Ülkücü Nedir ? Ülkücüler Nedir? Ülkücülük Nedir? Ülkücü Anlamı Nedir? Tüm Detayları...


Ülkücülük Türk'ün olduğu her her tarihte olmuştur. Türk milleti tarihin her döneminde bir ülküye haiz olmuştur. Yeni nesil, "Ülkücü nedir?, Ülkücülük nedir?" diye merak ediyor.
Ülkücü Nedir ? Ülkücüler Nedir? Ülkücülük Nedir? Ülkücü Anlamı Nedir? Tüm Detayları...

Ülkücü nedir?, Ülkücülük nedir?

 Ülkücülük Türk'ün olduğu her her tarihte olmuştur. Türk milleti tarihin her döneminde bir ülküye haiz olmuştur. Yeni nesil, "Ülkücülük nedir" diye merak ediyor. Ülkücülük ile alakalı yazılan çizilen çok husus olsa'da Ülkücülük sadece Ülkü Ocaklarında anlatılıyor. Ülkücülük nedir?

Ülkücülük hep kahramanca ileri atılma tekrar geri dönmemek demektir. Ülkücülük, vatan ve millet sevgisini, canından aziz bilmektir. Ülkücülük Türk vatanını her ne pahasına olursa olsun hep korumaktır. Ülkücülük, dünya var oldukça Türk milletinin yaşamını daha güçlü bir biçimde geçindirmesi demektir. Ülkücülük bir duruştur. Ülkücülük bir sevda bir aşktır."Ülkücülük nedir?" diye soranlara "İslam ahlak ve fazileti Türklük gurur ve şuuru" dur diyerek en özet cevabı veririz. Bunu daha da özetlersek, Merhum Seyyid Ahmet ArvasiHocamızın dediği şeklinde Türk İslam Ülküsü demektir. veya "Ruh ve beden" demektir. "Et ve tırnak" demektir.

Ülkücü, Ülkücülük Kelime anlamı Nedir ?

1950-1953 yılları arasında Türk Milliyetçileri Derneği tarafından kullanılmıştır. Ülkükelime anlamı bakımından "ideal" demektir. Ülkücülük ise, "idealizm"in karşılığıdır.

Ülkücü Kurucusu Kimdir ?

Ülkücülüğü ortaya koyan, Ülkücü fikrin ilk tohumlarını toprağa eken şüphesiz ki, Başbuğ Alparslan Türkeştir.

Merhum Alparslan Türkeş: Ülkücülük yada idealizm, insan kafasının içinde elde edilmesi, varılması en mükemmel, en güzel, kendisini mutlu edecek hedeflerin tasarlanması ve bu hedeflerin gerçekleştirilmesi için dilek gösterilmesi ve çalışılması anlamını taşır. Diyerek, her gerçeğin, her fikrin önce insanların kafasında bir hayal olarak doğduğunu söyler.

Ülkücülük Tarifi Nasıldır

İnsanların, hayalleriyle büyük ölçüde insan olduklarını belirten Türkeş, "İnsanlar hayalleriyle öteki canlılardan bir ayrıcalık gösterirler ve gerçekten insanlık vasfını kazanmış olurlar. İşte ülkücülük de yani idealizm de insanların ve insan toplulukların kendileri için varılması mutluluk sağlayacak, varılmasıyla en gelişmiş, en yükselmiş bir konum sağlayacak, bir hayalin düşünülmesi ve insan beyninde tasarlanarak şekillendirilmesidir." ifadeleriyle en kestirme ve anlaşılır ülkücülük tarifinde bulunmuştur.

Ülkücü olmak İçin Ne Yapılmalı?

Ülkücülük bir sanat değildir. Ülkücü olmak için çalışılmaz aslen ülkücü olunur. Ülkücülük bir ruh meselesidir. Hissetmek meselesidir. 1970 yıllarından bugünlere kadar milyonlarca genç ülkü ocaklarından geçmiştir. Bugün siyaset meydana getiren insanların bir çok ideal ocaklarından ilk terbiyesini almıştır. Ülkü Ocakları ise bir okuldur.

Ülkücülük Genel Olarak Ne Anlama Gelir?

Her toplumda idealistler bulunduğunu, ülkücüler var olduğunu anlatan Alparslan Türkeş; ülkücülerin, idealistlerin bulunuşunun toplumlar için bir saadet bulunduğunun altını çizerek, "Türk milleti için bizim düşündüğüm ülkü nedir? Türk milleti için tasarladığımız ideal nedir? Her şeyden ilkin, Türk milletinin ahlâkta, maneviyatta, insanlık duygularında en yüksek ölçüde bulunması, yaşamasıdır. İlimde, teknikte dünyanın en ileri gitmiş varlığı hâline gelmesi ve ekonomik açıdan kalkınmış, tarımını çağdaş tekniğe göre geliştirmiş ve uygar sanayii kurulmuş, refahlı bir toplum hâline gelmesi, Türk topluluğu için bir Türk milliyetçisinin düşüneceği ülkünün esaslarından önemli bir kısmını teşkil etmektedir." benzer biçimde izahatta bulunur.

İç ve dış düşmanlarımızın kalabalıklaştığı, kalleşliklerin, vatan hainliklerin arttığı, dik duruşların ve samimiyetin her geçen gün azaldığı Günümüz dünyasında artık ÜLKÜCÜLÜĞÜN okul kitaplarında ders olarak okutulması koşul olmuştur. Son zamanlarda Casuzların kuşattığı, vatanımızın dağıtılmaya ve parçalanmaya çalışıldığı ülkemizde hiç bu kadar ülkücülere ihtiyaç duyulmamıştı. Ülke olarak ülkücülere ve yeni kızılelmalara ihtiyacımız var.

Ülkücülük, Başbuğ sözüyle, "Türk milletinin hiç kimseden acıma dilenmeyecek bir duruma gelmesi, kendi kuvvetiyle ayakta duran, kendi kuvvetiyle varlığını koruyabilen ve sözünü dünyanın her yerinde saydırabilen bir mevcudiyet hâline gelmesi düşüncesidir. Bunun yanı sıra Türk milletinin haklarını her zaman dünyaya tanıtabilmesi, dünyaya duyurabilmesi düşüncesidir. Türklerin kölelikten, yabancıların buyruğu altında yaşamaktan kurtulmaları ve Self Determination, kısaca kendi mukadderatına kendilerinin egemen olması mübarek prensibine gore, hepsinin bağımsız hâle gelmeleri, bağımsız olmaları Türk ülkücülüğünün bir öteki görüşü, düşüncesidir."

Ülküler uzak hedefler olduğunu,ancak Ülkünün insanlara yönünü tayin etmesini sağlayan bir klavuz olduğunu belirten Türkeş; Milletler için de millî ideal, milletin kılavuzu, milletin yolunu aydınlatan güneşidir. Ülküsüz insan çamurdan bir varlık gibidir. Ülküsüz insan dümensiz, pusulasız bir gemi gibidir." ifadelerini kullanmıştır.

Galip Erdem Ülkücünün Çilesi kitabında Ülkücülüğün oldukca zor bulunduğunu, ülkücünün yaşantısında hep zorluklar bulunduğunu belirterek, “Gün olur, ülküsüz insanlara gıpta ile bakasınız gelir. Rahat yaşarlar. Tıpkı Şairin söylediği gibi: “Akl-ı şuur” ları vardır, güzel severler. “Bade” içerler ve nihayet göçüp giderler. Ülkücülükte refah kelimesinin yeri yoktur Ülkücülerin yaşamı bambaşkadır. Sözlüklerinde huzur kelimesinin yeri yoktur. Daimi bir mücadele içinde ömür tüketirler. " demiştir.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz