Son dakika... Washington'da dikkat çeken yorum: Türk dronları dünyayı değiştirdi


Türk İHA ve SİHA'ların Libya'daki başarısı dünya basınındaki yerini korurken, Amerika medyasından Washington Post, Libya’nın Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde meşru temsilcisi Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) ülkenin batısındaki başarı göstermiş operasyonlarının gerisinde Türk dronelarının bulunduğunu belirtti. Gazetenin haberinde, "Türk droneları Rusya’yı ve Hafter’e askeri yardımcı sağlayanları utandırdı" ifadelerine yer verildi.
Son dakika... Washington'da dikkat çeken yorum: Türk dronları dünyayı değiştirdi

Türk İHA ve SİHA'ların Libya'daki başarısı dünya basınındaki yerini korurken, Amerika medyasından Washington Post'tan dikkat çeken bir habere yer verildi. Libya’nın BM nezdindeki meşru temsilcisi UMH’nin, başkent Trablus’un güneyindeki Hafter’in stratejik öneme sahip olan Vatiyye Askeri Üssü’nü geri almak için başlattığı 'Öfke Volkanı' operasyonu devam ederken, ülkenin batısındaki Tunus sınırının UMH tarafınca güvence altına alınmasıyla Hafter’in geri çekilişi hızlandı.

'HAFTER MİLİSLERİ BASKI ALTINDA'

ABD medyasının biri olan gazetelerinden The Washington Post, gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’in kritik şehir ve kasabaları kaybettiğini, buna bağlı olarak da Hafter’e bağlı milislerin baskı altına bulunduğunu yazdı. UMH’nin operasyonlarında Türkiye’nin hava gücü desteğini de vurgulayan gazete, "Türk insansız hava araçları ve hava savunma sistemleri, BM destekli hükümetin (UMH) batı Libya'nın neredeyse tamamını, Rusya tarafınca desteklenen ve geçen yıldan bu yana başkent Trablus'u aşmaya çalışan Halife Hafter güçlerinden geri almasına destek oldu" ifadelerine yer verdi.

'TÜRK İHA VE SİHA’LARI HAFTER’İ DESTEKLEYENLERİ UTANDIRDI'

Yaklaşık 5 ay önce, Rusya’nın gönderdiği paralı askerler ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin gönderilmiş olduğu insansız hava araçlarıyla Hafter’in güçlendiği belirtilen haberde, Türkiye ile Libya arasında varılan mutabakatın peşinden, Türkiye’nin UMH’ye askeri desteğinin arttığını ve buna bağlı olarak UMH’nin operasyonlarında başarının geldiği belirtildi. Ülkenin batısındaki stratejik kentlerin ve kasabaların ardından Tunus sınırının güvence altına alması sonucu, UMH ordusunun moralinin arttığı belirtildi. Gazete, Hafter’e bağlı güçlerin Trablus sokaklarında kullandığı Rus yapımı Pantsir hava savunma sistemlerinin imha edilmesi ya da ele geçirilmesine ilişkin, "Türk İHA ve SİHA’ları Rusya ve Hafter’in öteki askeri ortaklarını utandırdı" ifadelerini kullandı.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz