Sebebi belli oldu !, 1110 senesinde gökyüzündeki Ay kaybolmuştu !


1110 yılından kalma bir yazıda, Ay’ın gökyüzünden kaybolduğu ifade ediliyordu. Araştırmacılar en sonucunda bu olayın niçin yaşanmış olabileceğine dair bir izahat buldu.
Sebebi belli oldu !, 1110 senesinde gökyüzündeki Ay kaybolmuştu !

İsimsiz bir İngiliz tarihçinin notlarına gore 1110 yılı, felaketlerle dolu bir sene oldu. Yoğun yağmurların tarlalardaki ürünlere ağır hasar verdiği, kıtlığın İngiliz adalarında kol gezdiği bu yılda, bir mayıs gecesi Ay, gökyüzünden kayboldu.

Bir gece ay kayboldu, peki niçin?

Peterborough Günlükleri olarak bilinen kayıtlarda bu isimsiz Anglosakson tarihçisi, “Mayıs ayının 5. Gecesinde Ay’ın ışığının akşam boyunca giderek zayıfladığını ve en sonunda da tamamen kaybolduğunu, görülecek bir şey kalmadığını” notlarına ekledi. Öte taraftan bu durumun nedeni bulutlar değildi, şundan dolayı tarihçinin notlarında yıldızları tasvir ettiği görülüyor. Ayrıca Ay’ın kararmasının sebebi gezegenimizin gölgesi de değildi. Öyle olsaydı bronz rengi bir kanlı ay görmesi gerekirdi. Gökyüzünde boş karanlık bir nokta görmezdi.

Peki Ay’ın gökyüzünden kaybolmasına niçin olan şey neydi? 21 Nisan’da Scientific Reports’ta gösterilen bir makaleye bakılırsa hem bu olayın hem de o yıl yağan yoğun yağmurların sebebi aynı: yanardağ faaliyetleri.

Unutulmuş yanardağ faaliyetleri

Araştırmacılar, atmosferik optik fenomenlerin antik çağlardan bu yana tarihçilerin ilgisini çektiğini belirtirken, buz çekirdeklerinde meydana getirilen incelemelerin o dönemde yoğun volkanik aktivitelere işaret ettiğini belirtti. Bu aktiviteler 1108-1110 içinde Asya yada Avrupa’da gerçekleşti.

Bilim insanları tarafından, haklarında çok az bilgi kaydedildiği için 'unutulmuş patlama' olarak adlandırılan bu faaliyetlerin, atmosferde yıllarca dolanan partikül yüklü bulutları oluşturma ihtimali bulunuyor. Bu volkanik gaz kütlesi yıldızlar görünmeye devam ederken Ay’ı karanlığa gömmüş ve yoğun yağmurların da nedeni olmuş olabilir. 

Araştırmacılar o dönemdeki volkanik patlamaların izlerini ise Grönland ve Antarktika’daki buzulları inceleyerek buldu. 1108 ve 1110 arasındaki dönemden kalma buz katmanlarında sülfat aerosollerinin artış gösterdiği göze çarptı. 

Tetiklemiş Olabilir

1110 yılının kayıtlarına bakılırsa Avrupa’da 13 farklı bölgede kıtlık ve tarlalarda hasatların büyük zarar gördüğü kuraklıklar yaşandı. 1108 yılında ise cenup yarımkürede bilinmeyen bir bölgede ve Japonya’daki Asama yanardağında patlamalar gerçekleştiği belirtiliyor. Bu da muhit felaketlerini tetiklemiş olabilir

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz