Son dakika.. Ramazan Böçkün akıl hastanesine yatırıldı !


Halk arasında 'Filozof Ramazan' lakabıyla tanınan ve tarihi Ulu Cami'ye gelen ziyaretçilere İslam'ı özetleyen Ramazan Böçkün, ile alakalı açılan dava sonrası akli dengesinin yerinde olmadığı nedeni öne sürülerek hastaneye yatırıldı. Böçkün'ün akıl hastanesine yatırılması sosyal medyada gündem olurken, bazı kullanıcılar bunun doğru olmadığını yazdı. Diyarbakır'da gözaltına alınan, tutuklanan ve mahkeme kararıyla ruh ve sinir rahatsızlıkları hastanesinde tedavisine karar verilen Ramazan Böçkün (Pişkin) ile alakalı spekülasyonlar üstüne Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı bir son dakika açıklaması yapıldı.
Son dakika.. Ramazan Böçkün akıl hastanesine yatırıldı !

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde bulunan zamanı Ulu Cami'ye gelen ziyaretçilere caminin tarihini ve İslam'ı gönüllü olarak anlatan 'Filozof Ramazan' lakaplı Ramazan Böçkün, hakkında şikayet nedeniyle 2016 senesinde gözaltına alındı. Diyarbakır 13üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davası, akıl hastanesine tedavi edilmesi şartıyla sonuçlanan Böçkün, Elazığ'daki Fethi Sekin Şehir Hastanesi akıl hastanesine yatırıldı. Böçkün'ün, hastaneye yatırılması sosyal medyada gündeme geldi. Sosyal medyada bazı kişiler Böçkün'ün akıl hastası olmadığını savunarak, özgür bırakılmasını istedi.

SAVCILIKTAN AÇIKLAMA

Ramazan Böçkün akıl hastanesine yatırıldı

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca, kentte bir kişinin zorla akıl hastanesine yatırıldığı yönündeki iddiaya ilişkin yapılan açıklamada, "Yapılan tetkik ve muayeneler cevabında ilgilinin şizofreni hastası olduğu rapor edilmiştir. Söz mevzusu şahısla ilgili tedavi süreci, şu ana kadar olduğu şeklinde bundan sonraki aşamalarda da esenlik kurumunun rapor ve değerlendirmeleriyle şekillenecektir." ifadeleri kullanıldı.

Başsavcılığın açıklamasında, birtakım haber sitelerinde ve sosyal medya hesaplarında, Diyarbakır'da Ramazan Böçkün (Pişkin) isminde ferdin zorla akıl hastanesine yatırıldığı yönündeki iddiaların yer aldığı hatırlatıldı.

Bu iddialar üzerine kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla basın açıklaması yapılması ihtiyacı duyulduğu ifade edilen açıklamada, laf konusu bireyin 8 Ocak 2017 tarihinde Ulu Cami’yi ziyaret eden bir hanıma yönelik, "Bu şekilde dolaşamazsınız, ince giyinmişsiniz, içinizi görüyorum.' gibi sözlerle rahatsızlık, takip ve ifşa eyleminde bulunmuş olduğu şikayeti üzerine tahkikat başlatılmış olduğu bildirildi.

Soruşturma kapsamında 1 Şubat 2017'de eşeysel rahatsız etme suçundan iddianame düzenlenmiş olduğu belirtilen açıklamada, sanığın babasının da kabahat tarihinden ortalama iki hafta önce oğlunun akıl hastası olduğu ve tedavi altına alınmasını istediği yönünde Diyarbakır Valiliğine ve İl Sağlık Müdürlüğüne başvurularının olduğunun tespit edildiği aktarıldı.

Açıklamada, sanığın babasının, aynı mahiyetteki beyanlarını soruşturma sırasında da tekrar ettiği belirtilerek, yargılama sırasında sanığın, kabahat tarihinde akıl hastası olup olmadığının ve dolayısıyla ceza sorumluluğunun bulunup bulunmadığının tespit edilmesi amacıyla Dicle Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanlığına sevk edilmiş olduğu kaydedildi.
"Yapılan incelem ve muayeneler cevabında ilgilinin şizofreni hastası olduğu rapor edilmiştir. Yargılama cevabında mahkeme, atılı suçun sanık tarafınca işlendiğini sabit bulmakla birlikte, söz konusu rapor nedeniyle Türk Ceza Kanunu'nun 32/1. Maddesi gereğince sanığın ceza sorumluluğunun bulunmadığına, 57. Maddesi gereğince koruma ve tedavi amaçlı olarak güvenlik tedbiri uygulanmasına karar vermiştir." ifadelerine yer verilen açıklamada, şu şekilde denildi:

"İlk derece mahkemesinin kararının istinaf incelemesiyle kesinleşmesine müteakip, hükümlü, 14 Mayıs 2020 tarihinde Elazığ Şehit Fethi Sekin Şehir Hastanesi’ne tedavi amacıyla sevk edilmiştir. Ceza Kanunumuzun 57. Maddesinin ikinci fıkrasında; 'Hakkında güvenlik tedbirine hükmedilmiş olan akıl hastası, yerleştirildiği kurumun sıhhat kurulunca düzenlenen raporda camia açısından tehlikeliliğinin ortadan kalktığının veya mühim seviyede azaldığının belirtilmesi üstüne mahkeme yada hakim kararıyla özgür bırakılabilir.' hükmü yer almaktadır. Söz konusu şahısla alakalı tedavi süreci, şu ana kadar olduğu gibi bundan sonraki aşamalarda da sıhhat kurumunun rapor ve değerlendirmeleriyle şekillenecektir."

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz