'Türk astronot' için gerekli yetkinliğe sahip 3 aday seçilecek, bunlar 2 yıl eğitim görecek


"Milli Uzay Programı"ndaki hedefler kapsamında, bilimsel çalışmalar yapmak üzere uzaya gidebilecek yetkinlik ve becerilere sahip 3 Türk vatandaşı belirlenecek, seçilen adaylar yaklaşık 2 yıllık eğitim programına alınacak.
'Türk astronot' için gerekli yetkinliğe sahip 3 aday seçilecek, bunlar 2 yıl eğitim görecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "milli Uzay Programı"ndaki hedefler kapsamında bir Türk vatandaşının uzaya gideceğini açıklamasının arkasından, bilimsel çalışmalar yapacak "uzay yolcusu"nun hangi kriterleri taşıyacağı da merak konusu oldu.

AA muhabirinin endüstri ve Teknoloji Bakanlığından edinmiş olduğu bilgiye bakılırsa, kriterler sıralaması, havacılık tecrübesi olan, havacılık ve uzay tıbbı bölümleriyle spor tıbbı uzmanları ve psikoloji uzmanları tarafınca oluşturulacak.

Bilim misyonuyla uzaya gitmesi hedeflenen Türk vatandaşının, diğer ülkelerde de olduğu şeklinde birtakım eğitimlerden geçmesi gerekecek.

Eğitimin verileceği kuruluş tarafından istenen yetkinlik ve becerilere haiz kişiler belirlenecek. Bu kişiler arasından 3 aday seçilerek, yaklaşık 2 yıl sürecek bir eğitim programına alınacak.

Takvimin 2023'e kadar belirlenmesi umut ediliyor

Aday astronotların geçmiş olduğu eğitim sürecinin arkasından, eğitici müessese tarafınca "en başarılı" olarak değerlendirilen aday, uzayda bilimsel çalışmalar yapmak üzere seçilecek. 

Daha sonra uluslararası iş birliği programları dahilinde takvim belirlenecek. Bu takvimin belirlenmesinin, Cumhuriyet'in 100'üncü yılına yetiştirilmesi hedefleniyor.

Astronot Programı, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda gerçekleştirilecek bilimsel deneyleri de kapsayacak. Bu deneyler biyolojik deneyler olabileceği benzer biçimde, Türkiye'de geliştirilen malzemelerin uzay dayanım testleri ve deneyleri de olabilecek. Bilim misyonu, üniversiteler ve bilim insanoğluıyla yapılacak görüşmeler sonucunda belirlenecek.

Uygun takvim planlanırsa Türk astronot tarafınca Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan bir küp uydu gönderilmesi de gerçekleştirilebilecek.

Keskin görüş kabiliyeti aranıyor

'Türk astronot' için gerekli yetkinliğe sahip 3 aday seçilecek, bunlar 2 yıl eğitim görecek

Öte yandan ulusal uzay ajansları çoğu zaman astronot adaylarında, bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik benzer biçimde alanlarda ileri düzeyde bilgi sahibi olmasının yanı sıra belirli fizyolojik özellikleri de karşılama şartını arıyor.

Astronot adaylarının havacılık ve uzay alanlarında deneyim sahibi olması tercih sebebi olurken, adaylar sivil yada askeri personel arasından seçilebiliyor.

Uzay aracında uçmak ve uzay yürüyüşleri yapabilmek için, adayların uzay aracıyla giysisi mevzusunda antropometrik gereksinimleri sağlaması gerekiyor. Adaylar, söz mevzusu gereksinimleri karşıladıklarından kesin olmak için değerlendirmeye doğal olarak tutuluyor.

Astronot adaylarının uzak ve yakın görme keskinliğinin her iki gözde de 20/20 seviyesinde olması veya cerrahi işlemlerle bu seviyeye getirilmesi umut ediliyor. Adaylarda, tansiyon problemlerinin olmaması şartı da aranıyor.

Uzayda bilimsel çalışma yapacakların, alkol ve sigara kullanmaması, herhangi bir hastalık yada ruhsal rahatsızlığının bulunmaması gerekiyor. Normal eklem ve kemik yapısına sahip olmak, uzay misyonunu yerine getirebilecek zihinsel, kişisel ve ruhsal yeteneklere sahip olmak da gerekli kriterler içinde yer ediniyor.

TAKİP ET   Google News Abone Ol

Etiketler:


Bir Yorum Yaz