Telefon Şarjı Çabuk Bitiyor (14 Adet Çözüm)


Birçok akıllı telefon kullanıcısının zaman zaman şikayet ettiği telefon şarjının hızla tükenmesi sorununun nedenleri ve bu konudaki sıkıntılarınızı giderecek tam 15 farklı etkili çözüm bu yazıda burada!
Telefon Şarjı Çabuk Bitiyor (14 Adet Çözüm)

Telefon şarjı çabuk bitiyor hatta telefonuma şarj dayanmıyor, sabah %100 olan batarya akşamı çıkartmıyor diye dertlenip ne yapmalıyım diyen birbirinden kıymetli okurlarımıza özel pil ömrünü uzatmak için hayatınızı kurtaracak çok yönlü bir rehber niteliğindeki reçeteyi bu yazıda bulabilirsiniz.

Akıllı telefonlar, hayatlarımıza girdiğinden beri hayatımızı bir çok açıdan kolaylaştırmasının yanı sıra bazı sorunları da beraberinde getirmiştir. Bu sorunlardan en çok çözüm arananlardan birisi ise telefon şarjı çabuk bitiyor sorunu.

Malumunuz eski model, akıllı olmayan telefonlarda telefon şarjı 3-4 güne kadar dayanabiliyordu. Fakat günümüzde çoğu kişinin telefon şarjı akşama kadar dayanabiliyorsa, o kişiler kendilerini şanslı saymakta. Gel gelelim telefon şarjı çabuk bitiyor demenizin sebeplerine…

Bu Tarz Hesaplamalar Yapmaktan Bıktıysanız, Telefonu Doya Doya Kullanmak İstiyorsanız Doğru Adrestesiniz

Neden Telefon Şarjı Çabuk Bitiyor?

Telefon şarjının çabuk bitmesinin “asıl” sebebi, akıllı telefonları yaratan teknolojinin pil teknolojisinden çok daha hızlı bir şekilde ilerlemesidir.

Batarya sorununa sebep olan bir diğer etmen ise yanlış kullanımdan dolayı pilin bozulması veyahut uzun süreli kullanımdan dolayı pilin eskimesi gibi teknik arızalardır.

 

Ayrıca telefonların acımasız ve bilinçsiz bir şekilde kullanılmasından dolayı doğan enerji talebine pilin gücü yetmiyor olabilir. Nasılsa günümüzde bir çok işlemi telefonlar ile yapabiliyor olmamız aşırı kullanıma yani teknoloji bağımlılığına yol açmıştır.

İşte bu yazıda tüm bu sorunlara karşı pratik çözüm önerileri getiriyoruz. Ayrıca bazı telefon firmalarının çeşitli sebeplerle telefonları yavaşlattığını itiraf ettiklerini de yeri gelmiş iken belirtelim. Geldi sıra telefon pil ömrünü uzatmak için birbirinden kaliteli on beş adet önerimize;

Pil Ömrünü Uzatmak İçin Ne Yapılabilir?

1- İdeal Ekran Parlaklığına Geçin

Telefonun şarjı hızlı bir şekilde bitiyorsa, kontrol edilmesi gereken ilk şey ekran parlaklığıdır. Çünkü çok parlak ekranlar hem ciddi pil tüketir hem de gözlerinizi yorarak göz sağlığına zararlıdır. Bu nedenlerle aşağıdakiler yapılmalıdır:

 • Ekran parlaklığı, pil tasarrufu sağlayacak şekilde ekranın rahatlıkla görülebileceği bir seviyeye indirilmelidir.

Örneğin: Yüksek parlaklık, gündüz güneşli günlerde ve gece en düşük parlaklıkta kullanılabilir.

Yüksek Ekran Parlaklığı Şarjın Çabuk Bitmesine Sebep Olur

 • Tüm bunların otomatik olarak yapılmasını sağlayan otomatik parlaklık ayarı kullanılabilir.
 • Hem güvenlik hem de telefonun pil ömrünü uzatmak için telefonu kullanmıyorken tuş kilidini kullanmanız çok önemlidir.
 • Telefon ekranına belirli bir süre dokunulmazsa telefon ekranını otomatik olarak kapatan otomatik zaman aşımları etkinleştirilmelidir.
 • Telefonun parlaklığını ayarlarken çok parlak veya çok soluk gibi göz sağlığını tehlikeye atan durumlardan kaçının.

Telefon Şarjı Çabuk Bitiyor İse Ekran Parlaklığını Kısarak Pil Ömrünü Uzatabilirsiniz

2- Powerbank Kullanın (Yedek Batarya)

Powerbank Nedir: Akıllı cep telefonları ve tabletler başta olmak üzere mp3 çalar ve kamera gibi şarj edilebilen birçok elektronik cihazı şarj etmenizi sağlayan mini şarj cihazları.

Telefonumun şarjı çok çabuk bitiyor derseniz kritik anlarda şarjsız kalmamanız için cihazınızın pilini düzenli olarak güçlendirmek için yanınızda bir powerbank taşıyabilirsiniz. Powerbank cihazları, uzun yolculuklar gibi kritik anlarda da hayat kurtarıcılarınız olacaktır.

Telefon Şarjı Çabuk Bitiyor ise Powerbank (Yedek Batarya) Kullanabilirsiniz

3- Yüksek Ses ve Titreşimi Kullanmayın

Hoparlörün veya kulaklığın sesinin üretilmesi için gereken enerji telefonun bataryasından sağlanmaktadır. Bu nedenle telefonumun şarjı çok çabuk bitiyor derseniz telefonda mümkün olduğunca yüksek sesle konuşmayın, müzik dinlemeyin. Bunları yapacaksanız bile abartmadan kulaklık kullanmayı düşünebilirsiniz.

Telefon titreşimlerinin oluşması için gereken enerji de telefonun bataryası tarafından sağlanmaktadır. Bu titreşimler hem (genellikle) kullanıcıları rahatsız eder hem de neredeyse içerek pili boşaltır ve boşaltır. Bu nedenle titreşimleri olabildiğince kapalı tutmak pil ömrünün uzamasına yardımcı olacaktır.

Yüksek Ses Hem Kulaklarınız İçin Zararlıdır Hem De Şarjın Hızlı Bitmesine Sebep Olur

4- Bildirimleri Kapatın

Bildirimler, uygulamaların telefonlarda arka planda açık kalmasını sağlar. Bu, ücretimin çok hızlı tükendiğini söylememize neden oluyor. Bu nedenle hayati önem taşımayan otomatik bildirimleri kapatmak telefonun pil ömrünü uzatmak için ideal bir hamle olacaktır. Bu, özellikle dakika dakika bildirim alan kişiler için geçerlidir.

Özellikle sohbet uygulamaları ve sosyal medya uygulamaları için düzenli olarak bildirim gönderen hayati olmayan uygulamalardan gelen bildirimleri kapatın. Bu hem pilin çabuk bitmesine yardımcı olur hem de daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlar.

5- Uçak Modunu Kullanın

Peki Uçak Modu Nedir:

Cihazın mobil bağlantısı başta olmak üzere Wi-Fi, bluetooh, telefon şebekesi, radyo gibi harici bağlantıları devre dışı bırakarak cihazın performansını artıran özel bir moddur.

Cihaz, Uçak modu ile sinyali iletmeyeceğinden, bu mod hem pilden tasarruf etmek hem de acil durumlarda şarjdan tasarruf etmek için idealdir. Bu nedenle sadece uçakla seyahat ederken değil, piliniz zayıfken ve telefonu kullanmıyorken de uçak modunu kullanmanız önerilir.

Profesyonel İpucu ???? : Şarj ederken telefonu uçak modunda şarj ederseniz, cihazın şarj süresini önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

6- Konum Servisleri, GPS Gibi Uygulamaları Gerekmedikçe Kullanmayın

Gerekmiyorsa ağ ve kullanılan konum ile ilgili özellikler ve uygulamalar yine de telefonun hızlı bir şekilde şarjının biteceğini söylemenize neden oluyor. Bu nedenle bu tür uygulamaları mümkün olduğunca kullanmamalısınız. Bu uygulamalar, telefonda da olsa ekstra pil tüketimine neden olur.

Telefonun pilinin çabuk bitmesine neden olan uygulamalar şunlardır:

 • Konum servisleri
 • Bluetooth™,
 • Wi-Fi®
 • 3G / 4G / 5G
 • GPS

7- Virüs Temizliği Yapın

Virüsler, aygıtın arka planında gizlice çalışıp ekstra işlemlere neden olduğundan pilin daha hızlı bitmesine neden olurlar. Bu durum, botnet gibi cihazınızı kullanarak uzaktan siber saldırılara izin veren virüsler için daha da kötüdür.

Bu nedenle;

 • Virüsten koruma programları ile cihazınızda virüs taraması yapabilirsiniz.
 • Önemli dosyalarınızı yedekleyebilir ve cihazınızı biçimlendirebilirsiniz.

Virüsler, bağlayıcı dediğimiz programlarla birçok farklı dosyaya bulaşabilir. Ayrıca crypter dediğimiz programlarla bu virüsler antivirüs programları ile önlenebilir. Diğer bir deyişle, antivirüs programları% 100 koruma sağlamaz.

8- Pil ömrünü Uzatmak İçin Uygulamalar Kullanın

Evet, doğru okudunuz, pil ömrünü uzatmak için uygulamalar var. Örneğin;

Android işletim sistemi (Samsung gibi) çalıştıran bir telefon kullanıyorsanız, "Task Killer" türevi "ücretsiz" bir uygulama yükleyerek arka planda çalışan gereksiz uygulamaları kapatabilirsiniz. Ayrıntılı bilgileri ve size uygun uygulamayı App Store'da, Google Play marketinde veya diğer yerlerde bulabilirsiniz.

9- Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kapatın

Telefon şarjınızı kullanan uygulamaları ve oyunları kullanmayın. Peki, eminim bu uygulamaları nasıl anlarım sorusu aklınızda belirmiştir. Arka planda çalışan bazı uygulamaların önceden haber vermeksizin olduğuna da şahit olmuş olabilirsiniz.

Bu nedenle kullanmadığınız uygulamaları kapattığınızdan veya hiç kullanmıyorsanız tamamen kaldırdığınızdan emin olun.

10- Şarj Etmek İçin Doğru Zamanları Seçin

Yeniden şarj etmeden önce şarjın bitmesini beklemeyin. Telefonunuzu %40'ın altına düştüğünde fişe takmanız önerilir. Bunu ben de yaşadım, gerçekten işe yarıyor. Ayrıca neden soruyorsun bilmiyorum ama tabii bilimsel / teknik bir açıklaması var. ????

 

11- Telefon Şarjı Çabuk Bitiyor ise Aşırı Sıcaklardan Koruyun

Eminim çoğunuz pilin yaz aylarında neden daha uzun dayandığını merak etmişsinizdir ...

İyi? Hakkımda söylediklerini duyuyorum ama söyleme. Isı deşarjı hızlandırdığı için telefonunuzu ısıdan uzak tutmanız çok faydalı olacaktır. Neden diye soracak olursanız, durum karmaşık, bence oraya asla girmemeliyiz ...

12- Duvar Kağıtları ve Ekran Koruyucuları Kullanmayın

Ekranı normalden daha parlak yapan animasyonlu duvar kağıtları, duvar kağıtları kullanmayın. Ayrıca ekran koruyucuları hareket ettirmekten de kaçının. Bunlar da pil öldürücüler, dikkatli olalım, pil ömrünü uzatmak için ne gerekiyorsa yapalım.

13- Telefon Şarjı Çabuk Bitiyor İse Düzenli Olarak Güncelleme Yapın

Güncellemeleri mevcut olur olmaz yapmanız önerilir. Çünkü güncellemeler genellikle enerji tasarrufu için çeşitli iyileştirmeler içerir.

Ek Bilgi: iPhone Telefonum Şarjı Varken Kapanıyor Sorununun Çözümü

Telefonu orijinal şarj cihazlarıyla şarj edin ve iPhone kullanıcılarının yatmadan önce prize takmaları ve uyandığınızda fişini çekmeleri önerilir. İPhone kullanırken, şarj% 100 olsa bile düşük pil modunu açmanız önerilir. Ayrıca;

 • Düşük pil modu, pili iyi ve kaliteli bir şekilde kullanmanızı sağlar. Dahası, düşük pil modu telefonunuzun performansını düşürmez.

14- Telefonunuzun Şarjı Hızlı Bir Şekilde Biterse Telefon Görüşme Sürelerini Kısaltabilirsiniz

Akıllı telefonlar hayatımızın bir parçası haline geldi. Akıllı telefonlarla her türlü faturayı oturduğumuz yerden ödemekten saniyeler içinde dünyanın öbür ucuna bağlanmaya kadar pek çok şey yapabiliyoruz. Bu nedenle tüketiciler tercihlerindeki diğer özelliklere göre telefonun şarj durumuna daha fazla dikkat etmeye başladı. Telefon şarjından bahsetmişken, en çok şarj eden akıllı telefon modelleri tercih edebilirsiniz

Telefonunuzu seçerken; Kamera, işlemci, ekran boyutunun yanı sıra pil performansını da göz önünde bulundurmalısınız.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz