Son dakika.. Bakan Akar'dan Pençe-Kaplan Operasyonu açıklaması geldi..


Son dakika... Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Pençe-Kaplan Operasyonu'na ait son dakika açıklaması yaptı. Bakan Akar, 'Hava saldırı harekatıyla, planlanan yerlere intikal edildi. Bölgeleri kontrol dibine alma çalışmaları sürüyor' dedi. Öte yandan Bakan Akar Pençe-Kaplan Operasyonu'nda 41 teröristin nötr hale getirildiğini duyurdu.
Son dakika.. Bakan Akar'dan Pençe-Kaplan Operasyonu açıklaması geldi..

Son dakika haberi... Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Pençe-Kaplan Operasyonu'na ilişik son dakika açıklaması yaptı. Bakan Akar, 'Hava saldırı harekatıyla, planlanan bölgelere intikal edildi. Bölgeleri kontrol dibine alma emekleri sürüyor' dedi. Öte taraftan Bakan Akar Pençe-Kaplan Operasyonu'nda 41 teröristin yansız hale getirildiğini duyurdu.
Süre0:00
/
Toplam Süre2:54


Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Pençe-Kaplan Operasyonu'nun planlandığı biçimde sürdüğünü, komandoların hava saldırı harekatıyla planlanan yerlere intikal ettiğini belirterek, "Bölge, komandolarımız tarafınca didik didik aranmakta, teröristlerin tüm inlerine girilmekte, inleri, barınakları, sığınakları başlarına yıkılmaktadır. Şu ana kadar yapılan çalışmalarda mühim başarılar elde edildi, 41 terörist etkisiz hale getirildi, bunun yanı sıra ciddi miktarda, silah, araç-gereç, mühimmat, elektronik malzeme ve ömür malzemesi ele geçirildi" dedi.


Akar başkanlığında, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ile bakan yardımcılarının da katılımıyla haftalık video konferans toplantısı yapıldı.

Ordu komutanları, Muharip Hava Kuvveti Komutanı ve Donanma Komutanı'nın yanı sıra Afganistan'daki Türk Görev Kuvveti Komutanı, NATO Karargahı'ndaki Türk Askeri Temsil Heyeti Başkanı, KKTC'deki Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı'nın da katıldığı görüşmede Bakan Akar, gelişmeler ve sahadaki son duruma ilişkin malumat aldı, talimatlar verdi.

Savunma ve güvenlik konularının yanı sıra Kovid-19'a yönelik tedbirlerin de ele alındığı toplantının ardından değerlendirmelerde bulunan Bakan Akar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın direktifleri doğrultusunda karada, denizde ve havada mühim faaliyetleri yerine getirmeye devam ettiğini belirtti.

Son dakika... Bakan Akardan Pençe-Kaplan Operasyonu açıklaması
Kahraman ve fedakar TSK mensuplarının "ölürsem şehit kalırsam gazi" anlayışı içinde büyük fedakarlık ve kahramanlıkla gece-gündüz, dağ-bayır, yaz-kış demeden kendilerine verilen görevleri büyük kahramanlıkla yerine getirmeyi sürdürdüğünü dile getiren Akar, "Mehmetçiğimizin kahramanlık ve fedakarlığı, soylu milletimizin sevgisi, güveni ve duası ile Sayın Cumhurbaşkanımızın talimat ve destekleriyle geldiğimiz bu nokta son aşama gurur verici, övünç duyulacak bir noktadır" diye konuştu.


Terörle savaşım faaliyetlerinin artan azim ve kararlılıkla en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar devam edeceğini vurgulayan Akar, "15 Haziran'da Pençe-Kartal Harekatı ile teröristlerin Irak'ın kuzeyindeki inleri, toplam 81 hedef, oldukca başarı göstermiş, isabetli biçimde Hava Kuvvetlerimiz tarafından imha edildi " diye konuştu.

"IRAK'IN SİYASİ, TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE SON DERECE SAYGILIYIZ"

Söz konusu harekatın arkasından başlatılan Pençe-Kaplan Operasyonu'nun Mehmetçiğin büyük başarısı ve kahramanlığıyla devam ettiğini bildiren Akar, şunları söyledi:

"Bu operasyon da Kara Kuvvetlerimizin daha önceki başarılarına ilaveten tarihe altın harflerle geçecek halde gerçekleştiriliyor. Tüm birliklerimiz meydana getirilen hava saldırı harekatıyla, planlanan bölgelerine intikal ettiler. Bölgelerini kontrol dibine alma emekleri devam ediyor. Bölge, komandolarımız tarafından didik didik aranmakta, teröristlerin tüm inlerine girilmekte, inleri, barınakları, sığınakları başlarına yıkılmaktadır. Hainlerin, teröristlerin sivil halkı da hedefleyerek koydukları el yapımı patlayıcıları, mayınları temizlemek için çalışıyorlar. Önümüzdeki günlerde bunları da temizleyerek bölgenin tam olarak kontrol altına alınması mümkün olacak. Şu ana kadar yapılan çalışmalarda mühim başarılar elde edildi, 41 terörist yansız hale getirildi, bunun yanı sıra ciddi miktarda, teröristlere ilişkin barınaklarda, sığınaklarda silah, araç-gereç, mühimmat, elektronik malzeme ve yaşam malzemesi ele geçirildi."


Hedeflerinde ancak teröristlerin bulunduğunu belirten Akar, şöyleki devam etti:

"Yaptığımız emek harcama ile teröristlerin ülkemize, milletimize, hudutlarımıza, karakollarımıza, yönelik saldırılarını önlemeyi amaçlıyoruz. Teröristler buralardan çeşitli şekillerde halkımıza, hudutlarımıza taarruz düzenliyor, tacizde bulunuyordu. Buna izin vermeyeceğiz, meydan vermeyeceğiz. Bu mevzuda kararlıyız, azimliyiz. Faaliyetlerimizi sonuna kadar sürdürüp en son teröristi etkisiz hale getirerek bu faaliyetlerimizi sonuçlandıracağız. Bu faaliyetleri yaparken bizim için en öncelikli konulardan biri komşumuz Irak'ın siyasi bütünlüğüne, toprak bütünlüğüne son aşama saygılı olduğumuzun bilinmesidir. Bu mevzuda yapmaya çalıştığımız, meşru savunma çerçevesinde teröristleri etkisiz hale getirmektir. Yaptığımız bütün emek harcamaları uluslararası hukuka uygun biçimde yapıyoruz. Sivil halka herhangi bir zarar gelmemesi için de her türlü önlemi alıyoruz."

"BİZİM İÇİN MASUM İNSANLAR, TARİHİ VE DİNİ YAPILAR, ÇEVRE DOKUNULMAZDIR"

Türk Silahlı Kuvvetlerinin sivillere yönelik tutumunun hepimiz tarafından bilindiğine dikkati çeken Akar, şunları kaydetti:

"Sivillere yönelik hassasiyetimiz bugüne kadar yaptığımız operasyonların hem planlamasında hem uygulanmasında en önemli konulardan biri olmuştur. Bu konuda tüm Silahlı Kuvvetler mensupları, Bakanlık mensupları son derece duyarlı ve dikkatli bir biçimde planlama yapmakta ve bunu da aynı şekilde uygulamaktadır. Gerek şu anda gerekse daha önceki operasyonlarda olduğu gibi birtakım asılsız haberlerle terör örgütü PKK/YPG kayıplarını algı operasyonlarıyla kapatmaya çalışmaktadırlar. Bu iddialar asla reel değildir. Biz faaliyetlerimiz sırasında sadece sivilleri değil aynı zamanda zamanı, dini yapılarla çevrenin de korunması için oldukça ciddi çaba harcamaktayız. Bu çabamız bütün dünya tarafından bilinmektedir. Bizim için masum insanlar, zamanı ve dini yapılar, muhit dokunulmazdır. Bu konuda fazlaca ciddi gayret sarf ediyoruz. Bizim bu konudaki uygulamalarımızın tüm dünyada operasyon zamanı için önemli örnekler olduğunun da altını çizmek istiyoruz. Bu mevzuda Mehmetçiğimizle ne kadar gurur duysak, övünsek azdır. Terörü bitirme kararlılığıyla yerine getirdiğimiz bu faaliyetlerin, siz değerli ziyaretçilerimizin emeği, asil milletimizin sevgisi, itimatı ve desteği, Allah'ın yardımıyla müspet sonuçlanacağına tüm kalbimle inanıyorum. İnşallah Pençe-Kaplan Operasyonumuz da daha önceki operasyonlarımıza benzer halde başarıyla tamamlanacaktır."

Kara Kuvvetlerinin 2229'uncu kuruluş sene dönümünü de kutlayan Akar, konuşmasını, "Bu başarılı sonuçların elde edilmesinde en büyük hisse şehitlerimize, gazilerimize aittir. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine sabır diliyorum, gazilerimizi minnet ve şükranla anıyorum. Hastanede olan yaralı askerlerimize de Allah'tan acil şifalar diliyorum. Hepinize hayırlı, başarıya ulaşmış görevler diliyorum" laflarıyla tamamladı.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz