Son dakika: Koronavirüs aşısı Türkiye'ye ne zaman gelecek? Fahrettin Koca canlı yayında tarihi duyurdu


Son dakika haberi... Koronavirüs aşısıyla ilgili Sağlık Bakanı Koca'dan son dakika açıklama geldi. Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Bakan Koca, koravirüs aşısıyla ilgili "Bilim Kurulumuzun değerlendirmesiyle aşının ülkemizde kullanılması konusunda kendi insanımızda gösterdiği etkiden emin olduk. Artık aşının Türk insanında etkili olduğundan eminiz." dedi. Koca, Çin'den gelen koronavirüs aşısının önümüzdeki hafta başında yola çıkacağını belirtti. İşte, Bakan Koca'nın aşıyla ilgili yaptığı açıklamalar.
Son dakika: Koronavirüs aşısı Türkiye'ye ne zaman gelecek? Fahrettin Koca canlı yayında tarihi duyurdu

Son dakika haber... Koronavirüs Çin aşısında son gelişmeler Türkiye’de yakından takip ediliyor. Tüm dünyanın beklediği aşıyla ilgili Amerikan Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin, deneye katılan gönüllülerle yaptığı görüşmeye dayandırdığı haberine göre, Çin’in geliştirdiği CoronaVac’ın 3. faz deneyleri, aşı adayının COVID-19’a karşı etkili olduğunu ortaya koymuştu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada, "Aşılarımız bir aksilik olmazsa pazarı pazartesiye bağlayan gece yola çıkıyor. " dedi. İşte, corona virüs aşısında son bilgiler.

BAKAN KOCA'DAN AŞI AÇIKLAMASI 

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs (corona virüsü) Bilim Kurulu, corona virüsünün mutasyon geçiren varyantlarının dünyayı tedirgin ettiği süreçte bugün kritik bir toplantı gerçekleştirdi. Koca aşıyla ilgili şunları söyledi;

Bilim Kurulumuzun değerlendirmesiyle aşının ülkemizde kullanılması konusunda kendi insanımızda gösterdiği etkiden emin olduk. Artık aşının Türk insanında etkili olduğundan eminiz.

Bu güzel haberi yeni bir haber ile süslemek isterim. Çin makamları da Türkiye'ye gönderilecek aşı dozları için onay işlemlerini tamamladılar. Aşılarımız bir aksilik olmazsa pazarı pazartesiye bağlayan gece yola çıkıyor. İnancımız bize her darlıktan sonra bir genişlik olduğunu söylüyor.

Bu güzel haberlerin milletimiz için insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

KORONAVİRÜS AŞI GELİŞMELER

ÇİN AŞISI BAŞARILI

Çinli ilaç şirketi Sinovac Biotech’in geliştirdiği ‘CoronaVac’ isimli koronavirüs aşısının, insanlar üzerinde yapılan 3. faz deneylerinin tamamlandığı açıklandı. Türkiye’de de deneyleri yapılan aşının koronavirüse karşı etkili olduğu ve yüzde 50’nin üzerinde bağışıklık sağladığı belirtildi.

Amerikan Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin, deneye katılan gönüllülerle yaptığı görüşmeye dayandırdığı haberine göre, Çin’in geliştirdiği CoronaVac’ın 3. faz deneyleri, aşı adayının COVID-19’a karşı etkili olduğunu ortaya koydu. Haberde CoronaVac’ın son deney sonuçlarının, bilim insanları tarafından bir aşı adayının bağışıklık kazandırabilmesi için alt sınır olarak değerlendirdiği yüzde 50 eşiğini geçtiği belirtildi. Türkiye, Çin aşısı CoronaVac’tan 50 milyon doz sipariş etmişti.

NET BİR VERİ PAYLAŞILMADI

WSJ’deki haberde aşının nihai başarı oranı konusunda net bir veri paylaşılmazken, denemeleri yakından izleyen Brezilyalı bilim insanlarının görüşlerine yer verildi. Buna göre Brezilya’daki beklenti, CoronaVac’ın yüzde 95 etkili olduğu açıklanan diğer aşılarla kıyaslanabilir bir başarı oranına sahip olacağı yönünde. Sinovac’ın COVID-19 aşı deneylerinde ve Brezilya’daki üretiminde işbirliği yaptığı Butantan Enstitüsü, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “1. ve 2. faz deneylerinin mükemmel sonuçlarının ardından, CoronaVac’ın 3. faz deneyleri tamamlandı” ifadesini kullandı.

Brezilyalı yetkililer CoronaVac aşısının etkili olduğunu açıkladı

Brezilyalı yetkililer, klinik deneyleri hafta başında tamamlanan Çinli ilaç şirketi Sinovac Biotech'in geliştirdiği, Türkiye'de de deneyleri yapılan "CoronaVac" isimli koronavirüs aşı adayının etkili olduğunu ancak Çinli şirketin 3. faz deney sonuçlarını, aşının denendiği diğer ülkelerle eş zamanlı açıklamak için ek süre istediğini duyurdu.

Brezilya basınında çıkan habere göre, Sinovac'ın Brezilya'da Kovid-19 aşısı deneyleri ve üretimi için işbirliği yaptığı Butantan Enstitüsü Direktörü Dimas Covas ve Sao Paulo Eyaleti Sağlık Sekreteri Jean Gorinchteyn pazartesi günü 3. faz son deneyleri tamamlanan CoronaVac aşısına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Butantan Enstitüsü Direktörü Covas, CoronaVac'ın, ülkede acil kullanımına izin verecek etkinlik eşiğine ulaştığını ve bugün açıklanması gereken 3. faz son deneylerin sonuçlarının, Sinovac şirketinin diğer ülkelerde de denediği aşının sonuçlarını eş zamanlı açıklaması gerektiği için 15 gün ek süre istediğini söyledi.

Covas, deney sonuçlarının açıklanmasındaki gecikmenin Sinovac ile imzalanan anlaşma gereği olduğunun altını çizerek, "Sinovac ile yaptığımız anlaşma gereği, bu sonuçların eş zamanlı açıklanmasını gerektiriyor." dedi.

"Aşılama programımıza 25 Ocak'ta başlayacağız"

Sao Paulo Sağlık Sekreteri Gorinchteyn de CoronaVac'ın etkinlik oranının, Dünya Sağlık Örgütünün bir aşı adayının bağışıklık kazandırabilmesi için alt sınır olarak değerlendirdiği yüzde 50 eşiğini geçtiğini ve bunun "kutlanması gereken bir şey" olduğunu aktardı.

CoronaVac'ın Butantan Enstitüsü tarafından ölçülen etkinlik oranının, diğer ülkelerden farklı sonuç gösterdiğini açıklayan Gorinchteyn bu uyuşmazlık nedeniyle 3. faz deney sonuçlarının açıklanmadığını belirtti.

Gorinchteyn, ellerindeki verilerle aşının Brezilya Sağlık Düzenleme Kurumu (ANVISA) tarafından onaylanabileceğine dikkati çekerek ticari anlaşmaların bir parçası olan prosedürlere uyacaklarını ve sonuçların eş zamanlı duyurulacağını sözlerine ekledi.

Aşılama planının olduğu gibi devam ettiğini söyleyen Gorinchteyn, "Aşı burada, Butantan Enstitüsü fabrikasında üretiliyor ve Sao Paulo eyaleti için aşılama programımıza 25 Ocak'ta başlayacağız." diye konuştu.

CoronaVac'ın Anvisa tarafından kullanımı onaylanması için 3. faz son deney sonuçlarının 15 Aralık'ta açıklanması öngörülmüş ancak bu tarih 23 Aralık'a ertelenmişti.

Aşı adayının Brezilya'da insanlar üzerindeki deneyleri, Sao Paulo eyaletine bağlı ülkede biyolojik araştırmalar yapan Butantan Enstitüsünün iş birliğinde temmuz sonlarında başlamıştı. Ülkede 13 bin gönüllü üzerinde denenen aşı adayının deneyleri, beklenmedik bir yan etki nedeniyle 10 Kasım'da durdurulmuş ve 12 Kasım'da yeniden başlatılmıştı. Sao Paulo eyaleti, başarılı olması durumunda 46 milyon dozluk aşı almanın yanı sıra Çinli ilaç şirketiyle aşının üretimi için gerekli teknolojinin Butantan Enstitüsüne aktarılması üzerine anlaşmıştı.

CoronaVac'ın klinik deneyleri Brezilya'nın yanı sıra Türkiye ve Endonezya'da da yapılıyor.

Kovid-19 kaynaklı 188 binden fazla ölüm ve 7 milyon 300 binden fazla vaka sayısıyla Brezilya, dünyada salgından en çok etkilenen 3. ülke konumunda bulunuyor.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz