Son dakika.. Fahrettin Koca'a önemli açıklamalarda bulunuyor !


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının peşinden açıklamalarda bulunuyor.
Son dakika.. Fahrettin Koca'a önemli açıklamalarda bulunuyor !

İşte Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamalarından satır başları şu şekildeydi:

Kısıtlamanın bitmesi tehlikenin bittiği anlamına gelmiyor. Normalleşmenin şartı, virüsün kökü kazınana kadar hayatımıza maske, mesafe ve hijyen kuralına göre düzenlemek. 65 yaş üstü büyüklerimiz sabah 10.00 ile akşam 20.00 arasında sokağa çıkabilecek. Kısıtın kalkması dezavantajın ortadan kalkması anlamında değil. 65 yaş üzeri büyüklerimiz Kovid-19'a karşı zayıftır.

Cumhurbaşkanımız tarafınca açıklanan kararla 18 yaş altı kısıtlamaların tümü kaldırıldı. Bu grup bulaştırıcılık potansiyeli olan gruptur. Kısıtlar yayılıma ve kayıplara engel oldu. Umarım gençlerimiz ve büyüklerimiz bunu hak edilmiş bir teşekkür olarak görürler.

"AKTİF MÜCADELEDE 2 SİLAHIMIZ VAR"

Büyük bir imtihan verdik şimdi bu sınavın finaline hazırlanmalıyız. Salgınla mücadelede pasif mücadele günlerinden kontrollü toplumsal yaşam ilkelerine uyarak aktif savaşım günlerine girdik. Aktif mücadelede 2 silahımız var. Bunlardan ilki maskedir. İkincisi bir buçuk metre mesafedir. İki tedbirden biri tek başına yeterli değildir.

Normalleşme sürecinde kılavuzumuz riskin devam ettiği gerçeğidir, son vakayı en kısa zamanda görmek tedbirlere uyumla mümkündür.

Bugün hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı 17. İyileşen şahıs sayımız 2 bin 241. Yoğun bakımda toplam tedavisi geçindiren hasta sayımız 631. Cihaza bağlı olan hasta sayımız ise düne nazaran düşüş içinde; 280.

"YURT DIŞINDAN GELENLERİN SAĞLIK TARAMASINI YAPMAK İSTİYORUZ"

Yurt dışından gelenlerin sağlık taramasını yapmak istiyoruz. Ateş var ise hastanede tedavisini planlıyor olacağız. 90 ülkeyi başta belirledik sonra 60 ülke daha dahil olacak. Bulaştırılıcığın durumunu bilmek istiyoruz, kontrol yapmak istiyoruz.

"TÜRKİYE'NİN YAKALADIĞI BAŞARIYI DSÖ YENİ FARK EDİYOR"

65 yaş üzeri kısıtlamalarından son derece fayda gördük. Türkiye'nin yakaladığı başarıyı DSÖ yeni yeni fark ediyor.

(Kovid-19 vaka sayıları) Orta Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da giderek kısmi artışın bulunduğunu söyleyebiliriz.

Ankara'da son 2-3 gün bir yükseliş söz konusuydu. Bugünden itibaren Ankara da düşüşe geçmiş oldu.

İstanbul-İzmir'de olay sayısı azaldı, salgın daha kontrollü.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz