Son dakika.. 'Beyaz Saray ne saklıyor?' Uzman hekim açıkladı: Trump'ın beyin taramasına ihtiyacı var !


Son dakika haberlere göre ABD Başkanı Trump, New York eyaletindeki West Point Amerika Askeri Akademisi’nde meydana getirilen 2020 mezuniyet ve yemin törenine katılarak konuşma yaptı. Daha önce de kamera önündeki 'garip' su içişi sebebiyle dalga geçilen Trump, yine hitabı öncesinde su içerken "zor anlar" yaşadı. Dr. Bandy Lee'ye gore bu, "başka belirtilerle beraber bir beyin taraması gerektirecek kadar kaygı verici, kalıcı nörolojik bir işaret."
Son dakika.. 'Beyaz Saray ne saklıyor?' Uzman hekim açıkladı: Trump'ın beyin taramasına ihtiyacı var !

Amerika Başkanı Donald Trump cumartesi günü, New York civarlarındaki West Point kentindeki Ordu Akademisi'nin 2020 mezuniyet törenine katıldı. Özellikle son dönemde ordunun üst seviye yetkilileriyle yaşadığı uzlaşmazlıklar sebebiyle Trump'ın konuşması merakla bekleniyordu.
Trump, Amerikan ordusunda görev alacak askeri öğrencilerin mezuniyet töreninde yapmış olduğu konuşmada ülkenin donanmasına vurgu yaptı.


Bin 107 askeri öğrenciye hitap eden Trump, "Kasaba ve kentlerden, değişik değişik eyaletlerden geliyorsunuz. Burada her ırk, din, renkten insan var. Ancak buraya girdiğinizde, Amerikan ulusuna onurla hizmet eden tek bir ekibin, bir ailenin parçası olmayı kabul ediyorsunuz" ifadelerini kullandı.
George Floyd'un polis şiddetiyle öldürülmesinin peşinden gündeme gelen "ırkçılık tartışmaları" ile de konuşan Trump, "Ordu, 1960'larda hiç adil olman ırk ayrımcılığı politikalarının sona erdirilmesi ve sivil hakların elde edilmesinde önemli bir rol oynadı" ifadelerini kullandı.


Daha ilkin de kamera önündeki 'garip' su içişi sebebiyle dalga geçilen Trump, tekrar konuşması öncesinde su içerken "zor anlar" yaşadı.
Bardağı sağ eliyle kaldıran sadece ağzına götürmekte zorlanan Amerika Başkanı, sol elinden yardım alma gereği hissetti.

Yale psikiyatristi Dr. Bandy Lee'ye bakılırsa bu, "başka belirtilerle beraber bir beyin taraması gerektirecek kadar kaygı verici, kalıcı nörolojik bir işaret."


Trump'ın rakibi Joe Biden'in en büyük bağışçısı olan Jon Cooper, "Son videolar, Trump'ta tıbbi olarak yanlış bir şey olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Yürüme şekli, bir bardak suyu iyi mi tuttuğu, cıvık etmiş olduğu sözleri, düşüncelerindeki labirentleri. Beyaz Saray ne saklıyor?" benzer biçimde bir tweet attı.

Trump'ın su içemediği anlar, Twitter'da da gündem oldu. Pek çok kullanıcı ABD Başkanı'nın su içemeyişiyle dalga geçti.
Trump konuşmasını sonlandırdığında merdivenlerden inerken de zorlandı. Sürekli düşmemek için ayaklarına baktığı dikkat çeken Trump'ın yürüyüşü "bebek adımları"na benzetildi.


Trump'sa konuyla ilgili bir tweet atarak indiği rampanın uzun ve dik bulunduğunu söyledi ve ıslak olduğunu da ekledi. ABD Başkanı, "Düşerek kimseye gülünecek araç-gereç vermem" dedi.

Trumpın tavrı, tekrar seçilmesini engelleyebilir mi

Trumpın tavrı, tekrar seçilmesini engelleyebilir mi

Amerika Başkanı Donald Trump için son birkaç hafta zorlu geçti. Bir dizi halkoyu yoklamalarından gelen kötü haberlerin yanı sıra, kampanya ekibi arasında kaos yaşandığı haberleri de geldi. Ve başkanlık dönemi bitmek bilmeyen krizlerle geçti. Peki, Trump'ın tekrar seçilmesi ciddi bir tehlike altında mı?


BBC Kuzey Amerika Muhabiri Anthony Zurcher'ın haberine gore, Donald Trump içgüdülerine dayanan bir siyasetçi. Dört sene önce, aday havuzunun el altından, tüm beklentileri ve tahminleri yanıltarak, partisinin başkanlık adayı olarak çıkmış ve en sonunda Beyaz Saray'ı kazanmıştı.
Böyle bir başarının, bir insana kendi yargılarına daha oldukca güvenmesini bununla beraber getireceğini anlatmaya gerek yok.


Geçmişe bakıldığında, Temmuz 2015'te Trump'ın bütün o tartışmalardan, isim takmalarından, kavgalarından ve ölçüsüz Twitter mesajlarından sıyrılıp, geriden gelerek Kasım ayında zafere uzanması, Trump için net bir yöntem olabilir. Uzmanlar haksızdı ve o haklıydı.
Trump büyük meselelerde mutlaka haklıydı. Ülkede ulusal ruh halinin siyasal kurulu düzene karşı kaydığı bir seçimde, dışarıdan gelen bir aday olarak yarıştı. Bunu sezdi ve kazanç sağladı, sadece başarısı yol boyunca yaptığı hataların ve yanlış adımların üstünü örtüyor olabilir.

'İçgüdüleri yanıltıyor olabilir' 

İçgüdüleri yanıltıyor olabilir

Dört yıl sonrasında, bu defa içgüdüleri başkanı yanıltıyor belki de. 2016'daki zaferinin bir tekrarını istiyor gibi görünüyor. Kendisini "Washington bataklığından" çıkan rakibine karşı mücadele veren kurulu düzen karşıtı bir siyasetçi olarak konumluyor.
Bu hamleleri, kendi siyasi tabanına hoş görünebilir. Geçen sefer bu durum avantajına olmuştu, şundan dolayı bu mühim eyaletlerde taraftarlarının sandığa gidiş oranını artırmış, kararsız seçmenler ve geleneksel muhafazakârlar denemekte zarar görmemişti.

 


Kararsız seçmenler, sandığa gittiklerinde büyük oranda Trump'a yönelmişti. Ama şimdi Trump'ın çapı biliniyor. Yaşlı, eğitimli kent sakinleri ve dindar seçmenlerden oy kaybetmeye devam ederse, efkarı umumiye yoklamalarında yüzde 30-40 arasında görünen sadık seçmenleri, yeniden seçilmesine yetmeyecek.

Taktikleri dört sene öncesiyle aynı

Taktikleri dört sene öncesiyle aynı

Ancak Başkan'ın hamleleri 2016'daki taktikleriyle aynı. Tartışmaları alevlendirmek, toplumsal mevzularda kavga başlatmak, komplo teorilerini pazarlamak ve bütün eleştirilere "karşı-yumruk" vurmak.


Kamuoyu yoklamaları, başkanın Demokrat Partili aday Joe Biden'ın arkasında bulunduğunu gösteriyor. Bazı anketlerde iki haneli farklar laf konusu. Economist dergisindeki bir analiz, Biden'a Barack Obama'nın 2008'deki rahat zaferi şeklinde bir sonuç almak adına altıda beş şansı veriyor.
Trump, 2016'daki stratejisini kullanıyor, ancak sıkıntıları, ülkedeki havanın bu defa değişik olabileceğini gösteriyor.


Corona virüs salgınındaki 100 binden fazla ölü, salgınla gelen ekonomik sorunlar ve şimdi ırksal adaletsizlik ve polise karşı gösterilerle başa çıkmaya çalışan halk, başka çatışmaları kaldıramayabilir.
Geçmişte başkanın işine yarayan, kavgacılığı ve meydan okumaları, zaman zaman empati, şifa ve uzlaşma arayan bir halkla ahenkli olmayabiliyor.


Başkan kamuoyunun Black Lives Matter hareketi lehine değişmiş olduğu ve sandığa giderken, ırksal ve etnik ayrımcılığın gerçek bir sıkıntı olduğuna yönelik inancın bir öncelik olacağını dediği bir ortamda, "kanun ve düzen" çığırtkanlığı yapıyor.

Kanun ve nizam kampanyası


Bir "kanun ve nizam" kampanyası, Richard Nixon'ın 1960'ların sonu ve 1970'lerin başındaki isyanlarda Richard Nixon'a mühim zaferler kazandırmış olabilir, ancak bu 50 sene önceki ülke değil. Geçen birkaç haftada yaşananlar, siyasal ortamı gözler önüne seriyor. Perşembe günü, Trump burada eğitim gören askerlere saygısızlık olacağını söyleyerek, 10 askeri üsten Konfederasyon generallerinin isimlerinin kaldırılmasını reddetmişti.
Aynı anda, güneyde başlamış olan ve orada oldukca popüler olan Nascar yarışlarında, bütün organizasyonlarda Konfederasyon bayrağını yasakladı.

Yerel ve eyaletler düzeyindeki siyasal liderler, Konfederasyon heykellerini kaldırmak için adımlar attı ve üslerin isminin değiştirilmesi önerisi, ordunun içinden geldi. En kayda değeriyse, emekli General David Petreaus'unkiydi.
Başkanın geçmişte oldukca faydalandığı bir kültürel mücadelede de ortam değişiyor. Profesyonel sporcuların, milli marş okunurken polisin adil olmayan davranışlarını, dizlerinin üzerine çökerek protesto etmesinde.

Amerikan Futbol Federasyonu, tüm oyuncuların milli marş okunurken "saygıyla ayakta durması" gerekliliğini iptal etti. Bu tartışmadan kaçınan Demokratlar, dayanışma için dizlerinin üzerine çöküyorlar. Bu arada Trump, bunu kınamaya devam ediyor.

İncil ile verdiği poz

İncil ile verdiği poz

İki haftadan kısa süre ilkin, kolluk kuvvetleri ve Ulusal Muhafızlar, Beyaz Saray yakınlarındaki bir parktan eylemcileri zorla çıkarttı.

Daha sonrasında başkan çıkıp, elinde bir İncil ile poz verdi. O günden bu yana, yaptığını savunuyor ve polisin ne kadar kolaylıkla protestocuları parktan çıkarttığından bahsediyor. "Parkta yürüyüş gibiydi" diye tweet attı.
Bu arada, sivil liderler ve ABD Ordusu'nun üniformalı mensupları, bu vakayla aralarına mesafe koymaya başladı.


Eski Savunma Bakanı James Mattis de dahil, oldukça sayıda emekli general, yapılanın pervasızca olduğunu söylemiş oldu. Hem Savunma Bakanı Mark Esper bununla birlikte Genelkurmay Başkanı Mark Milley, Trump'a kiliseye yürüyüşünde eşlik ettikleri için pişmanlık duyduklarını söylediler.
New York Times, oldukca sayıda Ulusal Muhafız üyesinin, geçen hafta Washington DC'de güvenliği sağlamak için görevlendirilmekten rahatsız olduğunu yazdı.


Ancak bir ihtimal de en sarsıcı olay, başkanın Buffalo kentinde polis tarafından itildikten sonrasında yere düşüp, yaralanan 75 yaşındaki bir protestocunun, kolluk kuvvetlerine elektronik gözleme yapmaya çalışan radikal solcu bir sabotajcı olduğunu iddia eden bir tweet atmasıydı.
Aşırı sağcı medyadan alınan bu iddia, başkanın Cumhuriyetçi destekçilerinin birçoğunu tweeti görmezden gelmeye yahut sahiplenmemeye zorladı. Bazıları başkanın, icra ettikleri ve yapmadıklarıyla, ancak çoğunlukla kriz dönemindeki duruşuyla, tekrar seçilmesi önünde aşılmaz bir mani yaratıp yaratmadığını merak ediyor.


Politico dergisinde yazan Rich Lowery "Kasım'da kaybederse, siyaseten ulaşılması imkansız büyük bir yasal reform peşinde olduğu için kaybetmeyecek. Kendi taraftarlarını yabancılaştıran, yaratıcı ve olağan dışı bir politika yürüttüğünden kaybetmeyecek. Çoğunlukla, her seferinde 280 karakterle, gereksiz bir halde başkanlığını yere çaldığından kaybedecek" dedi.

Başkanlık seçimine hala dört buçuk aydan fazla süre var. Siyasi anlamda bir ömre eş değer, mevcut ortamda ise neredeyse sonsuzluğa. Hala Trump'ın havaya girmesi ve Biden'in kendisininkini feci şekilde kaybetmesi ihtimali var. Ancak şu ana dek, Demokratlar'ın Trump karşısındaki üstünlüğü dayandı. Hillary Clinton'ın 2016'daki üstünlüğünden daha oldukça.


Birkaç haftalık kötü haberlerin ardından Trump'ın desteği azalmış olabilir, ancak yüksek olduğu dönemde de net bir favori olarak ortaya çıkmasına kafi gelecek kadar yüksek olmadı.
Başkanın 2016'ya benzer bir sonuç alması için 2016'daki anlayışını terk etmesi ve Amerikalıları şimdiki başkandan daha fazlası değil, önümüzdeki dört sene isteyebilecekleri bir başkan olabileceğine ikna etmesi gerekiyor.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz