Sonunda.. EGM İnternet Dolandırıcılarına Karşı Sosyal Medya Bürosu Kurdu!


Yeraltı dünyasının en ünlü isimlerinin aktif olarak kullandığı toplumsal medya, artık KOM Daire Başkanlığı bünyesinde kurulan büro tarafınca sürekli inceleniyor. Kurulan ‘Sosyal Medya Bürosu’nun ilk sonucu, geçtiğimiz günlerde meydana getirilen ‘Hijyen’ operasyonuyla görüldü.
Sonunda.. EGM İnternet Dolandırıcılarına Karşı Sosyal Medya Bürosu Kurdu!

Günümüzde sosyal medya yada herhangi bir dijital iletişim ortamı, günlük yaşamımızın büyük bir çoğunluğunu geçirdiğimiz yer oldu. Dolayısıyla bu ortamlar hayatın birçok alanını yine şekillendirdi. Bu dönüşüme herkes zamanla katılırken yeraltı dünyası da dönüşüme ayak uydurmayı başardı.

Yeraltı dünyasının eski ve en ünlü isimlerinden her biri artık toplumsal medya platformlarında ‘resmi’ ve ‘fan’ sayfalarına sahip oldular. Bu sayfaların her biri yüz binlerce şahıs tarafından takip edilmeye başladı. Başlarda tercih edilen platform Facebook iken daha sonra Instagram popülerleşti. Güncel mesajlar içinse daha çok Twitter kullanıldı.Sonunda.. EGM İnternet Dolandırıcılarına Karşı Sosyal Medya Bürosu Kurdu!
Yeraltı dünyasının birtakım adları tarafınca meydana getirilen paylaşımlara gelen beğeni sayısı binlerin altına düşmüyordu. Bu adların her biri kendine has bir çıkış sloganı kullanmayı başladı.

Dünyada yer alan birtakım isimler sosyal medya devleriyle de karşı karşıya geldi. Bu karşılaşmalarda birinde yeraltı dünyasının ünlü ismine ilişik bir sayfa, Facebook yönetimi tarafından kapatıldı. Ardından o ismin fanatikleri yeni bir sayfa açarak herkesi o sayfaya çayır etti. Ayrıca hayranlar, Facebook’u sert bir dille uyarmayı da ihmal etmedi.

Sonunda.. EGM İnternet Dolandırıcılarına Karşı Sosyal Medya Bürosu Kurdu!

İlerleyen zamanlarda toplumsal medya, bu kişilerin artık birbirlerine racon kesitiği bir platform haline dönüştü. Yeraltı dünyasının ünlü isimleri mesajlarını bu platformlardan paylaşmaya başladı. Ancak tüm bunlar yaşanırken polis de yeraltı dünyasının hesaplarını incelemeye devam etti.

Bu tür kişileri incelemek üzere Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı bünyesinde ‘Sosyal Medya Bürosu’ kuruldu. Büroda bulunan genç kuşak polisler, dijital dünyanın diline hakim polislerden oluşuyordu. Ekipler, paylaşımları yapanlardan bu paylaşımları beğenenlere kadar her bir adımı titizlikle inceledi. Geçtiğimiz hafta çeşitli şehirlerde meydana getirilen ‘Hijyen’ isminde operasyon da bu çalışmanın sonucuydu.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz