Van Valisi: Koronavirüs pozitif vakalarımız ciddi bir artış gösterdi !


Van’da koronavirüs testi pozitif çıkanların sayısı 43 oldu. Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez ve Vali: "Koronavirüs olumlu olay sayısı çok ciddi bir artış yaşandı. Bundan ötürü il merkezlerimizde risk şu anda çok büyük.
Van Valisi: Koronavirüs pozitif vakalarımız ciddi bir artış gösterdi !

Ortanca Mahallesi’nde 6 kişinin koronavirüs testinin pozitif yönde çıkması sonrası mahalle karantinaya alınmış, sıhhat ekiplerinin yapmış olduğu çalışmalarda olay sayısı 15’e yükselmişti. Koronavirüs tedbirleri kapsamında yasak olmasına karşın Eraygen ailesi tarafınca da Ortanca Mahallesi’ne taziye kurulmuştu. Eraygen ailesi personelleri ve taziye kurulmasına müsaade eden muhtar Mehmet Nuri Yönten hakkında adli ve yönetimsel tahkikat başlatılmış, muhtar Yönten görevden uzaklaştırılmıştı.


Bunun üzerine Ortanca Mahallesi’ndeki taziyeye katılanların ikamet ettiği Gövelek, Arıtoprak ve Karakoç mahallelerinde de karantina uygulanmaya başlandı. Taziye sonrası bölgeye yoğunlaşan sıhhat ekipleri, taziyeye katılanlarla ilgili sağlık taraması yaptı. Sağlık ekiplerinin yapmış olduğu çalışmalarda Tekirdağ’dan gelen, Bostaniçi, Yenimahalle ve Ortanca mahallelerinde ikamet eden ve taziyeyi kuran Eraygen ailesinden 23 kişide; Arıtoprak, Bostaniçi ve Ortanca mahallesinde ikamet eden Eralan ailesinden 7 kişide, İskele ve Ortanca mahallelerinde ikamet eden Acar ailesinden 9 kişide, Ortanca Mahallesi’nde ikamet eden Erçağlar ailesinden 1 kişide, Gürpınar ilçesi Umut Mahallesi’nde ikamet eden Sönmez ailesinden 1 kişide, Bostaniçi Mahallesi’nde ikamet eden Gökçek ailesinden 1 kişide ve Antalya’dan gelen Erdeğer ailesinden 1 kişide olmak üzere toplam 43 kişide koronavirüs tespit edildi. Testi olumlu çıkan hastaların tedavisi sürerken, takımlar taziyeye katılanların tespiti için çalışmalarını yoğunlaştırdı.

"VAN MERKEZDE RİSK BUGÜNLERDE ESKİSİNDEN DAHA FAZLA"

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, il merkezinde koronavirüs vaka sayısında tedbirsiz ve sorumsuzca davranan bazı hemşehrilerinden ötürü bulaş riskinde artış bulunduğunu belirterek, “Selimbey, Cevdetpaşa, Yalımerez mahallesindeki olaylar ile Ortanca Mahallesi’ndeki taziye sonrası ortaya çıkan olaylarla il merkezinde koronaviras olumlu olay sayısı çok ciddi bir artış gösterdi. Bundan dolayı il merkezinde risk şu anda oldukca büyük. Çünkü Ortanca Mahallesi’ndeki taziyeye katılanların sayısı oldukca fazla. Ayrıca bunların içinde amme kurumunda çalışanlar ve Van merkezde oturanlar da bulunuyor. Bu kişilerin oldukça kişiyle i·lişki kurduğunu değerlendiriyoruz. Vatandaşlarımız zorunlu olmadıkça evlerinden çıkmamalı, çıkmak zorunda kalanlar da ne olursa olsun maske takmalı ve sosyal mesafeye dikkat etmeli. Çünkü Van merkezde risk bugünlerde her zamankinden daha fazla. Tedbirleri elden bırakmamalıyız” dedi.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz