SpaceX'in ilk insanlı uçuşu başarıyla gerçekleşti! Uzay tarihinde bir ilk yaşanıyor(CANLI YAYIN)


Çarşamba günü uygunsuz hava koşulları yüzünden yapılamayan SpaceX'in "Crew Dragon" isminde uzay mekiğiyle ilk insanlı uçuş denemesi, bugün Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden başarı ile fırlatıldı.

NASA'nın Twitter hesabından meydana getirilen paylaşımda, ''30 Mayıs Cumartesi günü Crew Dragon misyonunun lansman girişimini planlamaya devam ediyoruz. Hava şartlarında iyileşme gözlemlense de ekiplerimiz fırlatma rotasındaki hava durumunu izlemeye devam ediyor.'' ifadesine yer verildi.

Uzay ajansı, paylaşmış olduğu videolu bilgilendirmede ise Doug Hurley (53) ve Bob Behnken (49) isimli astronotların daha ilkin iki kez uzay uçuşu gerçekleştirdiğini ancak ilk defa bir arada, ABD topraklarından ve ticari bir şirket ile feza yolculuğuna çıkacaklarını belirtti.

25 Mayıs'ta uçuşa dakikalar kala, test uçuşunu hava şartlarının elverişsiz olduğu öne sürülen nedeni ile ertelediğini duyuran NASA yetkilileri, bir sonraki uçuşun cumartesi gerçekleşeceğini bildirmişti.

Amerika BÜYÜK BİR MALİYETTEN KURTULACAK
İnsanlı uçuş denemesinin başarıya ulaşmış olması durumunda, NASA, alçak dünya yörüngesinde bulunan Uluslararası Uzay İstasyonu'na astronot göndermek için her seferinde Rusya’ya koltuk başına ödediği yaklaşık 85 milyon dolarlık masraftan da kurtulmuş olacak.

NASA, 2011 yılından bu yana mürettebatlı uçuş projesini askıya almasından ötürü her seferinde astronotlarını uzay istasyonuna taşımak için Rusya’ya ilişik Soyuz uzay araçlarını kullanıyordu.

3 MİLYAR DOLARIN ÜZERİNDE DESTEK ALDI

İnsanlı uçuşu gerçekleştirme projesi için NASA’dan 3 milyar doların üzerinde bir bütçe alan SpaceX’in bugün yapılacak kontrol uçuşunun başarılı olması niteliğinde uzay endüstrisini için atılacak öteki adımları cesaretlendireceği öngörülüyor.

İş adamı Elon Musk'ın sahibi olduğu Kaliforniya merkezli SpaceX firması, son altı yılını Crew Dragon kapsülünü inşa etmek ve kontrol etmek için harcadı.

Şirket, yıllardır uzay istasyonuna birçok defa araç-gereç taşımak için seferler düzenledi. Bugün, ''SpaceX Demo-2'' isminde test uçuşunda Uluslararası Uzay İstasyonu'na yapılacak yolculukta ise ilk defa içinde mürettebatı olan bir uzay mekiğinin alçak yörüngeye ulaştırılması denenmiş olacak.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz