Son dakika.. İstanbul'dan Uluslararası uçuşlar bugün an itibari ile başladı !


Son dakika haberine nazaran İstanbul Havalimanı'nda yaklaşık 2 ay ilkin koronavirüs (Covid19) nedeniyle durdurulan yurt dışı tarifeli uçuşlar, bazı ülkelerle karşılıklı olarak yine başladı. Uçuşlar ilk etapta Almanya, Hollanda, İngiltere'ye gerçekleştiriliyor. Öte taraftan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Yurt dışı uçuşlar kontrollü başlatılmış olup 15 Haziran itibarıyla risksiz ülkelerle tarifeli uçuş operasyonları başlayacaktır" açıklamasını yaptı.
Son dakika.. İstanbul'dan Uluslararası uçuşlar bugün an itibari ile başladı !

Yeni normalleşme adımları kapsamında 1 Haziran'da süregelen iç hat uçuşlarının arkasından İstanbul Havalimanı'nda yurt dışı seferleri de birtakım ülkeleri kapsayacak halde kademeli olarak yeniden başladı.

Türk Hava Yolları, bugün Almanya'nın Duseldorf, Münih ve Frankfurt, İngiltere'nin başkenti Londra'ya ve Hollanda'nın başkenti Amsterdam'a tarifeli uçuş başlattı. Bu kapsamda ilk uçuş saat 08.20'de İstanbul Havalimanı'ndan Almanya'nın Düseldorf şehrine yapıldı.

İstanbulda Uluslararası uçuşlar bugün an itibari ile başladı

Seferlerin başlamasıyla birlikte günler önceden bilet alan yolcular, sabahın erken saatlerinden itibaren İstanbul Havalimanı'na geldi. Güvenlik noktalarında termal kameraların önünden geçerek, Dış Hatlar Gidiş Terminaline giriş yapan yolcular, toplumsal mesafe kurallarına uyarak, bilet ve bagaj işlemlerini gerçekleştirdi.

Bilet işlemlerinin ardından yolcular, pasaporttan geçerek uçaklara yöneldi.

TARİFELİ İLK UÇUŞLARIN YOLCULARI

İstanbulda Uluslararası uçuşlar bugün an itibari ile başladı

Jasmin Alara Weihs, Almanya'nın Frankfurt'ta kentine gittiğini söyledi. Almanya'da talebe bulunduğunu belirten Weihs, "Aslında okulumuz 20 Nisan'da başladı fakat online olarak dersleri yapıyorduk. Mart başından geldim, Nisan'ın 9'unda dönecektim. O zamandan beri buradayım. Sürekli bilet alıyordum fakat iptal oluyordu. 3 defa iptal olunca, ilk güne hemen aldım. Avusturya ve Türkiye vatandaşıyım. HES kodu gerekiyor. Sadece Türk vatandaşı iseniz orada celse izninizin olması gerekiyor " diye konuştu.

"BİR AYDIR BU UÇUŞU BEKLİYORDUM"

İstanbulda Uluslararası uçuşlar bugün an itibari ile başladı

Gemi kaptanlığı icra eden İlknur Uzunhan ise Münih aktarmalı Şikago'ya gittiğini belirterek, şunları söyledi:
"Uzun bir aradan sonrasında ilk gün olduğundan bir yoğunluk vardı. Genel prosedürler uygulandı. Maske, HES kodu, vize benzer biçimde uygulamalarda yapıldı. Uçuş iptal olur mu diye epey takipteydim. Ama şükür olsun ki olmadı. Çünkü birçok uçuş iptal olmuştu. Bugün şansımıza... 1 aydır bu uçuşu bekliyordum."

Karşılıklı uçuş meydana gelen ülkelerin yetkili makamlarınca belirtilenen şartları taşıyan yolcular, tekrar başlatılan uçuşlarla gezi gerçekleştirebiliyor.

İLK TARİFELİ SEFERLER

İstanbulda Uluslararası uçuşlar bugün an itibari ile başladı

İstanbul Havalimanı'ndan dış hatlarda bugün yapılacak seferler şu şekilde:

  • -Saat 08.20:TK-1523 İstanbul-Düseldorf ve TK-1980 İstanbul-Londra
  • -Saat 08.25 TK-1951 İstanbul-Amsterdam
  • -Saat 08.30 1587 İstanbul - Frankfurt
  • -Saat 08.50 TK-1721 İstanbul- Berlin
  • -Saat09.05 TK 1629 - İstanbul Münih

BAKAN KARAİSMAİLOĞLU'NDAN AÇIKLAMA

İstanbulda Uluslararası uçuşlar bugün an itibari ile başladı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Yurt dışı uçuşlar kontrollü başlatılmış olup 15 Haziran itibarıyla risksiz ülkelerle tarifeli uçuş operasyonları başlayacaktır" açıklamasını yaptı.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz