ünlü otobüsü ‘Into the Wild’ güvenlik gerekçesiyle taşındı!


Christopher McCandless’in reel hikâyesini anlatan ‘Into the Wild’ kitabı ve aynı adı taşıyan filmle birlikte maceraperestler arasında popüler olan terk edilmiş otobüs, emniyet gerekçesi nedeniyle taşındı.
ünlü otobüsü ‘Into the Wild’ güvenlik gerekçesiyle taşındı!

Gezgin Christopher McCandless’in, ABD’nin Alaska eyaletinde bir süre yaşamış olduğu ve açlıktan yaşamını yitirdiği ıssızlığın ortasındaki ünlü otobüsü, meraklı maceraperestlerin uğrak noktası haline ulaşınca bir helikopter yardımıyla bölgeden taşındı. Otobüsün güvenilir bir noktada tutulacağı açıklandı.

Cep telefonlarını çekmediği, hava koşullarının tahmin edilemez olduğu bölgeye akın eden maceraperestlerin güvenliğinden endişe eden yetkililer, bu kararı almak zorunda olduklarını belirtti.

Alaska Doğal Kaynaklar Sorumlusu Corri Feige, “İnsanları Alaska’nın yırtıcı doğasından emin bir halde zevk almaya teşvik ediyoruz ve bu otobüsün popüler hayal gücü üzerinde haiz olduğu etkiyi anlıyoruz. Ancak bu terk edilmiş ve durumu giderek kötüleşen vasıta tehlikeli ve maliyetli kurtarma çalışmalarını gerektiriyordu. Daha da önemlisi birtakım ziyaretçilerin dünyasına mal oluyordu” dedi.

Geçen sene otobüsü görmek için Belarus’tan gelen bir hanım hayatını yitirmiş, bu senenin başlarında ise beş İtalyan turisti kurtarmak için operasyon düzenlenmişti.

McCandless'in hikâyesi

ABD’li gezgin Christopher McCandless veya takma adıyla Alexander Supertramp, Alaska yolculuğu sırasında 1992’de laf mevzusu terk edilmiş otobüsü bularak orada yaşamaya başladı. McCandless’in yanında harita, pusula şeklinde gereçler yoktu ve gıda malzemeleri de fazlaca sınırlıydı.

Yaklaşık üç ay boyunca burada yaşayan McCandless, düzenli olarak not tuttu. Bu sürenin arkasından geri dönmeye kabul eden McCandless, Teklanika nehrinin yükselmesi sonucu mahsur kaldı. Bu esnada vurulan McCandless, av da bulamayınca zayıflayarak iyice güçten düştü ve etrafına yardım notları bırakmaya başladı.

Cansız bedeni 6 Eylül 1992'de, kaldığı otobüste Butch Killian isimli bir avcı tarafınca bulundu.

1996'da Jon Krakauer, McCandless'ın hayatını ‘Into the Wild’ adıyla kitaplaştırdı. Sean Penn tarafından 2007'de aynı adla sinemaya aktarıldı.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz