Sergey Brin kimdir?, Nedir ?, Neler Başarmıştır ?


Bu metnimize hayatımızda ekmek benzer biçimde, su şeklinde, hava şeklinde mühim bir yer kaplayan Google’ın kurucularından Sergey Brin’in yaşamını anlatacağız sizlere.
Sergey Brin kimdir?, Nedir ?, Neler Başarmıştır ?

6 yaşındayken Rusya’dan ABD’ye göç eden bir ailenin çocuğu olan Sergey Brin’in başarı ve hikayesini öğrenmek için metnimize başlayalım.

Sergey Brin’in Anne ve Babası: Rusya’dan Amerika’ya Göç Serüveni

Sergey Mikhayloviç Brin, 21 Ağustos 1973’te Rus ve Musevi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası Michael Brin matematikçiydi ve daha sonrada Maryland Üniversitesi matematik bölümünden emekli oldu. Anne Eugenia Brin ise NASA’da çalışan bir bilim insanıydı. Yani Brin ailesi bilimle içli dışlı bir aile diyebiliriz.

Brin ailesi Sovyetler Birliği’nde yaşarken musevi olmaları sebebiyle sıkça ayrımcılığa uğradı. Michael Brin’in hayali gökbilimci olmaktı ve bu nedenle üniversitede fizik okumak istiyordu. Lakin hiçbir üniversite onu kimliği sebebiyle kabul etmedi. Çünkü o dönemki komünist rejim, musevilerin akademide ilerlemesini engelliyordu ve Sovyetler Birliği’nin nükleer girişimlerinin gizli saklı kalması için musevilere fizik okuma yasağı bulunuyordu.

Bu yüzden Sergey Brin’in babası Michael Brin, matematik okumaya karar verdi ve Moskova Devlet Üniversitesi’nde matematik okumaya başladı.

Michael Brin, üniversiteyi başarıyla tamamlamış oldu ve Sovyetler Birliği Devlet Planlama Teşkilatı’nda ekonomist olarak işe girdi. Bu süreçte matematikle uğraşmaya devam ederek Kharkiv Üniversitesi’nden doktorasını aldı.

Sergey Brin’in anası Eugenia Brin ise Moskova Devlet Üniversitesi’nde matematik ve makine mühendisliği eğitimi aldı; Sovyetler Birliği Gaz ve Petrol Enstitüsü’nde işe girdi. Brin ailesi Moskova’nın merkezinde güzel bir evde yaşıyordu.

1970’lerin sonucunda Sovyetler Birliği’ndeki musevi aileler göç etmeye başladı. Brin ailesi hayatından memnundu sadece o dönem çocuk olan Sergey Brin’in daha iyi bir geleceğe haiz olması için Brin ailesi de göç etmeye karar verdi.

 

Michael Brin, ABD vizesi için müracaat yaptığı için hem kendisi hem de eşi işten atıldı. Vizelerinin çıkması 8 ay sürdü ve aile bu süreçte zor dönemler yaşadı. Michael Brin kendi kendine programcılık öğrendi ve ailenin geçimini sağlamak için bilimsel makaleler çevirdi.

Aile Rusya’dan ilk olarak Viyana’ya, sonrasında da Paris’e geçti. Michael’in doktora sav danışmanı Anatole Katok, Michael Brin’e Paris’te geçici bir akademisyenlik işi buldu. 25 Ekim 1979’da ise Sergey, Eugenia, Michael ve Michael’in anası New York’a uçtu. Sergey Brin o devre ancak 6 yaşındaydı.

Brin ailesi Maryland’de basit ve sade bir apartman dairesi kiraladı. ABD’deki musevi cemaatinin desteği ile 1973 model bir Ford Maverick araba alındı. O dönem Sovyetler Birliği’nde matematik eğitimi alan kişiler ABD’de büyük hürmet görüyordu. Bu nedenle Michael Brin kısa sürede Maryland Üniversitesi’nde iş buldu. Eugenia Brin ise NASA’da işe girdi.

Sergey Brin’in Eğitim Hayatı ve Okul Yılları

Sergey Brin öncelikle ABD’de Mishkan Torah adlı bir musevi ilkokuluna gitti. Rus aksanı nedeniyle okulda arkadaşları tarafından alay edilen Sergey, başka bir okula geçmek istediğini belirtti ailesine. Paint Branch Montessori okuluna geçen Sergey Brin buraya daha iyi uyum sağladı. Okulun müdürü de ileride Sergey Brin’in mentoru oldu. Okul müdürü Patty Barshay, Sergey Brin’i özgüveni yüksek, dışa dönük, matematik zekası yüksek bir öğrenci olarak tanımlıyordu.

Sergey Brin okulda bazen sıkılıyordu zira matematik dersleri onun için fazla kolay geçiyordu. Zira Sergey Brin evde anne ve babası tarafınca da eğitim görüyordu. Aile Sergey’e hem Rusça bununla beraber matematik öğretiyordu. 1980’lerin başında kişisel bilgisayarlar fazlaca az kişide bulunuyordu ve bu kişilerden biri de Sergey’di. İlk bilgisayarı Commodore 64 olan Sergey Brin’e bu bilgisayar 9. Doğum gününde armağan edildi. Sergey ev ödevlerini bu bilgisayarda yapıp okula çıktı getiriyordu. Bu konum öğretmenlerini şaşırtıyor ve gururlandırıyordu.

İlokuldan sonra Eleanor Roosevelt Lisesi’ne geçti ve burda mezun olduktan sonra 1990 yılında Maryland Üniversitesi’ne başladı. Henüz 15 yaşındaydı o zaman. 1993 yılında da hem bilgisayar mühendisliği aynı zamanda matematik bölümünden mezun olan Sergey Brin National Science Foundation’dan master ve doktora bursu kazandı.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz