Suudi Arabistan Kraliyet Ailesi'nın Karanlık Ve Kirli Adaleti


Onlar tüm Dünya’nın en karanlık ve güçlü ailelerinden biri. 100 milyarlarca dolarlık servetleri ve tantanalı yaşantıları nedeniyle gündemden asla düşmüyorlar.Suudi Arabistan kraliyet ailesi içerisinde tam 7000 prens var ve her biri devletin mühim konumlarında yetki sahibi, özetlemek gerekirse elinizi sallasanız bir Suudi prens ile karşılaşabilirsiniz.
Suudi Arabistan  Kraliyet Ailesi'nın Karanlık Ve Kirli Adaleti

Bu prenslerin çoğu ayrı bir sarayda yahut hayal edilemiyecek kadar lüks villalarda yaşamakta. Şu an da ülkenin kralı Selman bin Abdülaziz el-Suud 38 çocuğu var ve evlatlarının neredeyse tüm bunlar Amerika, İngiltere, Fransa şeklinde ülkelerde üniversite eğitimi almış kişiler. Ülkede kral yasama,yürütme ve yargı fonksiyonlarını elde bulundurmakta, başbakanlık görevini yürütmekte ve bakanlar kuruluna başkanlık etmektedir. Kısaca istediği ferdin kellesini tek bir talimatla vurdurabilir, nitekim Arabistan’da idamın oldukça sık uygulandığı bilinmektedir.

Suudi Arabistan  Kraliyet Ailesi'nın Karanlık Ve Kirli Adaleti

Ülkede garip yasaklar var örneğin sinemalar uzun seneler önce günaha teşvik ettiği için kapatıldı, şimdilerde ise
bir beyaz perde salonu yeniden açıldı. Tabi ki filmlere erkekler ve ancak 9 yaşından küçük kızlar girebiliyor, ilerleyen
günlerde ise bu imkanın genişletileceği de düşünülüyor.

Suudi Arabistan  Kraliyet Ailesi'nın Karanlık Ve Kirli Adaleti

 

Ülkede sayısı 10 bini gören kraliyet ailesi çalışanlarının uyuşturucu ve seks partileri yaptığı, bu gizli saklı partilere eskort kızların da davet edildiği iddia edildi. Cidde’deki Amerika Konsolosu Martin Quinn’in yazdığı telgrafta, polis tarafınca kimliği gizli saklı tutulan Suudi prenslerinden birinin, geçen sene Cadılar Bayramı’nda bolca içkili, yaşam kadınlarının bulunduğu, ülkedeki tüm İslami tabuları yıkan bir parti düzenlendiği anlatılıyor. Konsolos, bir Suudi gencin kendisine bu partilerin son trend olduğunu anlattığını söylüyor. Mali giderlerinin bir kısmı ABD’li bir enerji içeceği üreticisi şirket tarafınca karşılanan partiye, 150’den fazla, yaşları 20 ila 30 içinde değişen hanım ve erkeğin katılmış olduğu belirtiliyor.

Suudi Arabistan  Kraliyet Ailesi'nın Karanlık Ve Kirli Adaleti


Mekke, Medine şeklinde turistlerin uğradığı şehirlerde dini kurallar az da olsa hafifletilmiş durumda ancak ülkenin
bir çok şehrin de bayanların pazarda havuç, salatalık benzer biçimde ürünlere dokunması cinselliği çağrıştırdığı gerekçesiyle
ne olursa olsun yasak. Geçtiğimiz seneler da 7 kişinin tecavüzüne uğrayan hanım şahit bulamadığı için 200 kırbaç cezasına
çarptırıldı. Evlilikte 4 hanım alınabiliyor. Erkeklerin Suudi Arabistan’da ilginç bir selamlaşma şekli var,yanaktan öpmek veya kafa tokuşturmak yerine Suudi erkekler burunlarını birbirlerine değdiriyorlar.

Suudi Arabistan  Kraliyet Ailesi'nın Karanlık Ve Kirli Adaleti

Suudi Arabistan da Kraliyet Ailesi ve Prensler kurallardan bağımsız bir biçimde yaşıyor, prenslerin Avrupa ve Amerika’da bir çok firması ve lüks villaları var. Avrupa ve Amerika’da yaşayan prensler bu ülkelerde de kendi ülkelerindeymiş şeklinde davranıp ülkeler tarafınca cezalar alabiliyor. Prensler yabancı bir ülkeye gittiklerinde kendilerinden laf ettirmeyi iyi biliyorlar, geçtiğimiz yıllarda Kral Selman bin Abdülaziz Fas’ta geçirdiği tatiline tam 1000 benlik ekiple gitmiş ve tatilinde 100 Milyon Dolar harcamıştı.

Prens Bin – Fahd ise Paris’te 500 bin dolarını çaldırmış ancak polise gidip ifade vermeyi vakit kaybı olarak görmüş olduğu için reddetmişti. Suudi Arabistan’ın neredeyse tüm bunlar çöl, ülke içinde birkaç adet dağ bulunuyor, bu dağlar serinlemek isteyen zenginlerin evleri ile dolu.Pek bir eğlence seçeneği olmayan ülkede zenginlerin genel eğlencesi arabalar, çöl yollarında lüks arabalarla yarışlar düzenleniyor.

Ülkede bayanlar seçme ve seçilme hakkına sahip değiller, ülkede çalışan nüfusunun sadece % 1 kadınlardan oluşuyor ve açlık sınırında olmayan bayanların da emek harcaması yasak. Tiyatro, resim ve islama müsait enstrümanların kullanılmadığı müzik türleri yasak bunlardan birini yapmaya kalkmak ölüm yada kırbaç cezasını gerektiriyor.

Suudi Arabistan  Kraliyet Ailesi'nın Karanlık Ve Kirli Adaleti

Kraliyet ailesinin kalabalık olması bir tehlikede doğuruyor. Taht kavgaları ve düşünce ayrılıkları bir çok vakit kanlı
hesaplaşmalarla son buluyor. Halkın din baskısı ve tehlike ile sömürüldüğünü korumak için çaba sarfeden bu nedenle mühim reformlar yapılması icap ettiğini dediği için Arabistan’a giremeyen Prens Turki bin Bandar kendisi benzer biçimde düşünen bir kaç prensle beraber ortadan kayboldu ve kendilerinden bir daha haber alınamadı.

 

El Velid Bin Talal ülkenin en alışılmadık prenslerinden biri. 32 Milyar Dolarlık şahsi serveti ile dünyanın en zenginleri
arasında ki Talal, Twitter,Snapchat,Apple,FOX dünyaca ünlü şirketler de mühim hisselere haiz. Prensin gençliğinde zenginlikten ötürü yaşadığı komik vaka ise şöyledir: Lise ve üniversite öğrenimini Amerika’da yapmış olduğu sıralarda okula limuzin konvoyu ve korumalarla gitmekteydi, bu durumdan rahatsız olup ailesine “Baba tüm dostlarım okula tramvay ile gelip gidiyor bu yüzden oldukca utanıyorum okula tramvay ile gelip gitmek istiyorum” şeklinde bir mektup yazdı, tramvayın ne işe yaradığını bilmeyen babası ise yüklü oranda bir çek yazarak ” oğlum kendini minik düşürme o biçimde git kendine bir tramvay al” diyerek yanıt verir.

Suudi Arabistan  Kraliyet Ailesi'nın Karanlık Ve Kirli Adaleti

 

Talal Suudi Arabistan’da reformların en önemli savunucularından biri ve özellikle bayanların iş dünyasına atılmasını destekliyor bu nedenle dünya genelinde ki şirketlerinde mensuplarının yarısından fazlası kadın. Halk ve internasyonal camiyada sevilen kabul edilen Talal 32 milyar dolarlık servetinin tamamını öldükten sonrasında tahsil kurumlarına ve halka bağışlayacağını duyurmuştu.

 

Suudi Arabistan askeri giderlere en oldukca para harcayan 4. ülke. Arap yarım adasında lüzumlu gördüğü her ülkeye askeri müdahalede bulunuyorlar, bu müdahale için gerekli olan mühimmiyatı ise Amerika’dan alıyorlar. 2017 senesinde Trump’ın Arabistan’a ziyareti esnasında 50 Milyar dolarlık silah alım sözleşmesi imzalanmıştı. Özellikle komşu ülke olan Yemen bu konudan en muzdarip ülke konumunda, Suudi Arabistan’ın sık sık silahlı müdahalelerde bulunduğu Yemen’de 10 binlerce sivil öldü, 84 bin çocuk yetersiz beslenmeden öldü ve 14 milyon kişi işe kıtlık yaşıyor, doğal olarak ki bu durumu hiçbir islam ülkesinin önemsemediği ise ortada.

Suudi Arabistan  Kraliyet Ailesi'nın Karanlık Ve Kirli Adaleti

Ülke gelirinin E petrolden oluşmakta geri kalanın mühim bir kısmı ise dini turizmden geliyor
İslamdan çıkmanın veya ülke vatandaşı olup başka bir dine inanmanın cezası ise ölüm. Kadınlara araba kullanma izni 2018 yılında ancak belli yollarda ve belli saatler de verildi. Suudi Arabistan’da kurallar halk için geçerli, kraliyet ailesinden prens yada prenseslere yasa dayatmaya kralın dışında hiç kimsenin gücü yetmediği için prens ve prensesler özgürlük arasında halk yoksulluk arasında yaşamaktadır.

TAKİP ET   Google News Abone Ol

Etiketler:


Bir Yorum Yaz