Schengen vizesi nasıl alınır?


Schengen vizesiyle neredeyse tüm Avrupa ülkelerine gidebilirsiniz. Seyahatinizi Skyscanner’la planlamadan ilkin yapmanız gereken işlemler ve ziyaret edebileceğiniz ülkeler burada!

Henüz pasaport işlemlerine başlamadıysanız Pasaport Çıkartma Rehberimize mutlaka bir bakın.

Schengen Vizesi Çıkartma İşlemleri

Uçak biletlerini aldınız, otel için rezervasyon yaptırdınız, yurtdışı seyahatinize sayılı günler kaldı ve çok heyecanlısınız. Şimdi geriye bir tek vize almak kalıyor. Schengen vizesi başvurusu adımları doğru takip ederseniz ve Schengen vizesi için gerekli evrakları toplarsanız aslında gayet basit bir süreç. Kolay ve acısız şekilde Schengen vizesi nasıl alınır merak ediyorsanız hemen başlayalım.

Yeşil pasaport sahibi değilseniz Schengen ülkelerine giriş yapmak için Schengen vizesi başvurusu yapmanız şart. Ancak başvuru yapmadan önce Schengen vizesi için gerekli evrakları toplamanız, Schengen vizesi ücretini hazır bulundurmanız ve bazı kurallara dikkat etmeniz gerekiyor. Öncelikle aşağıda sıraladıklarımıza dikkat etmelisiniz:

 • Schengen bölgesinde birden fazla ülkeye giriş yapacaksanız, en uzun süre kalacağınız ülkey Schengen vizesi başvurusu yapın.
 • Eğer ülkelerdeki kalış süreleriniz birbirine yakınsa, ilk giriş yapacağınız ülkeden Schengen vizesi başvurusu yapın.
 • Sizden talep edilen belgelerin ne olduğunu anladığınıza emin olun ve belgeleri eksiksiz olarak tamamlayın.
 • Belgeleri toplarken sakın eksik / yanlış / hatalı bilgi vermeyin. Ufak bir dikkatsizlik vizenizin ret almasına, planlarınızın bozulmasına ve çabalarınızın boşa gitmesine neden olabilir.

Neredeyse bütün Schengen ülkeleri aracı vize şirketleriyle çalışır. Yani vize başvurunuzu ülke temsilciliklerine değil, bu şirketlerin şubelerine yapabilirsiniz. Ülkelerin Vize Başvuru Merkezi bulunduğu şehirler farklılık gösteriyor. Gitmeyi planladığınız ülkenin, şehrinizdeki veya size en yakın şehirdeki Vize Başvuru Merkezi’nin adresini vize şirketlerinin internet sitelerinden edinebilirsiniz. Schengen Bölgesi’nde yer almayan Bulgaristan, Hırvatistan ve Romanya’ya, Schengen vizenizle diğer ülkelerden geçiş yapabilirsiniz.

Schengen Vizesi İçin gerekli Evraklar Nelerdir?

Turistik gezi amaçlı Schengen vizesi başvurusu için şu belgeleri toplamanız gerekiyor:

 1. Başvuru Formu: Ebeveynlerinin pasaportuna kayıtlı 18 yaşından küçük çocuklar için ebeveyni veya yasal vasisi tarafından imzalanmış ayrı bir başvuru formu hazırlanmalıdır. Başvuru formu eksiksiz ve okunaklı bir şekilde doldurulmalı, arkasındaki her iki imza bölümü de mutlaka imzalanmalıdır.
 2. Pasaport: Pasaportunuz Schengen bölgesinden ayrılış tarihinden itibaren en az 90 gün daha geçerli olmalıdır, en az 2 adet boş sayfası olmalıdır ve pasaport son 10 yıl içinde verilmiş olmalıdır. Evlilik sonrası soyadı değişikliği olan kişilerin evlilik tarihinden itibaren 3 ay içinde yeni soyadlarına göre düzenlenmiş yeni pasaportlarını alarak başvurmaları gerekir.
 3. Fotoğraf: Vize başvurusu için gereken fotoğraf, vesikalık fotoğraftan farklı, biyometrik bir fotoğraf oluyor. Ancak bu biyometrik fotoğrafın boyutları ülkeden ülkeye değişiyor. O yüzden Schengen vizesi başvurusu yapmadan önce vize alacağınız ülkenin konsolosluğuna ya da başvuru sürecinde size yardımcı olacak aracı kuruma mutlaka danışın.
 4. Vize ücreti: Başvurunuzu yapmadan önce mutlaka güncel Schengen vize ücretini kontrol edin. Konsolosluklar ve aracı kurumlar ücreti Türk Lirası ya da başka kurlardan kabul etmiyor. O yüzden yanınıza Euro aldığınızdan emin olun.

Seyahat Sağlık Sigortası: Bu sigortanın Schengen ülkelerinde geçerli, 30.000 Euro teminat değerinde olması, seyahat tarihinden bir gün önce başlayıp dönüş tarihinden bir gün sonra sona ermesi gerekiyor.

Seyahat Masraflarının Nasıl Karşılanacağını Gösteren Belgeler: Eğer seyahat masraflarını siz karşılayacaksanız gelir durumunuzu gösteren bir belge teslim etmeniz gerekir. Bu sebeple son üç aylık hesap hareketlerini gösteren, bankadan onaylı banka hesap dökümü Schengen vizesi başvuru için gereklidir. Eğer seyahat masraflarınız için bir başkası sponsor olacaksa, aynı şekilde onun da gelir kaynaklarını belgelemesi gerekir.

Yukarıdaki saydıklarımız Schengen vizesi için gerekli evrakların genelini oluşturuyor. Ancak çalıştığınız yerdeki konumunuza göre istenen belgeler değişiklik gösterebilir. Bu sebeple gerekli evraklarına ait tüm detayları öğrendiğinize emin olun.

Schengen Vize Ücreti Ne Kadar?

Avrupa Birliği Schengen ülkelerine seyahat planlayanlar için önemli olan noktalardan biri de vize ücreti. Vize başvurusu çoğunlukla aracı şirketler vasıtasıyla yapılıyor. Çoğu Schengen ülkesi için vize ücreti €60 olarak belirlenmiş*, ayrıca ek olarak ödenen işlem ücreti ülkeden ülkeye değişiklik gösteriyor. Detaylı bilgi için ziyaret etmeyi planladığınız ülkenin başvuru sayfasını kontrol edebilirsiniz.

Schengen Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Vize başvuruları genellikle 15 iş günü içinde sonuçlanır. Bazen bu süre daha kısa olabilir, bazı durumlarda ise uzayabilir. Başvurunuzun aksilik çıkmadan kabul edilmesi için istenilen bütün evrakları eksiksiz teslim etmeniz, talep edilmesi durumunda ek belgeleri sağlamanız önemlidir.

Yeşil Pasaporta Schengen Vizesi Gerekir Mi?

Hususi Pasaport (Yeşil Pasaport) ve Diplomatik Pasaport (Siyah Pasaport) sahipleri, Schengen Bölgesi ülkelerine vizesiz girebilirler.

Schengen Ülkeleri Tatil Önerileri

Schengen vizesiyle gidebileceğiniz ülkeler: Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Estonya, İspanya, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Norveç, Hollanda, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İsveç, İsviçre, Çek Cumhuriyeti, Lichtenstein.

Schengen vizesi başvurusu yapıldı. Ancak vizeyi beklerken boş durmak istemiyor ve tatil planınızı tamamlamak istiyorsunuz. O zaman tam teşekküllü Schengen ülkeleri rehberi için sizi böyle alalım.

Bilim, felsefe, edebiyat, spor, sanat ve üstün bir teknoloji… Almanya, Schengen ülkelerinin en iddialısı. Her yıl milyonlarca gezginin ilk 10’unda yer alıyor. Özellikle son yıllarda Avrupa’nın en genç, dinamik ve sürprizli kentlerinden biri olan Berlin, ülkenin orta kısımlarında yer alan Ortaçağ kentleri, dünyaya açılan Hamburg limanı, yükselen yıldız Köln, ekonomi dev Münih keşfedilmeyi bekliyor.

Mozart, Strauss, Zweig, Freud ve Klimt’in anavatanına hoş geldiniz. Barok mimarisi, kendine özgü havası, yüzyıllardan beri sırtında taşıdığı dev kültür mirası ile Viyana, Avusturya’da keşfetmeniz gereken ilk şehir. Viyana aynı zamanda dünyanın yaşam kalitesi en yüksek şehri ve yıllardır listenin başındaki yerini koruyor. Bu efsanevi şehirde harika zaman geçirdikten sonra rotanızı Mozart’ın Salzburg’una çevirebilirsiniz. Ardından dünyanın en köklü eğitim mabetlerinden biri olan Graz’ı, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer akan Hallstat’ı ve her mevsimi ayrı güzel Alpler’e doğru yola çıkabilirsiniz.

Belçika, Avrupa Birliği’nin de Schengen bölgesinin de kilit ülkeleri arasında yer alıyor. NATO, AB Komisyonu, AB Konseyi ve muhtelif bürokratik AB kurumunun ev sahibi. Ama ne Belçika’nın ne de başkent Brüksel’in tek olayı AB merkezi olmak değil. Burası aynı zamanda gastronomi turizmi açısından kilit şehirlerden biri. Patates kızartması ve artisan çikolata ilk olarak bu topraklarda doğdu. Türkiye’de çok sevilen waffle’ın da anavatanı burası. Avrupa’nın en büyük ikinci limanı olan Anvers, yine Avrupa’nın en önemli üniversitelerinden birine sahip olan Ghent ve masal diyarı olarak anılan, renkli Ortaçağ mimarisi ile görenleri büyüleyen Brugge, uğramanız gereken diğer duraklar arasında.

Eski adı ile Çekoslovakya, sonraki adı ile Çek Cumhuriyeti ya da en son aldığı resmi adıyla Çekya… Başkenti Prag tek başına pek çok Avrupa ülkesinden daha fazla turist çekiyor. Avusturya Macaristan İmparatorluğu’nun kritik merkezlerinden olan bu görkemli kent, dünyanın en romantik tatil destinasyonlarından biri olarak da gösteriliyor. Köprüler Şehri adına da sahip olan Prag’dan etkileneceğinizi garanti edebiliriz. Çek Cumhuriyeti aynı zamanda imparatorluk döneminden kalan şato ve kalelerle Gotik mimarinin seçkin örneklerine de ev sahipliği yapıyor. Bütün bunlara ek olarak dünyanın en çok bira tüketilen ülkesi ve Pilsener olarak bildiğimiz klasik biranın da mucidi.

Çekya ucuz tatil arayanlar için de oldukça iyi bir seçenek, zira burası Euro Kullanmayan Avrupa Ülkelerinden.

Kopenhag sadece Danimarka’nın değil, pek çok şeyin başkenti. Michelin yıldızlı restoranlarla dolu olması sebebiyle gastronomi turizmi, mükemmel şehir planlaması, çılgın gece hayatı, tasarım ve mimari bunlardan sadece bazıları. Frederiksborg Sarayı, İsveç’in Malmö kenti ile Kopenhag’ı birbirine bağlayan ve dünyaca ünlü televizyon dizisi Bron/Broen’e de konu olan Oresund Köprüsü, Viking Gemi Müzesi, binlerce kilometre uzunluğundaki sahili ve Tivoli Bahçeleri, Kopenhag gezilecek yerler  listenizde mutlaka yer alması gereken noktalar arasında.

Baltık Denizi üzerinde yer alan Bornholm Adası da oldukça dikkat çekici bir nokta. Bu sevimli balıkçı kasabası uzun süredir kalabalıktan kaçıp kafa dinlemek isteyen ziyaretçilere kucak açıyor. Ayrıca plajları da son derece ünlü. Adada yer alan Aldmindingen ormanları ise doğaseverlerin es geçmemesi gereken yerlerden.

Canlandırıcı bir serinliğe ne dersiniz? Evet Finlandiya biraz soğuk ama rahat olun burası bir aktivite cenneti. Sürekli hareket halinde olacağınız için üşüdüğünüzü hissetmeyeceksiniz. Burada kuzey ışıklarını yerinde görmek için köpekli kızaklarla seyahat edebilir, uzun doğa yürüyüşlerine çıkabilir, iglo adı verilen buzdan otellerde konaklayabilirsiniz.

Modern ve çarpıcı mimarisi, doğası, müzik festivalleri ve dünya tasarım sektörüne yön veren endüstrisiyle dünyada özel bir yere sahip ülkede, yaz aylarında güneşin en fazla 19 saat boyunca batmadığını da hatırlatalım.

Nice, Cannes, St, Tropez, Marsilya, Bordeaux, Strazburg ve daha birçok Fransız şehri de en az Paris kadar ilginizi çekecek.     

“Cool” kelimesinin sözlük karşılığı gibi karşınıza dikilen bir kent: Amsterdam. Burası Van Gogh’un, Rembrandt’ın ülkesi; kanalların, köprülerin, yeşilin, dillere destan gece hayatının ve bisikletin merkezi. Hollanda sadece Amsterdam’dan ibaret değil. Hollanda Krallığı’nın başkenti Lahey, Delft, liman kenti Rotterdam, Ultrecht gibi şehirleri de ziyaret etmeden Hollanda’dan dönmemenizi tavsiye ederiz.

Kuzeyi başka güneşi başka bir dünya. İtalya’yı keşif, çoğu insan için aşkın, tarihin ve sanatın şehri Roma’dan başlar. Çizmenin en alt kısmı olan Sicilya ise tecrübeli İtalya gezginlerinin vazgeçilmez adresidir. Kanallar şehri Venedik, Rönesans’ın evi Floransa, bir pizza cenneti Napoli ve rengarenk İtalyan Rivierası ile ülke her adımınızda sizi etkileyecek ve şaşırtacak güzelliklere sahip. Özetle, İtalya’nın tamamını UNESCO Kültür Mirası Listesi’ne alsalar yeridir.

Akdeniz’in bir diğer ağır topu İspanya’yı ziyaret etmek için pek çok sebep var. İsterseniz şöyle kabaca bir sayalım: Real Madrid ve Barcelona, boğa güreşleri, dünyanın en önemli müzik festivallerinden Primavera ve Sonar; paella, churros, tapas, Flamenko, Picasso, Gaudi, Dali ve daha tonlarca şey. İbiza partilerinde sabahlayabilir, Bilbao’da modern sanata doyabilir, 24 saat uyumayan Madrid’in sokaklarında doyasıya kaybolabilirsiniz.

Vikinglerin diyarına hoşgeldiniz. Kamusal alanları, sanatı ve yaşamı özenle planlanmış özel bir ülkedesiniz. Doğası ve modern kent yaşamıyla dikkat çeken, minimalizmin beşiği başkent Stockholm’u keşfetmeye hazır mısınız? Hiking, kamp, bisiklet gibi aktiviteleri seviyorsanız çok çekici bir noktadasınız. İstanbul Stockholm uçuşunuz için en uygun bileti bulma işini bize bırakabilirsiniz.  

Litvanya, Avrupa kıtasının gizli kalmış cazibe merkezlerinden biri ve son yıllarda giderek popülerleşiyor. Özellikle başkent Vilnius’un mistik sokakları görülmeye değer. Ayrıca paranızın karşılığını fazlasıyla alabileceğiniz, nispeten ucuz tatil fırsatı sunan bir ülke.

Etkileyici ve devasa barok ve neo klasik yapıları, ülkenin milli yemeği gulaş başta olmak üzere et ağırlıklı mutfağı, başkent Budapeşte’nin ruin barları ve renkli gece hayatı… Bir sonraki tatil hedefiniz olarak Macaristan’ı seçmeniz için çok sayıda sebep var. Tuna Nehri’nin Buda ve Peşte olarak ortadan ikiye ayırdığı güzel şehir Budapeşte mutlaka görülecek yerler listenizde olmalı. Özellikle ağustos ayında Sziget Festivali’ni yakalarsanız şehirden alacağınız keyfi ikiye katlayabilirsiniz.

Nefes kesen manzaralar vadeden fiyortlar, huzurlu bir atmosfer, başkent Oslo’nun Michelin yıldızlı restoranları, sofistike mimarisi ve gündelik yaşamda İskandinav sadeliğine ne dersiniz? Norveç somonu başta olmak üzere patatesli garnitürlerle tamamlanan deniz ürünlerince zengin Norveç mutfağı, Kuzey ışıklarının sunduğu görsel şölen ve festivalleriyle Norveç, Schengen ülkeleri turunuzun bir diğer ayağını oluşturmayı hak ediyor.

Schengen vizesi isteyen diğer ülkeler arasında Hırvatistan, Güney Kıbrıs, Malta, Lihtenştayn, Monako, Polonya, Portekiz, Romanya ve Yunanistan var.

Schengen Vizesi nedir?

Schengen, 14 Haziran 1985 tarihinde Fransa, Almanya, Belçika, Lüksemburg ve Hollanda arasında imzalanan bir anlaşmadır. Adını Lüksemburg’daki Schengen kasabasından alan bu anlaşmanın amacı, bu beş ülke arasında gümrük işlemlerine takılmadan rahatça dolaşım imkanı sağlamaktı. Avrupa Birliği’nde iç sınırları kaldırıp dış sınırları daha çok güçlendirmeyi ve bölgedeki vatandaşların güvenliğini artırmayı amaçlayan Schengen Antlaşması, zaman içinde kapsamı giderek genişletilerek 26 ülkeye çıkarıldı. Bu ülkelerin 22’si AB üyesiyken, dördü AB üyesi değil.

Eğer başvuru sahibi çalışan ise Schengen vizesi için gerekli evraklar:

 • Başvuru formu
 • Pasaport
 • Fotoğraf
 • Vize ücreti
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Uçak / Seyahat rezervasyonları ya da öngörülen ulaşım aracına ilişkin diğer kanıtlayıcı belgeler
 • Otel rezervasyonları veya seyahat planını gösterir belgeler (otel rezervasyonları mutlaka başvuru sahibinin bilgilerini içermeli ve otel tarafından onaylanmış olmalı)
 • İşveren mektubu ve/veya izin onayı (şirket yazısı şirketin antetli kağıdına yazılmış, orijinal kaşe ve imzalı olmalı)
 • Şirketin bağlı bulunduğu ticaret odasından alınacak faaliyet belgesi
 • Çiftçiler için Ziraat Odası’ndan Çiftçi Belgesi
 • Ticaret Sicil Gazetesi’nin kopyası
 • Vergi levhası kopyası
 • SGK’lı çalışanlar için SGK İşe Giriş Bildirgesi (kaşeli ve imzalı)
 • Son 3 aylık hizmet dökümü (kaşeli ve imzalı)
 • Düzenli geliri gösterir belgeler (son üç ayın maaş bordroları veya maaş yazısı, kaşeli ve imzalı)
 • Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını gösterir belgeler (banka hesap dökümü)
 • T.C kimlik fotokopisi
 • Evlilik cüzdanı fotokopisi (başvuru sahibinin evli olması halinde)
 • Pasaportun resimli sayfasının kopyası ve eski Schengen vizelerinin kopyaları

Eğer başvuru sahibi şirket sahibi ya da ortağı ise Schengen vizesi için gerekli evraklar:

 • Başvuru formu
 • Pasaport
 • Fotoğraf
 • Vize ücreti
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Uçak / Seyahat rezervasyonları ya da öngörülen ulaşım aracına ilişkin diğer kanıtlayıcı belgeler
 • Otel rezervasyonları veya seyahat planını gösterir belgeler (otel rezervasyonları mutlaka başvuru sahibinin bilgilerini içermeli ve otel tarafından onaylanmış olmalı)
 • Şirketin bağlı bulunduğu ticaret odasından alınacak faaliyet belgesi
 • Çiftçiler için Ziraat Odası’ndan Çiftçi Belgesi
 • Ticaret Sicil Gazetesi’nin kopyası
 • Vergi levhası kopyası
 • Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını gösterir belgeler (banka hesap dökümü)
 • T.C kimlik fotokopisi
 • Evlilik cüzdanı fotokopisi (başvuru sahibinin evli olması halinde)
 • Pasaportun resimli sayfasının kopyası ve eski Schengen vizelerinin kopyaları

Eğer başvuru sahibi emekli ise Schengen vizesi için gerekli evraklar:

 • Başvuru formu
 • Pasaport
 • Fotoğraf
 • Vize ücreti
 • Seyahat Sağlık Sigortası
 • Uçak / Seyahat rezervasyonları ya da öngörülen ulaşım aracına ilişkin diğer kanıtlayıcı belgeler
 • Otel rezervasyonları veya seyahat planını gösterir belgeler (otel rezervasyonları mutlaka başvuru sahibinin bilgilerini içermeli ve otel tarafından onaylanmış olmalı)
 • Emekli maaşını gösterir belge (banka hesap özeti veya emekli cüzdanı)
 • Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını gösterir belgeler (banka hesap dökümü)
 • T.C kimlik fotokopisi
 • Evlilik cüzdanı fotokopisi (başvuru sahibinin evli olması halinde)
 • Pasaportun resimli sayfasının kopyası ve eski Schengen vizelerinin kopyaları
  Eğer başvuru sahibi öğrenci ise Schengen vizesi için gerekli evraklar:
 • Başvuru formu
 • Pasaport
 • Fotoğraf
 • Vize ücreti
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Uçak / Seyahat rezervasyonları ya da öngörülen ulaşım aracına ilişkin diğer kanıtlayıcı belgeler
 • Otel rezervasyonları veya seyahat planını gösterir belgeler (otel rezervasyonları mutlaka başvuru sahibinin bilgilerini içermeli ve otel tarafından onaylanmış olmalı)
 • QR kodlu öğrenci belgesi
 • Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını gösterir belgeler (banka hesap dökümü)
 • Öğrencinin seyahat masraflar ebeveyn tarafından karşılanacaksa aile bireyine ait aynı nitelikteki banka hesap dökümü ve masrafların karşılanacağına dair imzalı yazı.
 • T.C kimlik fotokopisi
 • Pasaportun resimli sayfasının kopyası ve eski Schengen vizelerinin kopyaları

*Schengen vizesi belgeleriyle ilgili bu sayfa bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır, resmi belge değeri yoktur. Vize ücretleriyle ilgili verilen bilgiler Nisan 2019 tarihinde çoğu Schengen ülkesi için geçerli olan fiyatlardır; vize işlemleri ve kategoriye göre değişiklik gösterebilir. Bu sayfadaki bilgilerin haberbucuk’la ilgisi yoktur.

TAKİP ET   Google News Abone OlYorumlar (1)

Bir Yorum Yaz