Son 4 Ay: YKS 2020 Kalan Sürede Ne Yapmalı?


Son 4 ay, YKS için neleri değiştirebilirsin? Bu yazımızda YKS'ye son 4 ay için çalışma taktiklerini ve ipuçlarını anlattık.

Son 4 ay, YKS için neleri değiştirebilirsin? Bu yazımızda YKS'ye son 4 ay için çalışma taktiklerini ve ipuçlarını anlattık

Öncelikle sana hatırlatmak istediğimiz bir şey var. Son 4 ay konu çalışmak, deneme çözmek ve bol bol soru tipi görmek için yeterli bir süre! Yani moralini bozmana, “Çok az kaldı hiçbir şeyi yetiştiremem!” demene hiç gerek yok. ???? Bu yazımızda YKS 2020 için son 4 ay taktiklerini anlatacağız.

Son 4 ay, hız ve pratiklik kazanmak için önemli

Şu ana kadar eksik olduğun konuları tespit ettin, elinden geldiğince ilerlemeye çalıştın. Peki hiç şöyle hissettin mi: “Ben bu konuları çalıştım ama denemelerde yapamıyorum.” Eğer böyle hissettiğin olduysa hiç canını sıkma, son 4 ay bunun üstesinden gelmen için yeterli bir zaman! Önce tüm konuları önüne alıp incelemen gerekiyor. Tamamen biten konularım, hala çalışmaya/tekrara ihtiyaç duyduğum konularım, henüz başlamadığım konularım şeklinde bir sınıflandırma yapabilirsin. Çalışmış olduğun konuları sindirmenin en güzel yöntemi bol soru çözüp, bol yanlış yapıp, bolca doğrusunu öğrenmektir. ???????? Tekrar etmek ve pratiklik kazanmak için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan Kazanım Testleri’nden de yararlanabilirsin. Buraya tıklaman yeterli!

TYT ve AYT dengesini sağlaman gerekiyor

TYT genelde adayların çalışmaya ilk başladığı sınav olur ve TYT’de ilerleyene kadar AYT çalışmak ertelenir. Kesin bir ayrım olmamakla birlikte TYT’nin daha çok yorum/hız/pratikliğe; AYT’nin ise bilgiye dayandığını söyleyebiliriz. O nedenle artık sınava 4 ay kala TYT’de pratiklik kazanacağın, AYT’de ise bilgi birikimini artıracağın döneme girmiş olman gerekiyor. Peki bunu nasıl yapabilirsin? Programını oluştururken ya da ne çalışacağına karar verirken sistematik bir şekilde AYT konularını de hesaba katman gerekiyor. TYT için çalıştığın bir konuda kendini çok da eksik hissetmiyorsan, artık testlerle, bölüm denemeleriyle ya da genel denemelerle tekrar edebilirsin. Yani sıfırdan bir TYT kitabı alıp bitirmek için çabalamana gerek yok. Bu şekilde AYT ağırlıklı bir denge oluşturarak sınava kadar AYT bilgi eksiklerini kapatabilirsin!


Deneme sınavlarının önemi artıyor

Çalıştığın konuları öğrenip öğrenmediğini test etmenin en güzel yolu deneme sınavları. Hem konu eksiklerini görmeni sağlıyor, hem de sınav stiline alışmanı kolaylaştırıyor. Şu sıralar AYT denemelerine başlamamış, ya da düzenli çözmüyor olabilirsin. Çözdüğünde netlerin beklediğinden ve istediğinden düşük geliyor olabilir. Sorun değil. ???? Denemeleri şu aşamada sınav tipini görmek, soru tarzlarına alışmak için çözsen bile sana çok faydalı olacaktır. AYT anlamında konu eksiklerin kapandıkça da net artırma kısmında iyileşeceksin. ???? TYT kısmında da süre kontrolü sağlamak, hız kazanmak ve net yükseltmek, bol bol deneme çözmekten geçiyor. Sınava hazırlık sürecinde soru çözümü yapmanın önemini zaten biliyorsun

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz