Son dakika.. Bakan Koca: Normalleşme sürecine yönelik tedbirler yenilendi


Gelen son dakika haberine göre; Sağlık Bakanlığınca yeni tip koronavirüs (Kovid-19) normalleşme sürecine ilişkin hasta ziyaretleri, ilaç raporları ve sağlık personeline ilişkin tedbirler güncellendi.
Son dakika.. Bakan Koca: Normalleşme sürecine yönelik tedbirler yenilendi

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafınca 81 il valiliği ile tüm esenlik kurum ve kuruluşlarına, "Kovid-19 Normalleşme Süreci ve Alınacak Tedbirler"e ilişkin makale gönderildi. 

Yazıya bakılırsa koronavirüs salgınının görüldüğü andan itibaren, Bakanlık tarafından Bilim Kurulu'nun önerileri doğrultusunda, salgının, bulaşın topluluk sağlığı ve amme düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, sosyal mesafeyi koruma ve yayılım hızını test altında tutma amacıyla birçok önlem kararı alınarak uygulamaya geçirildi. 

Bu kapsamda, tüm esenlik kurum ve kuruluşlarında meydana getirilen kısıtlamaların bazıları kısmen, bazıları tamamen değiştirilerek normalleşme periyodu ve alınacak tedbirler yeniden düzenlendi, hasta ziyaretleri hakkında makale yürürlükten kaldırıldı. 

Hasta ziyaretlerinde ve refakat hizmetlerinde uyulacak yeni kurallara bakılırsa, hasta ziyareti için mesai saatleri haricinde belirlenen bir vakit içinde ancak hastanede yatan bireyin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla tek bireyin ziyaretine izin verilecek. Sağlık kuruluşu içinde bulunan herkes (esenlik personeli çalışanı, öğrenci, hasta, refakatçi vb.) bu süre boyunca maske takacak. Yoğun bakım ve palyatif bakım servislerinde hasta ziyaretlerine izin verilmeyecek. 

ZİYARET YASAĞI KALKTI

Bakanlığın yayınladığı kurallara dikkat etmek şartıyla çocuk ve yenidoğan yoğun bakım servislerinde, Kovid-19 tanısı dışındaki hastaların günde bir defa ziyaretine izin verilebilecek. Çocuk ve yenidoğan yoğun bakımlarında Kovid-19 tanısıyla yatan hastaların ziyareti, gerekli önlemler alınmak ve hekiminin izin vermesi şartıyla yapılabilecek.

Hastanın desteğe ihtiyacı olduğu durumlar (pediatrik hastalar, hususi gereksinimli bireyler, yaşlı hastalar vb.) hariç refakatçi kabul edilmesine müsaade edilmeyecek. Hasta refakat hizmetleri sınırlı sayıda tutularak mümkünse aynı şahıs tarafından sağlanacak. 

İDARİ İZİNLİ SAYILAN KİŞİLERİN RAPORLARI İKİNCİ BİR TALİMATA KADAR GEÇERLİ OLACAK

"Elektif İşlemlerin Ertelenmesi ve Diğer Alınacak Tedbirler" temalı yazının bazı maddeleri de düzenlendi. Buna nazaran her türlü cerrahi işlemin Bakanlık tarafınca açılan rehbere müsait biçimde yürütülmesi sağlanacak.

"Poliklinik ve Sağlık Raporları Hakkında Alınacak Tedbirler" temalı yazının birtakım maddelerinde yapılan değişikliğe nazaran de poliklinik hizmetleri "Kovid-19 Pandemisinde Normalleşme Sürecinde Sağlık Kurumlarında Çalışma Rehberi" doğrultusunda sunulacak ve acil haller dışında vatandaşların MHRS'ye yönlendirilmesi sağlanacak. 

01 Ocak 2020 -08 Haziran 2020 tarihleri arasında süresi sona erecek 18-65 yaş grubu kişilerin kronik rahatsızlık ve engellilik tutanağı ile sürekli kullanması gerektiren ilaç, tıbbi araç-gereç ve hasta altı bezleri ile alakalı raporları, 8 Haziran - 7 Ağustos 2020 tarihleri arasında verilmeye başlanacak. Rapor için hastaneye müracaatların, MHRS üstünden yapılması sağlanacak.

18 yaş altı ve 65 yaş üzeri kişiler ile kronik hastalık nedeniyle yönetimsel izinli sayılan kişilerin raporları ikinci bir talimata kadar geçerli olacak. Bu kişilerin kronik hastalık ve engellilik nedeniyle raporlu ve devamlı kullanması gerektiren ilaçları, tıbbi malzemeleri ve hasta altı bezleri, sıhhat kuruluşuna gidilmeden reçete yazılmasına gerek duyulmaksızın eczaneler ve medikallerden temin edilebilmeye devam edilmesi sağlanacak. 

RAPOR İŞLEMLERİNE BAŞLANACAK 

1 Şubat 2020 dahil, bu tarihten sonra kontrol muayenesi ön görülen süreli sağlık raporlarının yenilenmesi işlemleri, şoför belgesi almak için istek edilen tek tabip ve sıhhat kurulu raporlarının düzenlenmesi, işyar atamalarında mevzuatında kurul tutanağı zorunluluğu bulunmayan durumlarda tek tabip raporu düzenleneceği, kurul tutanağı ihtiyaç duyulan durumları için alakalı kişiler esenlik kuruluşlarına bugünden itibaren müracaat yapabilecek. 

Askeri yoklama raporları aile hekimliklerince düzenlenmeye devam edilecek, askerliğe elverişli olunmadığı yönünde hastanelere sevk edilen yükümlülerin işlemlerinin de başlaması sağlanacak. 

Her türlü rapora itiraz başvuruları bugünden itibaren kabul edilmeye başlanacak. 1 Mart 2020 tarihi itibarıyla işlemlere başlanan ancak poliklinik, kurul, imza ve onay süreçleri tamamlanamayan raporların bugünden itibaren 60 gün içinde tamamlanması sağlanacak. 

SAĞLIK PERSONELİNİN İŞLERİNDEN AYRILMASINA İZİN VERİLDİ

Kovid-19 Salgını Sürecinde Sağlık Kuruluşlarında Sağlık Personel Ayrılışları yazısı yürürlükten kaldırıldı. 

Buna göre, ayrılışları durdurulan sağlık mensubunun görevlerinden/işlerinden ayrılmasına bugünden itibaren izin verilmesi sağlanacak. 

Yürürlükten kaldırılan "Sağlık Kurulu Raporları" konulu makale uyarınca, tabanca bulundurma ve nakliyat ruhsatını almak ve yenilemek için esenlik kurulu tutanağı almak isteyenler 8 Haziran 2020'den itibaren sağlık hizmet sunucularına müracaat yaparak raporlarını alabilecek.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz