Son dakika.. Milli Eğitim Bakanı flaş LGS açıklaması !


Bakan Selçuk, sınavın tüm ayrıntılarını Milliyet’e açıkladı. Sınavın toplumsal mesafeye uygun yapılabilmesi için okullardaki kütüphane, yemekhane ve spor salonu gibi geniş alanların da kullanılabileceğini belirten Selçuk, tedavi bulan öğrencilerin hastanelerde sınava girebileceğini söyledi.
Son dakika.. Milli Eğitim Bakanı flaş LGS açıklaması !

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılacak merkezi sınav tarihi 7 Haziran’dan 20 Haziran 2020’ye alınmıştı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) LGS başvuru kılavuzunu güncelledi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk kılavuzdaki diğer değişiklikleri ve sınavla ilgili detayları Milliyet'ten Aykut Yılmaz'a anlattı. Selçuk’un sorulara verdiği yanıtlar şöyle:

Kılavuz güncellendi. Ne şekilde değişiklikler var?

Güncellenen kılavuzda sınav zamanı güncellendi. 2019 yılına gore de üç iyileştirme yaptık. Birincisi 2019’da öğrencilerin sınava girecekleri okullar değiştiriliyordu. Bu süreçte ulaşım imkânlarını da göz önüne alarak önemli bir karar aldık. Tüm öğrenciler şu anda kayıtlı oldukları kendi okullarında sınava girecek. Böylece, öğrencilerimizin büyük çoğunluğunun sınava girecekleri okula yürüyerek gitmelerini sağlamaya çalışıyoruz.

Bu, sınav yapılacak okul sayısını artırdı mı?

Elbette. 2019’da 3 bin 769 okulda sınav yapmıştık. Öğrencilerimize sağlanan kendi okullarında sınava girme kolaylığı imtihan yapılacak okul sayısında ortalama beş katlık bir artışa niçin oldu. Yaklaşık 17 bin 932 okulda sınav olacak. İkili öğrenimden dolayı bu imkânı olamayan fazlaca az sayıda okulumuz var. Bu durumda da öğrenciler okullarına en yakın okul binasında sınava alınacak. Öğrenciler sınava nerede gireceklerini 12 Haziran’da e-okul üstünden öğrenecek.

Diğer iki iyileştirmeniz nedir?

- FOTOĞRAF KOŞULU YOK

Öğrencilerin sınava giriş belgelerini 28 Mayıs’ta okullarından almaları gerekiyordu. Bu kuralı da kaldırdık. Öğrencilerin sınava giriş belgeleri sınavdan ilkin sınava girecekleri okuldaki sınıfta oturmaları gereken masaya konulacak. Yani öğrencinin sınav giriş belgesi ile ilgili bir endişe duymasına gerek yok. Üçüncüsü de, geçerli kimlik belgesinde 15 yaş ve üzeri fotoğraf bulunması gerekiyordu. 15 yaşına girenlerin koronavirüs dönemi dolayısıyla fotoğraflı kimlik belgesi çıkartmasında yaşanabilecek zorlukları göz önüne alarak 2020 LGS’de geçerli hüviyet belgelerinde fotoğraf olma koşulunu çıkarttık.

Bu süreçte değişik illere gidip dönememe durumu olan öğrenciler sınav yerlerini değiştirebilecekler mi?

Mücbir sebepler söz mevzusu olması niteliğinde bu kapsamda başvurular illerimizdeki komisyonlarda değerlendirilecek. Uygun görülmesi niteliğinde değişimler yapılabilecek.

Sınavda koruyucu ne benzer biçimde önlemler alacaksınız?

- ÜCRETSİZ MASKE

Sınavın yapılacağı bütün okullarımızın sınavdan ilkin dezenfeksiyonu yapılacak. Tüm okullarımızda imtihan görevlileri ve öğrencilerin tamamına bakanlığımız tarafından parasız maske verilecek. Tüm sınıflarda ihtiyaç halinde kullanılmak suretiyle dezenfektan malzemeleri bulunacak. Öğrenciler okullara geldiklerinde beklemeden ve toplumsal mesafeye dikkat ederek ve elleri dezenfekte edilerek sınıflara alınacak. Bu sürece 81 ilde okul girişlerinde kılavuz öğretmenlerimiz de yardımcı olacak.

Sınavda çocuklar maskelerini çıkartabilecek mi?

Sınav salonlarında sosyal mesafeye bakılırsa oturma düzeni olacağı için sınav sırasında istedikleri zaman maskelerini çıkarabilirler.

Sınıfların kapasitesi sosyal mesafe için müsait olmadığında ne yapılacak?

Bu durumda okuldaki boş alanlar kullanılacak. Yani, okuldaki kütüphane, yemekhane ve spor salonu gibi daha geniş alanlar varsa bunlar kullanılabilecek. İl müdürlerimiz bir bir okulları inceleyerek bu durumları belirliyor.

Astım hastası olan öğrenciler kullandıkları sağlık aparatları ile sınava girebilecekler mi?

- SINAVA HASTANEDE GİREBİLECEK

Astım hastası olan öğrenciler hekim raporlarında yer alan astım spreylerini yanlarında getirebilecek.

Tedavi kabul eden yada Kovid-19 tedavisi bulan öğrencilere yönelik ayrı bir sınav hizmetiniz olacak mı?

Sınav hazırlığı sürecini öğrencilerin sağlığını ve güvenliğini önceleyerek tasarladık. Bu kapsamda koronavirüs tedavisi görmekte olan öğrencilere hastanelerde sınav hizmeti sunulabilecek. ‘Sınav Tedbir Hizmeti’ alınabilmesi için veliler ya da vasiler tarafından, öğrencinin sınava alınacağı adresin yer alacağı dilekçe ve mazeret durumunu bildiren belgeler ile il yada ilçe millî eğitim müdürlüklerine müracaat yapılması gerekiyor. Dilekçeler, Bölge Sınav Yürütme komisyonlarınca değerlendirilerek öğrencilerin durumuna müsait, ‘Sınav Tedbir Hizmeti’ sunulacak.

8. Sınıftaki tüm öğrencileri sınava otomatik kayıt yaptınız. Öğrenciler ve veliler merak ediyor. Tüm öğrenciler sınava girmek zorunda mı?

- "HERKES SINAVA GİRMEK ZORUNDA DEĞİL"

Kesinlikle hayır. Bildiğiniz şeklinde liselere yerleştirme merkezi puanla veya puansız mahalli yerleştirme ile yapılıyor. Öğrencilerimizin büyük çoğunluğu, yani yaklaşık yüzde 90’ı sınavsız bir biçimde tercih ettikleri okullara yerleştirilecekler. Yaklaşık 213 bin kontenjanı olan birtakım okullarımıza ise ancak merkezi imtihan puanı ile yerleştirme yapılacak. Dolayısıyla saptanca kapsamındaki okulları hedefleyen öğrencilerin girmesi ihtiyaç duyulan bir sınav bu.


Son olarak öğrenciler ve ailelerine ileteceğiniz bir mesajınız var mı?

- "MÜSTERİH OLUN SINAVA ODAKLANIN"

Öğrencilerimiz ve velilerimiz için her türlü önlemi almaya çalışıyoruz. Rehber öğretmenlerimiz de korona virüs tedbirleri kapsamında velilere ve öğrencilere yardımcı olmak için bütün okullarda sorumlu olacak. Ailelerimiz, çocuklarımız müsterih olsunlar, nasıl ki akademik destek konusunda misal sorularımız, yardımcı paketlerimiz, canlı sınıflarımızla hazırlık sürecinde öğrencilerimizin yanında olduysak, imtihan aşamasında da onların sağlığı ve güvenliği için gerekli her türlü tedbiri almaktayız, bütün endişeleri bir kenara bıraksınlar ve ancak imtihanlarına odaklansınlar.

1. devre müfredat ve kazanımlarına yönelik örnek sual kitapçığı yayımlamaya devam edecek misiniz?

- "SORU DESTEĞİ DEVAM EDECEK"

- LGS İÇİN

Örnek sual kitapçığını ayda bir yayımlıyorduk. Bu süreçte öğrencilerimize yardımcı olmak için ayda iki kez örnek sual kitapçığı yayımlamaya başladık. Ayrıca öğrencilerimize sınava yönelik emek harcama soruları da yayımlamaya başladık.

Örnek soru kitapçığından ayrı çalışma soruları mı yayımlıyorsunuz?

Evet. Şu ana kadar toplam 2 bin 516 sorudan oluşan sual destek paketi LGS merkezi sınavına girecek öğrencilerin kullanımına sunulmuş oldu. 15 günde bir bin soruluk LGS hazırlık sorularını yayımlamaya devam edeceğiz.

- "UZAKTAN EĞİTİM BOŞLANMASIN"

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, uzaktan tahsile katılım konusunda velileri uyardı. Selçuk, Twitter hesabından yapmış olduğu paylaşımda “Velilerimizden ricam, ‘Çocuklar sıkıldılar’ diyerek uzaktan eğitimi boşlamamalarıdır” ifadesini kullandı. Selçuk, “Biz, 19 Haziran’a kadar uzaktan eğitimle derslerin takibindeyiz. Zorunluluk olmayabilir ama sorumluluk baki” değerlendirmesini yaptı

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz