Son dakika.. Demokrasi ve Özgürlükler Adası açılacak !


Son dakika haberine göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP lideri Devlet Bahçeli, Demokrasi ve Özgürlükler Adası'nın açılışını yapıyor.

Cumhuriyet tarihinin en karanlık dönemlerinden birine ev sahipliği yapan, ismi "yassı", namı "yaslı" ada olan Demokrasi ve Özgürlükler Adası'nın açılış töreni, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin katılımıyla başladı.

Demokrasi ve Özgürlükler Adası'ndaki kongre merkezinde meydana gelen açılış törenine, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra TBMM Başkanı Şentop, MHP Genel Başkanı Bahçeli, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, kabine üyeleri, qüç komutanları, TBMM Başkanvekili Celal Adan, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, eski TBMM Başkanları, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ve davetliler katıldı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında sosyal mesafe kurallarına uyarak kongre salonunda aralıklı oturan katılımcıların maske takarak izlediği tören, Demokrasi ve Özgürlükler Adası'nın proje aşamalarının yer aldığı videonun gösterimiyle başladı. 

Piyanist Emir İlgen'in konserinin peşinden İstiklal Marşı okunacak ve saygı duruşunda bulunuldu.

Törende sırası ile TOBB Başkan Yardımcısı Ali Kopuz, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konferans yapacak.

MHP GENEL BAŞKANI DEVLET BAHÇELİ

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin açıklaması şu halde;

Üzücü hatıraları bir nebze de olsa tamir ve telafi eden anlamlı bir açılışa şahit olmaktan bahtiyarım.

Yurdumun her güzel insanına güzel dileklerimi sunuyorum. Yassıada ulusal hafızlara kazınmış alaca karanlık bir devrin, paslı zincirlerin simgeleşmiş yeridir. 

İrade ve egemenliğin yegane sahibi aziz milletimizin tercihleri hazin halde sorguya çekilmiştir.

Demokrasi ve Özgürlükler Adası adı Yassıada'ya verilmiş ve tarih edilmeye başlanmıştır.

İrade ve egemenliğin takdir ve tercihleri sorguya çekilmiştir. Yassıada'nın isminin değiştirilmesi 2013 senesinde mühim bir adım atıldı. O tarihte Demokrasi ve Özgürlükler adı adaya verilmiştir.

Yassıada yalnızca denizin ortasında sivrilen bir kara parçasının ismi değildir. Burası aynı zamanda ulusal hafızalara kazınmış, alacakaranlık bir dönemin hukuk kisvesiyle demokrasiyle vurulan paslı zincirlerin simgeleşmiş yeridir.

Cepheleşerek netice alamayacağımız görülmelidir. Çatışmanın ve çekişmenin sonu olmadığı bilinmelidir.

27 Mayıs'ın 60. sene dönümünde Demokrasi ve Özgürlükler Adası'nın resmi açılışıyla geçmişin fena anıları geleceğin kutlu hedefleriyle berhava edilecektir.

Burada ancak 1950-60 dönemi yargılanmamış, irade ve egemenliğin yegane sahibi aziz milletimizin takdir ve tercihleri de hazin biçimde sorguya çekilmiştir.

Burada hukuka deli gömleği giydirildi.

Adananın yeniden inşasında yer edinen herkesi tebrik ediyorum.

Demokrasi pek çok tanımının yanında sabır ve hürmet rejimidir. Sebebi mutlaka milletin verdiği yetkiyi yeniden alacak milletimin kendisidir. Sandıktan çıkan sonuç zorla baskıyla tasvip edilirse acıklı vakalar yaşanacaktır.

Bugünkü açılışa şahsımı davetinden dolayı da Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum.

Koyun otlatan çobanımızla, üniversitede ders veren bir hocamızın, fabrikasının bacasını tüttüren bir iş adamının oyu da iradesi de aynıdır.

Yassıada mahkemelerini kuranlar bir devri değil demokrasi ve özgürlükleri sanık sandalyesine oturtmuşlardır.

Kamplaşmaya değil kucaklaşmaya, husumete değil sükunete, huşunete değil hoşgörüye, melanete değil acıma ve mutabakata ihtiyacımız vardır.

Eşit, gizli, genel oy ilkesi demokrasinin can damarıdır.

Hala darbeye umut bağlayanların mevcudiyeti ise tedavisi olmayan hıyanet virüsüne dalalettir. Darbe yanlış bir karardır ve zulümdür.

Darbecilerin bugüne dek dikkate almadıkları bir gerçek varsa o da şudur; ezemeyecekleri, yenemeyecekleri milletimizin bileği değil, soylu ve cesur yüreğidir.

Aklından darbe geçiren, sandıkta bulamadığını sokaklarda, silahların muhitinde arayan herkes kaybetmeye mahkum ve mecburdur.

Dünden ders alarak geleceğin muhteşem ve muazzez günlerine inanıyorum ki, şartlara ve olaylara körü körüne boyun eğmeyen Cumhur İttifakı ile ulaşılacaktır.

TBMM BAŞKANI MUSTAFA ŞENTOP 

TBMM Başkanı Mustafa Şentop açıklaması şu halde;

Yassıada'nın bu yeni yüzü basit bir bayındır ve peyzaj emek harcaması değil, tarihi bir yüzleşme ve yepyeni bir başlangıçtır.

Bugün bu adada gördüğümüz her binanın temelinde milletimizin özgürleşme iradesi, darbelere karşı çıkma direnci anayasal düzenin savunma kararlığı bunmaktadır.

Ülkemizde gerçekleşen her askeri darbenin aslolan sebebi, Türkiye'nin bağımsız politikalar geliştirecek güce erişmesini engellemektir.

Toplum ve politika hayatımız oldukça uzun seneler 27 Mayıs darbesiyle açılan Yassıada yargılamalarıyla derinleşen bir yarayla yaşamak zorunda kalmıştır.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz