Trump Koronavirüs Vakaları İlişkin Tuaf Açıklaması: Vakaların Yüzde 99'u Zararsız


ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada ülkesindeki vakaların 99’unun zararsız bulunduğunu söyledi. Trump, bu yıl içinde aşı ya da tedaviye sahip olacaklarını da açıkladı.
Trump Koronavirüs Vakaları İlişkin Tuaf Açıklaması: Vakaların Yüzde 99'u Zararsız

Koronavirüsün en ağır halde görüldüğü ülkelerin başlangıcında gelen ABD Birleşik Devletleri, hâlâ günlük olarak yüksek vaka rakamları açıklamaya devam ediyor. Buna rağmen ABD Başkanı Donald Trump, koronavirüse karşı verdikleri mücadele hakkındaki ara sıra oldukca farklı söylemlerle karşımıza çıkıyor.

İşte Donald Trump’ın farklı söylemlerine bugün bir yenisi daha eklendi. ABD Başkanı, Bağımsızlık Günü için Beyaz Saray’da gerçekleşen törende COVID-19 ile alakalı bazı açıklamalarda bulundu. Trump, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki vakalar hakkında da entresan bir yorum yaptı.

'Vakaların 99'u zararsız':

Törende konuşan Donald Trump, koronavirüs hakkında “Çinden gelen virüsle sarsıldık” diyerek ABD’deki test sayısını açıkladı. Donald Trump, bugüne kadar Amerika’de 40 milyon insana test yaptıklarını belirtti. Bunun ardındansa Amerika’de görülen vakaların 99’unun ‘tamamen zararsız’ bulunduğunu ekledi. Donald Trump’ın açıklaması şu şekildeydi:

“Çin'den gelen bir virüsle sarsıldık. Ama fazlaca gelişme kaydettik. Stratejimiz doğru ilerliyor. Çok şey öğrendik. Şu ana kadar yaklaşık 40 milyon kişiye test yaptık. Bunu yaparak vakaların yüzde 99'unun tamamen zararsız bulunduğunu gösterdik. Başka hiçbir ülkenin gösteremediği sonuçlar şundan dolayı bizimki gibi kontrol yapmıyorlar, rakam olarak değil nitelik olarak.”

Açıklamalarına devam eden Amerika Başkanı Trump, ülkedeki koronavirüs salgınına karşı aşı emekleri yürüten bilim insanlarının aksine farklı bir izahat yaptı. Trump, koronavirüs tedavisine ya da aşısına yıl bitmeden oldukca önce sahip olacaklarını söyledi.

Trump Koronavirüs Vakaları İlişkin Tuaf Açıklaması: Vakaların Yüzde 99'u Zararsız

Daha ilkin de birçok değişik tartışmalı açıklamaya imza atan Donald Trump, geçtiğimiz haftalarda koronavirüs vakalarını düşürmek için daha az kontrol yapma talimatı verdiğini belirtmişti. Bunun üzerine Beyaz Saray’dan meydana getirilen açıklamadaysa Donald Trump’ın testleri azaltma konusunda ‘şaka yapmış olduğu’ ifade edilmişti.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz