Tırnak Yiyenler DİKKAT! Nedenini Duyunca Çok Şaşıracaksınız !


Sosyal medyada dizi adına açılan feyk bir hesapla yapılan paylaşım, Osman adındaki bir karakterin eşcinsel olduğu üzerineydi. Bu paylaşım Twitter'dan başlayarak tüm sosyal mecralarda mesnetsiz iddiaların viral olmasına yol açtı. Haber, RTÜK başkanı tarafınca da tepkiyle karşılandı. Ardından Netflix de OsEllerinizin görünümünü mahveder, hijyenik olarak zararlıdır ve aşırıya kaçtığınızda canınız acır. Peki, neden hâlâ tırnak kemirmeye devam ederiz? Tırnaklarınızı kemirmeye bir başladınız mı bırakması oldukca zordur.
Tırnak Yiyenler DİKKAT! Nedenini Duyunca Çok Şaşıracaksınız !

Tırnak kemiren insanların diğerlerinden farkı nedir? İradeleri daha mı zayıftır? Daha mı sinirlidirler? Yoksa daha mı aç? Bunun ruhsal bir açıklaması var mı?

Psikiyatristler tırnak yeme alışkanlığını, dürtü test bozuklukları arasında sınıflandırıyor. Fakat bu, saç çekme yahut deriyi kazıma benzer biçimde psikiyatrik yardım gerektiren aşırı olaylar için geçerli. Tırnak kemirenlerin çoğu herhangi bir ciddi yan tesiri olmadan bu alışkanlığı devam ettiriyor. Gençlerin yüzde 45’i tırnak kemiriyor.

 
Psikoterapistlerin tırnak kemirme alışkanlığıyla ilgili teorileri var elbette. Örneğin psikanalizin kurucusu Sigmund Freud bu sorunu, oral aşamada psiko-eşeysel gelişim bozukluğuna bağlıyordu. Freud’un diğer teorilerinde olduğu benzer biçimde, oral takıntı problemininin da sayısız sebebi vardır: azca beslenme, fazlaca beslenme, uzun soluklu emzirme, anneyle birlikteliğin sorunlu olması, vb..

Elbette bunların belli semptomları da vardır: tırnak kemirme, alaycı kişilik, sigara içmek, alkolizm gibi. Bazı terapistler ise tırnak kemirmenin bireyin kendisine hasım olmasıyla yada sinirsel anksiyete durumuyla ilgisi bulunabileceğini iddia ediyordu.Tüm psikodinamik teoriler benzer biçimde bu varsayımlar da doğru olabilir, ama ille de doğru olduğuna inanmak için bir niçin de yok. Bu açıklamalar bu alışkanlıktan kurtulmak için herhangi bir yöntem sunmuyor. Ne yazık ki bu mevzuda bu spekülatif açıklamalardan başka doğru düzgün bir bilimsel inceleme da yok..

Tırnak kemirme alışkanlığının tedavisi konusunda araştırmaya girişseniz bulacağınız bir-iki raporun ilk cümleleri bu konudaki incelemelerin yetersizliğinden yakınmakla başlıyor. Bir raporda, kişilerin bu alışkanlığın daha fazla farkına varmalarını sağlamanın yararı olabileceği belirtiliyor. Bilimsel bir tedavi yönteminin olmaması, tırnaklarını kemiren bir insan olarak beni de spekülasyonlarda bulunmaya itiyor..


 
Benim sunacağım açıklamaya da “anti-teori” teorisi diyebiliriz. Bana kalırsa tırnak kemirmenin herhangi bir özel nedeni bulunmuyor. Aslında bu daha oldukça birkaç değişik unsurun bir araya gelmesiyle birtakım kişilerde oluşan bir fena davranış. Birincisi, elleri ağza götürmek çok basit bir hareket. Beslenme ve bakımla ilgili davranışların başlangıcında geliyor. O nedenle temel beyinsel bir işlev olarak gelişmiş ve otomatik bir tepkiye dönüşmesi oldukça basit. Tırnak kemirme ayrıca tırnakları kısa tutmayı sağlayan “düzenleyici bir eylem”..

Yani kısa vadede zevk verici bir yanı olabilir, her ne kadar ondan sonra parmaklarınızın ucunu parçalar hale gelmiş olsanız da. İşin bu ödüllendirici yanı davranışın sürdürülmesinin kolaylığı ile birleşince alışkanlığa dönüşmesi de kolaylaşıyor.Alışkanlık olarak tırnak kemirmenin açıklamasını yapabilmek tedavi mevzusunda da başarı göstermiş olunacağı anlamına gelmiyor elbette..

Kötü alışkanlıkları kırmanın ne kadar zor olduğunu herkes biliyor. Birçok şahıs günde minimum bir defa tırnak kemirmediğinde konsantrasyonunu yitirecektir. Aslında tırnak kemirmek ne kişilik özelliklerini açığa vuran bir alışkanlık, ne de evrimsel davranışın kötü uyarlanmış bir yansıması. Beden yapımızın, eli ağza götürme davranışının beynimize işlemiş olmasının ve davranış psikolojisinin bir ürünü.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz