Samsun'da ekmeğe zam yapıldı ! yüzde 9 zam geldi !


tarafınca ekmek fiyatına bir sene aranın ardından ortalama yüzde 9 oranında zam yapıldı. 200 gram 1,25 TL’den satılan ekmek, yeni fiyat tarifesine bakılırsa 220 gram ve 1,50 TL oldu.
Samsun'da ekmeğe zam yapıldı ! yüzde 9 zam geldi !

Ekmek zammının mart ayında planlandığını ancak koronavirüs salgını nedeniyle uygulamaya geçirmediklerini söyleyen Samsun Fırıncılar Odası Başkanı Yılmaz Yiğit, Karadeniz’deki birçok ilde yılbaşı itibariyle ekmeğin kg fiyatının 7,15 ile 7,50 içinde satılmaya başlandığını belirtti. 6 aylık dönemde zararına ticaret yaptıklarını özetleyen Yılmaz Yiğit, maliyetlerdeki artışa oranla yapılan zammın en asgari düzeyde tutulduğunu ifade etti.

'BİR SENENİN ARDINDAN YÜZDE 9'LUK BİR ZAM ALDIK'

Bir yıldır aynı tarifeyle satışların devam ettiğini söyleyen Başkan Yiğit, “2019 yılının Haziran ayından itibaren kilo bazında 6,25’ten satıyorduk. Bir yılın arkasından yüzde 9’luk bir zam aldık. Bugün gerek Batı Karadeniz olsun, Doğu Karadeniz olsun birçok ilimizde yılbaşı itibariyle kilo bazı 7,15 ile 7,50 içinde değişen bir fiyat var. Bu fiyatlarımızı mart gibi uygulayacaktık ancak maalesef ülkemizde koronavirüs nedeniyle halkımızı mağdur etmemek anlamında bu vakit dilimi içinde beklemek durumunda kaldık” dedi.

Yapılan zammı kötünün iyisinin iyisi olarak tanımlayan Yiğit, “Geçen seneki maliyetlerimiz ile bu senekiler arasında ortalama olarak yüzde 40 ile 45 civarında unundan tutun, mayasına, akaryakıtına bir artış oldu. Karadeniz’de birinci aydan beri uygulanan 7,15 ile 7,50 arasındaki fiyatlarımızın yansımasını bizler yüzde 20 değil de yüzde 10 aldık. Su, elektrik, doğal gaz, akaryakıt şeklinde kalemlere asgari yüzde 25, yüzde 30 zam gelmişken bizim bunu yansıtmamız yüzde 9 civarında. Kötüsünün iyisinin iyisi diye kabul ettik. İnsanlarımızı da fazla mağdur etmek istemiyoruz. 6 ay süreden beri bunu sinemize çektik. Bir biçimde sindirmeye çalıştık. Zararına ticaret yaptık.Normalde maliyetlerimizi hesapladığımızda gramajı değiştirmeden 1,50 yapmamız lazım ama orada tekrar fedakarlık yaparak yüzde 20, 25 değil de yüzde 9 bir zam yaparak bu süreci böyle atlatalım diye düşündük. Bunları karşılayacak en asgari maliyetimiz yüzde 20’ydi” dedi.

Vatandaşlar genel hatlarıyla zammı haklı gördüklerini sadece bu durumun geçimi daha da zorlaştırdığını söylediler. Fiyatın yansımasının geçim sıkıntısı çeken insanları zorlayacağını belirttiler. Ancak fırıncıların da geçimlerini sağlamak suretiyle bir zam yapmak niteliğinde kalmalarını çarşı ve pazarda gördükleri pahalılıktan ötürü anlayabildiklerini dile getirdiler.

Fırıncılar ise zammı uzun süredir beklediklerini ve maliyetlerin artmasından dolayı gerekli bulunduğunu savundular. Yüzde 9 oranında yapılan zammı vatandaşların da mağdur olmaması adına ehil bulduklarını söylediler.

Yeni tarifeye bakılırsa, 220 gram baston ekmek 1,5 TL, 440 gram somun ekmek 3 TL, 440 gram tandır ekmek 3 TL, 880 gram dörtlü Trabzon ekmek 6 TL, bin 760 gram sekizli Trabzon ekmek 12 TL, 2 bin 200 gram 10'lu Trabzon ekmek 15 TL, 220 gram kepek ekmek 1,5 TL, 220 gram pıtıl ekmek 1.5 TL, 175 gram mütevazı pide 1,5 TL, 170 gram lavaş 1,5 TL VE 140 gram kıymalı hamura 2 TL fiyatla satılmaya başlandı.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz