) biletleme yapmış olanlar sokağa çıkma kısıtlamasına doğal olarak olmayacak.


Ysk Günü Açık olacak işyeri, işletme ve kurumlar

 • Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak gün ve saatlerde; ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/yada unlu mamul ruhsatlı iş bölgeleri ile bu iş yerlerinin ancak ekmek satan bayileri, market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçi ile tatlı üretiminin yapıldığı/satılmış olduğu iş yerleri (vatandaşların zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırı olan olmak ve vasıta kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlar hariç) ikametlerine en yakın fırın, unlu mamul ruhsatlı iş bölgeleri, market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçi ile tatlıcılara gidip gelebilecek.),
 • İlaç, tıbbi cihaz, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışına ilişkin faaliyetleri yürüten iş yerleri,
 • Kamu ve hususi esenlik kurum ve kuruluşları, eczaneler, baytar klinikleri ve hayvan hastaneleri,
 • Zorunlu amme hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli amme müessese ve kuruluşları ile işletmeler (Havalimanları, limanlar, sınır kapıları, gümrükler, karayolları, huzurevleri, yaşlı bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri, Nüfus Müdürlükleri, Acil Çağrı Merkezleri, AFAD Birimleri, Vefa Sosyal Destek Birimleri, Göç İdaresi, PTT vb.),
 • Akaryakıt istasyonları,
 • Valilikler/Kaymakamlıklar tarafından yerleşim merkezleri için her 50.000 nüfusa bir tane ve il sınırları içinden geçen şehirlerarası karayolu ve varsa otoyol üzerinde her 50 km için bir adet olmak üzere belirlenecek sayıda (kura ile tespit edilecek) lastik tamircisi,
 • Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe stratejik olarak faaliyet yürüten büyük tesis ve işletmeler (rafineri ve petrokimya tesisleri ile termik ve doğalgaz çevrim santralleri gibi),
 • İçme suyu dolum tesisleri ile içme suyu, gazete ve mutfak tüpü dağıtımını yapan şirketler,
 • Hayvan barınakları, hayvan çiftlikleri ve hayvan bakım merkezleri,
 • Sağlık hizmetlerinin kapasitesini arttırmaya yönelik acil inşaat, donanım vb. Faaliyetleri yürüten işletme/firmalar,
 • Bulunduğu yerin İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurulu tarafından izin verilmesi şartı ile makarna, un ve unlu mamuller, süt, et, balık üretimi gibi temel gıda maddelerinin üretiminin yapıldığı tesisler ve kâğıt, kolonya üretimi başta olmak üzere hijyen malzemeleri ile bu malzemelerin üretimi için ihtiyaç duyulacak hammaddelerin üretiminin yapıldığı tesisler,
 • Yurt içi ve dışı taşımacılık (ihracat/ithalat/transit geçişler dâhil) ve lojistiğini meydana getiren firmalar,
 • Oteller ve konaklama yerleri,
 • Gıda, temizlik ve ilaç gibi sektörlere ambalaj elde eden üretim tesisleri,
 • Çalışanları inşaat/maden alanında bulunan şantiyede konaklayarak yapımı veya çalışması idame eden büyük inşaatlar ile madenler (Bu madde kapsamında inşaat ve konaklama aynı şantiye alanı arasında ise izin verilir, başka bir yerden çalışanların gelmesine ve şantiyede kalanların başka bir yere gitmelerine izin verilmez. Çalışma alanı sadece inşaat alanı/maden sahaları ile sınırlıdır.),
 • Gazete, radyo ve televizyon kuruluşları ile gazete basım matbaaları,
 • Daha öncesinden sözleşmeye/taahhüde bağlanmış ve belirlenen süre içinde yetiştirilmesi gereken ihracata konu; mal, malzeme, ürün, vasıta-gereç üreten iş yerleri ve tesisler (mevcut zorunluluklarını ispatlamaları ve anılan şartlara uymaları kaydıyla),
 • Zirai amaçlı akaryakıt satışı yapılan Tarım Kredi Kooperatifleri,
 • Valilikler/Kaymakamlıklar tarafınca tespit edilecek ihtiyaca göre kura ile belirlenecek; zirai deva, tohum, fide, gübre vb. Tarımsal üretime ilişik ürün satışı icra eden işletmeler,
 • Sebze/meyve toptancı halleri,
 • İstisna kapsamında olan kişiler
 • Genelgede sayılan “Açık Olacak İşyeri, İşletme ve Kurumlarda” yönetici, sorumlu veya çalışanlar,
 • Kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanmasında sorumlu olanlar (Özel güvenlik görevlileri dâhil),
 • Acil Çağrı Merkezleri, Vefa Sosyal Destek Birimleri, Kızılay ve AFAD’da görev alanlar,
 • Cenaze defin işlemlerinde görevli olanlar (din görevlileri, hastane ve belediye görevlileri vb.) ile birinci derece yakınlarının cenazelerine katılacak olanlar,
 • Elektrik, su, doğalgaz, telekomünikasyon vb. Kesintiye uğramaması ihtiyaç duyulan iletim ve altyapı sistemlerinin sürdürülmesi ve arızalarının giderilmesinde sorumlu olanlar,
 • Ürün ve/yada malzemelerin nakliyesinde yahut lojistiğinde (kargo dahil), yurt içi ve yurt dışı taşımacılık, depolama ve ilgili faaliyetler kapsamında görevli olanlar,
 • Yaşlı bakımevi, huzurevi, rehabilitasyon merkezleri, çocuk evleri vb. sosyal koruma/bakım merkezleri personelleri,
 • Otizm, ağır mental retardasyon, down sendromu benzer biçimde “Özel Gereksinimi” olanlar ile bunların veli/vasi yada refakatçileri,
 • Demir-çelik, cam, ferrokrom vb. Sektörlerde faaliyet yürüten iş yerlerinin yüksek dereceli maden/cevher eritme fırınları ile soğuk hava depoları gibi zorunlu olarak çalıştırılması ihtiyaç duyulan bölümlerinde sorumlu olanlar,
 • Bankalar başta olmak üzere yurt çapında yaygın hizmet ağı olan kurum, kurum ve işletmelerin bilgi muamele merkezlerinin çalışanları (asgari sayıda olmak kaydıyla),
 • Bitkisel (gül, çay, meyve, hububat, kesme çiçek vb.) ve hayvansal (süt, et, yumurta, balık vb.) mamüllerin üretimi, sulaması, işlenmesi, ilaçlaması, hasatı, pazarlanması ve nakliyesinde çalışanlar,
 • Küçükbaş-büyükbaş hayvanları otlatanlar, arıcılık faaliyetini yürütenler,
 • 30 Nisan tarihinde gönderilen talimatname kapsamında açılan Hayvan Besleme Grubu Üyeleri ile sokak hayvanlarını besleyecek olanlar,
 • İkametinin önü ile sınırı olan olmak kaydıyla evcil hayvanlarının mecbur ihtiyacını karşılamak suretiyle dışarı çıkanlar,
 • Zorunlu sağlık randevusu olanlar (Kızılay'a yapılacak kan ve plazma bağışları dahil)
 • Yurt, pansiyon, şantiye vb. Toplu yerlerde kalanların ihtiyaç duyacağı temel ihtiyaçların karşılanmasında görevli olanlar,
 • İş sağlığı ve güvenliği sebebiyle iş yerlerinden ayrılmaları riskli olan çalışanlar (iş yeri hekimi vb.),
 • Veteriner hekimler,
 • Servis hizmeti vermek suretiyle dışarıda olduklarını belgelemek şartı ile teknik servis personelleri,
 • İşyerlerinin kapalı olduğu saatlerde/günlerde sürekli olarak işyerlerini bekleyenler,
 • Belediyelerin toplu nakliyat, temizlik, katı atık, su ve kanalizasyon, ilaçlama ve itfaiye
 • Madencilik, inşaat ve öteki büyük yatırım projelerinde kullanılmakta olan patlayıcıların imalat ve lojistiğinde çalışanlar,
 • Mahkeme kararı çerçevesinde evlatları ile şahsi münasebet tesis edecekler (mahkeme kararını ibraz etmeleri şartı ile),
 • Serbest muhasebeci mali müşavirler, yeminli mali müşavirler ve bu meslek personelleri ile birlikte çalışanlar,
 • Yerli ve yabancı turistler sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak
 • Ayrıca Bakanlık valiliklere gönderilmiş olduğu ek istisna yazısı ile daha önceden yapılmış rezervasyonların ve bundan sonra yapılacak tur satışlarının negatif etkilenmemesi adına halihazırda konaklayan ya da konaklama ve tur rezervasyonları yaptırmış olan yerli ve yabancı turistlerin;
 • Rezervasyon yaptırdıkları konaklama tesisine ulaşımları (Gerek havaalanı, otogar, gar, liman şeklinde toplu ulaşım araçlarının varış noktaları ile konaklama tesisleri arasındaki transferleri gerekse özel araçlarla gerçekleştirecekleri şehirlerarası yolculuklar),
 • Plajlardan yararlanmaları (konakladıkları tesise ilişkin plaj bulunmaması halinde halk plajları dahil),
 • Müze ve ören bölgeleri ile tarihi/kültürel/dini anıtları/ibadethaneleri/türbeleri ziyaretleri, bu hizmetleri sunacak işletme yada yerlerde personelleri kısıtlamadan muaf tutulacak.
 • YKS’nin yapılacağı okulların/ sınav merkezlerinin etrafındaki kırtasiyeler ile personelleri sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz