Siteye WhatsApp iletişim butonu ekleme


Sitenizi ziyaret edenlere bu WhatsApp iletişim kanalından ulaşmak istiyor musunuz? WhatsApp iletişim özelliğini sitemize nasıl ekleriz? Siteye WhatsApp iletişim butonu ekleme işlemi zor değildir aksine oldukça basittir, yazımıza geçelim.
Siteye WhatsApp iletişim butonu ekleme

WhatsApp kullanımı artık can sıkıcı bir biçimde arttı ve bu uygulamanın yüklü olmadığı telefon yok sanırım. Böyle olunca uygulama canımızdan bezdirse de sitemize bu iletişim yöntemini eklemek istiyoruz. Geçenlerde bir ziyaretçimin bunu nasıl yaptığımı sorması üzerine bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Ne kullanacağız, nasıl yapacağız?

Bu işlem için bir eklenti kullanmadım. Hazır bir kod var ve bu kodu düzenleyip sitemize ekleyeceğiz. Bahsettiğim kod Getbutton.io adlı bir site içerisinden oluşturuldu. Altyapısını da bu site sağlıyor. Sitenizde kullanabileceğiniz kodu aşağıya ekledim.

Whatsapp İletişim Butonu Nasıl Eklenir ? - Kod düzenleme

Sitenize WhatsApp iletişim butonu ekleyebilmek için aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz.

<!-- WhatsApp ekleme -->
<script type="text/javascript">
    (function () {
        var options = {
            whatsapp: "905320000000", // WhatsApp numarası
            call_to_action: "Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?", // Görüntülenecek yazı
            position: "left", // Sağ taraf için 'right' sol taraf için 'left'
        };
        var proto = document.location.protocol, host = "getbutton.io", url = proto + "//static." + host;
        var s = document.createElement('script'); s.type = 'text/javascript'; s.async = true; s.src = url + '/widget-send-button/js/init.js';
        s.onload = function () { WhWidgetSendButton.init(host, proto, options); };
        var x = document.getElementsByTagName('script')[0]; x.parentNode.insertBefore(s, x);
    })();
</script>
<!-- WhatsApp ekleme -->
 

İkinci kısım siteye eklenecek butonun yanında çıkacak yazı (“Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?“), bunu kendi istediğiniz bir cümleyle değiştirebilirsiniz.Hazırlanan kodu siteye ekleme (Manuel Yöntem)Yukarıda 3 kısımda düzenleme yapabilirsiniz, diğer kısımlarda bir değişiklik yapmayın. Birincisi ve mutlaka yapılması gereken whatsapp: ile başlayan satır. Buradaki numarayı kendi numaranız ile değiştirin.

Son olarak position: şeklinde başlayan satır var, butonun sitede duracağı yerin ayarı. Sitenizde iletişim butonunu sayfanın sağ alt köşesinde göstermek için “right”, sol alt köşesinde göstermek için “left” şeklinde ayarlayabilirsiniz.

Düzenlediğiniz kodu sitede header.php dosyasına ekleyeceğiz. Bunun için sitenizin Yönetici Paneline giriş yapın ve Görünüm menüsünde en altta bulunan Düzenleyici sekmesini tıklayarak sayfayı açın. Sağ tarafa tema php sayfaları gelecek. Bunlardan header.php yazan dosyayı seçin.

Siteye WhatsApp iletişim butonu ekleme

Düzenlemesini yaptığınız kodu </head> ile biten satırın üzerine yapıştırın ve kaydedin.

Hazırlanan kodu siteye ekleme (WordPress Eklenti ile)

Eklentileri pek kullanmadığım için manuel olarak ekledim. Bu yöntem zor olacaksa WhatsHelp Chat Button eklentisi yardımıyla sitenize kodu ekleyebilirsiniz. Kullanımı çok basittir ve eklentinin sayfasında açıklanmıştır.

Şimdi sitenizin sağ veya sol alt köşesine bir iletişim düğmesi eklenecektir. Mobil kullanıcılarınız butona tıkladığında WhatsApp açılacak ve size doğrudan mesaj yazabilecekler. Masaüstü bilgisayar veya dizüstü bilgisayar gibi bir cihazda buton tıklandığında WhatsApp Web uygulama sayfası açılacak ve oradan size yazabilecekler.

TAKİP ET   Google News Abone Ol

HEMEN ÜYE OL VE BITCOIN (BTC) VE ALTCOIN SATIN ALARAK GELİR ELDE EDİN!
Etiketler:


Bir Yorum Yaz