Volvo, Araçlarını 180 Km/s Hız Sınırına Ek Sınır Getiren Care Key Güvenlik Anahtarını Duyurdu !


Volvo, yaptığı yeni açıklamayla üretim bandından çıkan bütün araçlara hız sınırlaması ve Care Key getirecek. 180 km/s hıza sabitlenecek Volvo otomobiller, eğer istenirse özel bir anahtar yardımıyla hız sınırını daha da aşağı çekecek.
Volvo, Araçlarını 180 Km/s Hız Sınırına Ek Sınır Getiren Care Key Güvenlik Anahtarını Duyurdu !

Dünyanın en güvenli araba markaları içinde yer edinen Volvo, pek oldukça otomobil üreticisine misal olacak bir karar aldı. Şirket, tüm araba modellerine hız sınırı getirdi. Bundan sonrasında Volvo üretim hattından çıkan arabaların her biri 180 km/s hızını geçemeyecek. Arabalara hız sınırlaması getiren şirket, bu sayede ölümcül kazaların da önüne geçmek istiyor. 

İsveçli otomobil devi, arabalarda hız sınırlama fikrini geçtiğimiz sene ortaya atmıştı ve o dönemden beri pek oldukca komplike tepkiyle karşılanmıştı. Bu süreçte mevzuyu iyiden iyiye düşünen şirket, hızın tehlikeli bir konum olduğuna kanaat getirerek, yeni üretilecek araçlarında hız sınırlaması koymaya karar verdi. 

Volvo Cars Güvenlik Merkezi Başkanı Malin Ekholm, “Bir araba üreticisinin trafik güvenliğini artırma sorumluluğuna inanıyoruz. Hız sınırlama teknolojimiz ve başlattığı diyalog bu düşünceye uyuyor.” dedi.

Daha fazla hız sınırı koyacak fazladan bir anahtar geliyor.

Hız sınırlayıcının yanında bir de Care Key (önlem anahtarı) ile gelecek otomobiller, özellikle trafiğe yeni çıkan acemi sürücüler için kullanılabilecek. Örneğin arabalarını genç ve deneyimsiz sürücülere ödünç verecek ebeveynler için güzel bir seçenek olan bu önlem anahtarı, aracın hızına ekstra sınırlar koymaya imkan sağlıyor. “Hız sınırı ve Tedbir Anahtarı, insanların hızın tehlikeli bulunduğunu düşünmelerine ve farkındalık duymalarına destek olurken, aynı zamanda daha fazla rahatlık sağlar ve daha iyi sürücü davranışını destekler.” şeklinde açıklama meydana getiren Ekholm, bu sayede trafik güvenliğinin sağlanacağını düşünüyor.


Tedbir anahtarı, ebeveynlerin çocuklarına daha rahat araba teslim etmesini de sağlayabilir. Çocuğun çok fazla hız yapmasından korkmuş olduğu için arabayı teslim etmek istemeyen bir ebeveyn, tedbir anahtarı yardımıyla hem çocuğunu sevinçli etmiş olacak hem de onun sağlığını korumuş olacak. Bu biçim önlemleri diğer araba üreticilerinde de görmek hoş olabilirdi. Özellikle tedbir anahtarı, acemi sürücüler için fazlaca güzel bir seçenek olabilir.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz