Windows 10 Oyun Modu, Oyun Performansını Düşürmesiyle Gündemde !


Microsoft'un Windows 10 kullanıcılarına oyun performansını çoğaltmak amacıyla sunduğu Oyun Modu, performans düşüşü sorunlarıyla gündeme geldi. Gelen bilgilere gore oyun modu, özellikle muayyen donanımlarda performans düşüşlerine neden oluyor.
Windows 10 Oyun Modu, Oyun Performansını Düşürmesiyle Gündemde !

Microsoft, evvela 2017 senesinde Windows 10 Creators güncellemesiyle kullanıcılara sunduğu Oyun Modu özelliğiyle kullanıcılara oyun oynarken performans artışı vadetmişti. Bugün geldiğimiz noktada ise kullanıcılar, özellikle son dönemde Oyun Modu etkinken problemler yaşadıklarını, performans artışı yerine performans düşüşü ile karşılaştıklarını belirtiyorlar.

Windows 10 kullanıcılarından gelen çeşitli şikayetlere nazaran Oyun Modu, Call of Duty: Warzone ve League of Legends gibi muhtelif oyunlarda kare hızı düşüşlerine ve kasmalara niçin oluyor. Bazı kullanıcılar sorunlar için AMD'nin Radeon RX 5000 serisi için yayınlanan GPU sürücülerine işaret ediyor. Ayrıca bazı Nvidia kartların da performans sorunlarından etkilendiği belirtiliyor.

Bir Reddit kullanıcısı, "Geçen sene yeni bir bilgisayar kurdum ve o zamandan beri 5700 XT sürücüleri nedeniyle problem yaşıyordum, yahut ben öyleki düşündüm. Oyun Modu'nu dönem dışı bıraktıktan sonra ise takılmalar tamamen gitti. Herhangi bir düzeltme olup olmadığını bilmiyorum fakat bunun sorun yaşayanlara yardımcı olacağını düşündüm" diyor.

Diğer kullanıcılar da benzer sorunları yaşadıklarını söylüyor ve şimdilik Oyun Modu'nu kapatmak en iyi çözüm gibi görünüyor. Performans düşüşünün AMD'nin Radeon RX 5700 XT, RX 570, RX 480 ve R9 29 ve Nvidia'nın GeForce GTX 980 ve GeForce GTX 1080 Ti monitör kartlarında görüldüğü bildirildi. Bir AMD mühendisi ise şikayetler üstüne durumu araştırmayı planladıklarını söyledi.

Oyun modu kapatığınızda kasma sorunları ortadan kalkıyor:

Son zamanlarda yapılan bir Windows 10 güncellemesinin de Oyun Modu'nu olumsuz etkilemiş olması mümkün. Ancak Radeon RX 5000 serisi kartları kullanıcıların sorunlardan birkaç aydır şikayetçi oldukları düşünülürse, sıkıntı Microsoft kaynaklı olmayabilir. Eğer siz de oyunlarda kasma ve çökmeler yaşıyorsanız Oyun Modu'nu kapatmayı deneyebilirsiniz. Windows 10'da Oyun Modu'nu Ayarlar> Oyun kısmına giderek sol sütundaki Oyun Modu kısmından kapatabilirsiniz.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz