Tesla, Birleşik Krallık’ta Elektrik Satmak İçin Lisans Başvurusu Yaptı !


Telegraph gazete yazarına göre Tesla, Birleşik Krallık’ta enerji kurumlarına elektrik satışı için lisans başvurusu yaptı.
Tesla, Birleşik Krallık’ta Elektrik Satmak İçin Lisans Başvurusu Yaptı !

Elon Musk’ın elektrikli araba şirketi Tesla, Birleşik Krallık’ta yeni bir yatırıma hazırlanıyor. Firma, Birleşik Krallık’taki enerji piyasasını düzenlemekten sorumlu mercilere yapmış olduğu başvuruyla elektrik satma hakkı için lisans almak istediğini ortaya koydu. 

Yaşanan bu gelişme üzerine gözler Tesla’ya dönerken firmadan hemen hemen resmi bir izahat yapılmadı. Konuyla ilgili olarak bir haber hazırlayan The Telegraph haberinde de başka bir teferruat yer almadığı görüldü.

Tesla spekülasyonların odağında:


Tesla’nın yapmış olduğu başvuruya dair teferruat vermemiş olması spekülasyonları da bununla beraber getirdi. Firmanın evveliyatına baktığımızda bazı bölgelerde müşterileri için batarya depolama tesisleri inşa etme tecrübesi bulunduğunu görüyoruz. Firmanın Güney Avustralya’da 50 bin çatı güneş paneliyle bir santral kurma projesi de devam ediyor. Yani Tesla, elektrik üretmek ve depolamakta bir geçmişe sahip.

Öte yandan Tesla’nın bu deneyimleri pek de Birleşik Krallık için müsait değil. Sürekli yağmur yağan bir ülkede güneş panelleri pek de verimli olmuyor. Yine de firma, daha önce Vermont’ta gördüğümüz benzer biçimde panellerden bir ağ kurabilir ya da elektrik depolayabilir. 

Tesla sadece otomobil üretmiyor:

Tesla’nın nihai ürünü elektrikli otomobil olsa da firma bu otomobilin pek fazlaca parçasını da kendisi üretiyor. Firma fazlaca oranda batarya da üretiyor. Hatta Tesla için araba de üreten batarya firması demek o kadar da mantıksız değil. 

Firmanın bu özelliği de Birleşik Krallık’taki yeni yatırımın özelliklerinin belirlenmesi için önemli bir ipucu sunuyor olabilir. Yani Tesla, Birleşik Krallık’ı elektrik ekipmanları, bataryalar şeklinde ürünleri için kullanmanın peşinde de olabilir. 

Son dönemde sık sık haberle konu olan Tesla, son olarak Elon Musk’ın yaptığı açıklamalar ondan sonra ciddi değer kaybetmişti. Piyasadaki durumundan bağımsız olarak elektrikli otomobil ve batarya üreticisi, fosil yakıtların yerini karbon emisyonu olmayan sistemlerin alması konusunda özellikle araba sektörüne önderlik etmeye devam ediyor.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz