TL İşareti, Dolar İşareti, Euro İşareti ve Para Birimleri


Bilgisayar klavyesi üstünde bulunan tuş takımları ile arzu ettiğiniz sayı, sayı veya sembolleri oluşturabilirsiniz. Fakat klavye üstünde bulunmayan sembollerin nasıl yapılacağı merak edilmektedir. Bunlardan birisi de Copyright sembolüdür. Peki Copyright işareti nasıl yapılır? Bilgisayar klavyesi ile (©) Copyright işareti yapımına ilişik bilgileri derledik.
TL İşareti, Dolar İşareti, Euro İşareti ve Para Birimleri

TL İşareti, Dolar İşareti, Euro İşareti ve Para Birimleri

¢  $  €  £  ¥  ₮  ৲  ৳  ௹  ฿  ៛  ₠  ₡  ₢  ₣  ₤  ₥  ₦  ₧  ₨  ₩  ₪  ₫  ₭  ₯  ₰  ₱  ₲  ₳  ₴  ₵  ¥  ﷼  ¤  ƒ  

Türk Lirası Simgesi Nedir

Türk lirası simgesi (₺, görüntü: ₺) 1 Mart 2012 itibarıyla kabul edilmiş olan, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde de kullanımda bulunan resmî para birimi Türk lirasını simgelemekte kullanılan semboldür.

Para biriminin uluslararası üç harfli standart kullanımı ise, (ISO standardı ISO 4217) TRY şeklindedir.

Mayıs 2012'de Unicode Teknik Komisyonu, yeni simge için U+20BA TURKISH LIRA SIGN kodlamasını kabul etmiş ve Eylül 2012'de yeni simgeyi içeren Unicode Standardı sürüm 6.2'yi yayınlamıştır. HTML onluk kod karşılığı ₺ şeklindedir. Simge Türkçe klavye düzenine sahip, Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda Alt Gr+T kombinasyonu ile, Mac işletim sistemine sahip bilgisayarlarda ise ⌥ Option+T kombinasyonu ile yapılabilmektedir.

KLAVYEDEN $ TÜRK LİRASI İŞARETİ NASIL YAPILIR?

  • Türk Lirası işareti simgesi : ₺

Klavyeden dolar işareti bir çok yöntemle yapılabiliyor. Fakat en kolayı klavyeden yapmaktır.

Klavyeden ₺ buradaki gibi türk lirası işareti yapmak için "CTRL + Alt + T" tuşlarına basmanız gerekiyor. AltGr tuşuna basılı tutup ardından yukarıdaki sayılardan T'ye basarsanız "₺" buradaki gibi türk lirası simgesi yapabilirsiniz.

Dolar İşareti Simgesi Anlamı Nedir?

Doların simgesi olan ( $ ) işareti 1770'li senelerde ortaya çıkmıştır. İspanyol Peso'su olarak da isimlendirilen İspanyol Doları'nın kısaltması p harfi üzerine küçük s harfi yazarak oluşturuluyordu. Yani p harfinin üzerine s harfi gelecek şekilde tasarlanmıştı. Fakat sonradan zaman geçtikçe bu işaret değişti ve günümüzdeki bildiğimiz "$" bu şekildeki dolar simgesi halini aldı.

Aslında bu işaret bütün dolar simgeleri için geçerlidir. Fakat günümüzde daha çok Amerikan Doları olarak bilinmektedir. En popüler dolar ABD doları olduğu için $ bu şekildeki dolar simgesi daha çok ABD dolarını temsil etmektedir.

KLAVYEDEN $ DOLAR İŞARETİ NASIL YAPILIR?

  • Dolar işareti simgesi : $

Klavyeden dolar işareti bir çok yöntemle yapılabiliyor. Fakat en kolayı klavyeden yapmaktır.

Klavyeden $ buradaki gibi dolar işareti yapmak için "AltGr + 4" tuşlarına basmanız gerekiyor. AltGr tuşuna basılı tutup ardından yukarıdaki sayılardan 4'e basarsanız "$" buradaki gibi dolar simgesi yapabilirsiniz.

Euro Simgesi Nedir

Euro simgesi olan (€) işaret Avrupa Birliği'nin resmî para birimi Euro'yu ifade etmek için kullanılan işarettir. Türkçe Q klavyelerde AltGr + E veya Ctrl + Alt + E kombinasyonuyla yazdırılabilir. "€" işareti Yunanca epsilon harfinden gelmektedir.

KLAVYEDEN $ EURO İŞARETİ NASIL YAPILIR?

  • Euro işareti simgesi : €

Klavyeden euro işareti bir çok yöntemle yapılabiliyor. Fakat en kolayı klavyeden yapmaktır.

Klavyeden  buradaki gibi euro işareti yapmak için "CTRL + Alt + E" tuşlarına basmanız gerekiyor. AltGr tuşuna basılı tutup ardından yukarıdaki sayılardan E'ye basarsanız "€" buradaki gibi euro simgesi yapabilirsiniz.

Para Birimleri konumuzu'da inceleyebilirsiniz

1. Avusturalya Doları (AUD)

Kısa tanım: Avustrayla ülkesinin para birimidir. Uluslararası kodu “AUD” olarak gösterilir. Avustralya Doları dünya çapında ABD Doları, Euro, İngiliz Sterlini, Japon Yeni ve Kanada Doları’ndan sonra en oldukça muamele bulan para birimidir. Yabancı döviz işlemlerinin %4-5'ini temsil etmektedir.

Faiz Oranları: Avustralya’da faiz oranları %3.25 olduğundan bu para birimi lehine yapılan işlemlerden swap geliri elde etmek mümkündür.

Etkileyen Veriler:Avustralya Merkez Bankası faiz kararı ve Merkez Bankası toplantı tutanakları ile işsizlik, GYSH, konut satışları verileri ülke içinden bu para birimini en çok etkileyen verilerdir.

İşlem Gören Döviz Çiftleri:AUD/USD, AUD/CAD, AUD/CHF, AUD/JPY, AUD/NZD, EUR/AUD, GBP/AUD

2. Kanada Doları (CAD)

Kısa tanım: Kanada ülkesinin para birimidir. Uluslararası kodu “CAD” olarak gösterilir. Kanada ihracatının %84'ünü ABD'ye ithalatının da %56'sını Amerika ile yaptığından ABD yanındaki gelişmeler ve açıklanan veriler bu para birimi için de ehemmiyet arz etmektedir. Ayrıca Kanada için en mühim olan çapraz kur Amerika Dolarıyla olandır.

Faiz Oranları: Kanada’da faiz oranları %1.00 olduğundan bu para birimi lehine yapılan işlemlerden swap geliri elde etmek mümkündür.

Etkileyen Veriler: Kanada Merkez Bankası faiz kararı, konut satışları ve Ivey PMI verileri ülke içinden bu para birimini en çok etkileyen verilerdir.

İşlem Gören Döviz Çiftleri:CAD/CHF, CAD/JPY, AUD/CAD, EUR/CAD, GBP/CAD, USD/CAD, NZD/CAD

3. Yeni Zelanda Doları (NZD)

Kısa tanım: Yeni Zelanda ülkesinin para birimidir. Uluslararası kodu “NZD” olarak gösterilir. Yeni Zelanda Doları dünyada en fazlaca tecim yapılan 16 para birimi içerisindedir.

Faiz Oranları: Yeni Zelanda’da faiz oranları %2.50 olduğundan bu para birimi lehine yapılan işlemlerden swap geliri elde etmek mümkündür.

Etkileyen Veriler: Yeni Zelanda Merkez Bankası faiz kararı ve GSYH verisi ülke içinden bu para birimini en çok etkileyen verilerdir.

İşlem Gören Döviz Çiftleri:NZD/CAD, NZD/CHF, NZD/JPY, NZD/USD, AUD/NZD, EURNZD, GBP/NZD

4. Japon Yeni (JPY)

Kısa tanım: Japonya ülkesinin para birimidir. Uluslararası kodu “JPY” olarak gösterilir. Amerikan Doları, Euro, ve İngiliz Sterlin’inden sonrasında reserv para olarak geniş çapta kullanılır. Ancak Japon Yeni, dünyanın 2. Büyük ekonomisi olan Japonya'nın para birimi olsa da değeri döviz kurunda 5 para birimine gore (TRY, USD, EUR, GBP, CHF) fazlaca daha düşüktür.

Etkileyen Veriler: Japonya Merkez Bankası faiz kararı ile ticaret dengesi, GSYH, işsizlik oranları, konut satışları ve sanayi üretimi verileri ülke içinden bu para birimini en çok etkileyen verilerdir.

İşlem Gören Döviz Çiftleri:USD/JPY, EUR/JPY, GBP/JPY, CHF/JPY, NZD/JPY, AUD/JPY, CAD/JPY

5. İsviçre Frangı (CHF)

Kısa tanım: İsviçre Frangı, İsviçre ve Lihtenştayn'da kullanılan para birimidir. Uluslararası kısa kodu “CHF” olarak gösterilir. İsviçre Frangı İsviçre Ulusal Bankası tarafından piyasaya sürülmektedir. İsviçre Frangı, Avrupa'da kullanılan son Frank para birimidir. İsviçre Frangı ayrıca dünyada biriki para birimi olarak da kullanılmaktadır. İsviçre Frangı tarih boyunca yatırımcılar tarafından güvenli bir liman olarak görülmüştür. Bunun nedeni İsviçre'deki geniş altın rezervidir.

Etkileyen Veriler: Ülke içinden bu para birimini çok fazla etkileyen veri bulunmamakla birlikte, GSYH ve Faiz Kararları takip edilen verilerdir.

İşlem Gören Döviz Çiftleri:USD/CHF, AUD/CHF, CAD/CHF, EUR/CHF, CHF/JPY, GBP/CHF, NZD/CHF

6. İngiliz Sterlini (GBP)

Kısa tanım: Birleşik Krallık'ta kullanılan para birimidir. Uluslararası para kodu “GBP” olarak gösterilir. Büyük Britanya milli para birimine özetlemek gerekirse Gbp denilmektedir. Açılımı Great Britain Pound'dur. Ülkemizde Gbp İngiliz Sterlini olarak bilinir.

Etkileyen Veriler: İngiltere Merkez Bankası faiz kararı ile ticaret dengesi, GSYH, perakende satış ve ÜFE verileri ülke içinden bu para birimini en çok etkileyen verilerdir.

İşlem Gören Döviz Çiftleri:GBP/USD, EUR/GBP, GBP/AUD, GBP/CAD, GBP/CHF, GBP/JPY, GBP/NZD

7. Euro (EUR)

Kısa tanım: Avrupa Birliği'ne üye olan 20 ülke ile 3 Avrupa ülkesinin daha resmi olarak kullandıkları ortak para birimidir. Uluslararası para kodu “EUR” olarak gösterilir. Euro'nun yönetimi Avrupa Merkez Bankalar Sistemi'nce (AMBS) yapılır. AMBS, Avrupa Merkez Bankası (AMB) ve Euro bölgesinde yer alan ülkelerin merkez bankalarından kaynaklanır. Merkezi Almanya'nın Frankfurt şehri olan AMB, para politikalarının belirlenmesinde tek yetkili kurumdur. AMBS'nin diğer üyeleri kâğıt ve madeni para basma, bunları dağıtma ve Euro Bölgesi ödeme sisteminde işlem yapma haklarını elinde bulundurur.

Etkileyen Veriler: Avrupa Merkez Bankası faiz kararı ile GSYH, perakende satış, işsizlik oranları ve TÜFE verileri Avrupa Bölgesinden gelen ve bu para birimini en çok etkileyen verilerdir.

İşlem Gören Döviz Çiftleri:EUR/USD, EUR/TRY, EUR/GBP, EUR/CHF, EUR/AUD, EUR/CAD, EUR/JPY, EUR/NZD

8. Amerikan Doları (USD)

Kısa tanım: Amerika'nin resmi para birimidir. Uluslararası para kodu “USD” işareti ise “$” olarak gösterilir. Amerikan doları diye de adlandırılır. Dünyada en yaygın kullanılan dövizdir. Dolaşımdaki miktarın 2/3'ü ABD dışındadır. Bazı ülkeler ABD dolarını kendi resmi para birimleri olarak kullanmakta, bir kısım ülkede fiili tedavüldeki para birimi, bir kısım denizaşırı devletlerinde ise tek para birimi olarak kullanılır.

Etkileyen Veriler: Amerikan Merkez Bankası(FED) faiz kararı ile toplantı tutanaklarının yanı sıra, ticaret dengesi, GSYH, konut satışları, perakende satış, sanayi üretimi, işsizlik oranları, tüketici güveni ve TÜFE verileri ülke içinden bu para birimini en çok etkileyen verilerdir.

İşlem Gören Döviz Çiftleri:EUR/USD, USD/TRY, GBP/USD, USD/JPY, USD/CHF, USD/CAD, AUD/USD, NZD/USD

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz