Sildiğiniz Dosyalardan Tamamen Kurtulun - Cipher Komutu İle Bilgisayarınızı Temizleyin


Windows’a gömülü olarak gelen Cipher özelliği sayesinde sildiğiniz verilerden tamamen kurtulmanız oldukça basittir.
Sildiğiniz Dosyalardan Tamamen Kurtulun - Cipher Komutu İle Bilgisayarınızı Temizleyin

Bilgisayardan bir dosyayı sildiğiniz zaman, o dosyanın tamamen yok olmadığını her kullanıcı bilmiyor. Sabit diskte sadece “silindi” olarak işaretlenen bu dosyalar, çeşitli yazılımlar ile kurtarılabiliyor. Bu durum bazen sakıncalı olabilir, fakat bunu engellemek mümkün. Pek çok kullanıcı bu tip işlemler için üçüncü parti yazılımları kullanmayı tercih eder, ancak herhangi bir yazılım kullanmadan da Windows’un Cipher özelliği sayesinde, çöpe gönderdiğiniz dosyaların tamamen ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz.

Cipher özelliğini kullanmak için Komut İstemi’ni çalıştırmanız gerekiyor. Komut İstemi’ni çalıştırmak için Windows tuşu + R kombinasyonunu kullanarak Çalıştır penceresini açın. Ardından arama kutusuna cmd yazıp Tamam butonuna tıklayın.

Sildiğiniz Dosyalardan Tamamen Kurtulun - Cipher Komutu İle Bilgisayarınızı Temizleyin

Komut İstemi’ni yönetici olarak çalıştırdıktan sonra şu komutu girin ve Enter tuşuna basın:

cipher /w:C

Bu komutu kısaca açıklayacak olursak, “cipher” komutu Windows’un Cipher özelliğini çalıştırır. “/w” ek komutu ise diskin boş kısmında bulunan ve kullanılmayan verilerin silinmesini sağlar. Bu sayede sildiğiniz ancak sabit disk tarafından sadece “silindi” olarak işaretlenen veriler tamamen ortadan kalkacaktır.

“C” ise işlemin yapılacağı diski belirtir. Eğer temizlenmesini istediğiniz disk başka bir sürücü yolunda ise, bu harfi uygun olanla değiştirmeniz yeterlidir.

Temizleme işlemi uzun sürdüğü için bilgisayarınızı kullanmadığınız bir zaman diliminde bu işlemleri gerçekleştirmenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca Microsof’un tavsiye ettiği üzere, Cipher özelliğini çalıştırırken kullanılmayan diğer uygulamaları kapatmak, işlemin daha hızlı tamamlanmasına imkan sağlayacaktır.

TAKİP ET   Google News Abone Ol

Etiketler:


Bir Yorum Yaz