Tanıtım Yazısı Nasıl Yazılır? | Seo Önemi | Link Çıkışı | Link Önemi


web siteniz için her ay düzenli olarak alınması ihtiyaç duyulan tanıtım yazısı, düzenli alınmıyorsa ve her ay sayısı artmıyorsa sitenize oldukça zarar sağlıcaktır.

Tanıtım yazıları çoğu zaman bir internet sitesinin ya da bir kurumun tanıtımını yapmak için yazılan makalelerdir. Bir tanıtım yazısını oluşturan en mühim üç şey, antet, içerik ve anahtar kelimedir.  Bunun yanı sıra yazının dilbilgisi ve yazım kurallarına müsait olması ve anahtar kelime kullanımında aşırıya kaçılmaması gerekmektedir. Tanıtım yazısında bir öteki mühim faktör da minimum 250 kelime ile hazırlanması gerekmektedir. Bunun yanı sıra SEO ahenkli olmasına da dikkat edilmelidir.

Tanıtım Yazsısı Başlığı Oluşturma

Başlık, bir metnin ne içerdiğini anlattığı için tanıtım yazısını oluştururken başlığın önemi fazlaca büyüktür. Tanıtım yazısına başlık oluştururken, anahtar kelime mutlaka başlıkta geçmeli ancak, antet ancak anahtar kelimelerden oluşmamalıdır. Bunun yanı sıra başlığın ilgi çekici olması da gerekir. Bu sayede kullanıcılar içeriğe girerek içeriğin arasında sitenizi görüp sitenize girerlerse tanıtım yazısının başarılı olduğundan söz edilebilir. Bir tanıtım yazısı, sitenize getirmiş olduğu ziyaretçi oranında başarılıdır. Bir örnek vermek gerekirse; sitenizin anahtar kelimesi “Notebook” olsun.

 • En hızlı Notebook Modelleri
 • Oyun İçin İdeal Notebook
 • Notebook Kullanırken Bilmeniz Gerekenler

Verdiğimiz bu üç örnekte de anahtar kelimemiz geçiyor. Ancak burada en fazlaca faydalı olacak antet üçüncü başlıktır. Çünkü başlık anahtar kelime ile başlamaktadır. Kısaca tanıtım yazısı başlığı, anahtar kelime içermeli, konu ile alakalı olmalı, ilgi çekici olmalı ve içeriği en iyi halde yansıtmalıdır.

Tanıtım Yazısı İçeriği Nasıl Olmalıdır?

Tanıtım yazısının ikinci ve en mühim kısmı içeriktir. Doğru içerik alınmazsa, tanıtım yazısı yarardan fazlaca zarar sağlayacaktır. Birçok kullanıcı, aldıkları tanıtım yazısının sitelerine yararının olmamasından veya olumsuz etkisinden şikâyet ederler. Bu benzer biçimde durumlarla karşılaşmak istemiyorsanız içeriği doğru bir biçimde optimize etmelisiniz.

Öncelikle makale içinde anahtar kelime oranı % 2 ile Jrasında olmalıdır. Bunun yanı sıra anahtar kelimenin varyasyonları da % 1 ile % 3 oranında geçmelidir. Anahtar kelimenin yanı sıra varyasyonlarının da içeriğin içinde yer alması gerekir. Dikkat edilmesi gereken bir öteki konu ise makalede tek bir anahtar kelime ve varyasyonlarının yanı sıra diğer anahtar kelimeler de geçirilmelidir. Burada dikkat edilmesi gereken mühim konular;

 • İçeriğin içerisinde tek bir anahtar kelime geçmemelidir,
 • Diğer anahtar kelimeler de içeriğimizin içinde geçmelidir,
 • Anahtar kelimelerin içeriğin içerisindeki dağılımı muntazam ve aralıklı olmalıdır,
 • Anahtar kelime kullanım oranına dikkat edilmeli ve içerik anahtar kelimelerle doldurulmamalıdır,
 • Tanıtım yazısı ancak anahtar kelimelerden oluşan bir yazı olarak görülmemelidir.

Tanıtım yazısının içinde ne olduğu örneksiz ve ilgi çekici olmalıdır. Bunun için tanıtım yazısı hazırlanırken mutlaka titiz bir emek verme yapılmalıdır. Sadece bağlantı çıkma amaçlı hazırlanmış tanıtım yazılarının site için hiç bir faydası olmayacaktır. Öyle bir içerik yazılmalıdır ki, hem siteye link getiren bir makale olmalı, bununla beraber iyi bir bilgi makalesi olmalıdır.

Tanıtım Yazısı Şablonu Nasıl Olmalı

 • Yazının başlığında anahtar kelime mutlaka geçmelidir,
 • Tanıtım yazısının ilk paragrafında anahtar kelime kesinlikle bulunmalı ve kalın “Bold” olarak yazılmalıdır,
 • Link çıkışını ilk paragraftaki anahtar kelimeden almak daha faydalıdır,
 • İkinci paragrafta anahtar kelime ne olursa olsun geçmeli, alın olarak yapılmalı ancak link çıkışı yapılmamalıdır,
 • Son paragrafta yeniden anahtara kelime kalın olarak bulunmalı ve bağlantı çıkışı yapılmamalıdır,
 • Son olarak çalıma yapılan sayfanın URL’si direk olarak kaynak gösterilmelidir. Bunun yanı sıra bu siteye buradan ulaşabilirsiniz şeklinde bir ibare ile bağlantı çıkışı yapılmalıdır.

Tanıtım yazısından sitenize bir link mutlaka çıkılmalıdır. Maksimum iki bağlantı çıkılabilir. Genellikle 300 kelimelik bir içerik için 1 link, 500 kelime ise 2 bağlantı alınmalıdır. İçeriğinizde yükselmek arzu ettiğiniz kelimeye bir bağlantı çıkışı yapılmalıdır. Bunun yanı sıra ikinci link çıkışını blog yazılarınızdan birine almalısınız.

TAKİP ET   Google News Abone Ol

Etiketler:


Bir Yorum Yaz