Son Dakika.. Hindistan-Çin sınırında çatışma Oldu ! 20 Hint askeri öldü


Hindistan'ın kuzeydoğusundaki Ladakh bölgesinde, Hint ve Çin askerleri arasında çıkan çatışmada yaşamını yitiren Hint askerlerinin sayısı 20’ye yükseldi. 
Son Dakika.. Hindistan-Çin sınırında çatışma Oldu ! 20 Hint askeri öldü

ANI ajansının haberinde, Ladakh'daki Galwan Vadisi'nde gerilimin düşürülmeye çalışmış olduğu bir süreçte, Hint ve Çin güçleri içinde dün gece "şiddetli bir çarpışma" meydana geldiği ve can kayıpları olduğu bildirildi. 

Hükümet kaynaklarına dayandırılan bilgiye göre, çatışmada aralarında 1 subayında bulunduğu 20 Hint askeri yaşamını kaybetti. Bu, son 45 yılda iki ülke arasında yaşanan en şiddetli çatışma oldu. 

Hindistan Ordusu'ndan yapılan açıklamada, bu sabah Hint tarafınca 1 subay ile 2 askerin hayatını kaybettiği belirtilmişti.

Açıklamada, "iki tarafın üst düzey askeri yetkilileri durumu yatıştırmak için şu an görüşüyor." ifadesi kullanılmıştı.

Sonradan hayatını kaybeden askerlerin ağır yaralananlar arasından bulunmuş olduğu belirtiliyor. 

'43 Çin askeri öldü veya ağır yaralandı' iddiası

ANI ajansının haberinde, Çin tarafından 43'ün üzerinde askerin öldüğü yada ağır yaralandığı öne sürüldü.

Çin, yaşamını kaybeden askerler olup olmadığına ilişkin henüz bir açıklama yapmadı. 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Lician, çatışmada ölen ya da yaralanan Çin askeri olup olmadığına ilişik bilgi vermezken, Hindistan askerlerinin iki taraf içinde varılan uzlaşmayı ciddi biçimde ihlal ettiğini, sınırı 2 defa yasa dışı halde geçtiğini ve Çin personeline provokatif saldırılar düzenlediğini belirterek, bunun iki sınır gücü içinde ciddi fiziksel çatışmayla sonuçlandığını söylemişti.

Hindistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, çatışmanın Çin’in tek taraflı olarak bölgedeki statükoyu değiştirme girişimi cevabında yaşandığı ve her iki tarafın kayıplar verdiği kaydedilmişti. 

Ladakh bölgesi, Hindistan'ın Çin sınırında bulunuyor.

Egemenlik hakları kaynaklı gerilim, 2017'de tırmanmıştı

Hint yetkililer, mayıs başlangıcında Çin askerlerinin üç noktadan Ladakh bölgesine girdiğini, burada çadır ve askeri karakollar kurduklarını açıklamıştı.

Askerlerin, "bölgeden ayrılmaları" yönünde defalarca yapılan sözlü uyarılara aldırış etmediği anlatım edilmişti.

Ladakh bölgesinin doğusunda ve Sikkim eyaletinde, iki ülke askerlerinin yüz yüze gelmesinin peşinden gözler bu bölgeye çevrilmişti.

Hindistan ve Çin, Ladakh'ta yer alan Demchok, Chumar, Daulat Beg Oldie, Galwan Vadisi ve Pangong Tso Gölü çevresine ek güvenlik gücü konuşlandırmıştı.

Çin askerleri, Galwan Vadisi'nde yaklaşık 100 çadır kurarken, Pangong Tso Gölü'ndeki devriye botlarının sayısını da artırmıştı.

Çin ve Hindistan arasındaki 3 bin 500 kilometrelik sınır hattının büyük bölümü, iki ülke içinde egemenlik tartışmalarına neden oluyor.

Pekin yönetimi, "Güney Tibet" olarak adlandırdığı Hindistan'ın Arunaçal Pradeş eyaletindeki 90 bin kilometrekarelik toprakta hak iddia ederken, Yeni Delhi yönetimi ise Aksai Chin platolarını kapsayan 38 bin kilometrekarelik alanın Çin tarafınca işgal edildiğini savunuyor.

Taraflar, uzun yıllardır süregelen görüşmelere rağmen egemenlik ihtilaflarını çözemezken, laf mevzusu sorun son zamanlarda Pekin-Yeni Delhi hattında tansiyonun giderek yükselmesine neden oluyor.

İki ülke sınırında egemenlik hakları kaynaklı gerilim, 2017'de de yükselmişti.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz