Reina katliamı davasında tahliye kararı verildi


Ortaköy'deki eğlence merkezi Reina'da yılbaşı gecesi düzenlenen ve 39 kişinin yaşamını kaybettiği terör saldırısına ait 19'u tutuklu 60 sanıklı davada, karar bir sonraki duruşmaya kaldı. Saldırıyı gerçekleştiren sanık Abdulkadir Masharipov,'un da arasında 17 sanığın tutukluluk hallerinin devamına karar verilen duruşmada, bir sanığın tahliyesine karar verildi.
Reina katliamı davasında tahliye kararı verildi

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tutuklu sanık Abdulkadir Masharipov'un da aralarında bulunduğu bazı sanıklar Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Tahliye edildikten sonra Göç İdaresi Müdürlüğü’nde tutulan Masharipov’un eşi Zarina Nurullayeva ve Masharipov'un beraber yaşadığı Tene Trore evlatları ile duruşmaya geldiler.

'PANDEMİ NEDENİYLE SAVUNMA HAZIRLAYAMADIK'

Mahkeme Başkanı Ersin Öztürk'ün, savcının mütalaasını Ocak ayında verdiğini hatırlatarak dosyayı karara çıkartmayı düşündüklerini söylemesi üstüne laf alan bazı sanık avukatları pandemi nedeniyle cezaevine gidip müvekkilleriyle görüşemediklerini, bu yüzden mütalaaya karşı savunmalarını hazırlayamadıklarını belirterek süre talebinde bulundular. Bir sanık avukatı ise duruşmanın pandemi sonuna ertelenmesini istedi.

MASHARİPOV: SÖYLEYECEĞİM BİR ŞEY YOK

'PANDEMİ NEDENİYLE SAVUNMA HAZIRLAYAMADIK'

Savcının mütalaasına ilişkin son savunması sorulan sanık Abdulkadir Masharipov, "Söyleyeceğim bir şey yok" dedi.

'HİÇBİR SUÇA KARIŞMADIK'

Sanık Abdulkadir Masharipov’un eşi sanık Zarina Nurullayeva, "Bizi bir yıl önce serbest bıraktılar. Bizi Göç İdaresi'ne götürdüler. Orada tekrar bir yıl tutuklu olduk. Önceleri yurt dışına çıkış yasağınız var, deniyordu. Bir sene kaldık. Sonra hastaneye götürdüler. Orada polisler bekledi. Sonra bizi yine Göç İdaresi'ne götürdüler. Biz harbiden tahliye olmadık ki...Hiçbir suça karışmadık. Biz harbiden tahliye olmak istiyoruz. Hiçbir hakkaniyet görmedik" dedi.

Sanık Abdulkadir Masharipov’un birlikte yaşamış olduğu sanık Tene Trore ise "İstediğim tek şey bu dosyanın bir an önceden sonuçlanması. Çünkü üç yıldan fazla bir süredir devam ediyor. İki yılımı hapiste geçirdim. Çocuğum oldu. Çocuğumu hapiste dünyaya getirdim. Bir an ilkin bu davanın bitmesini istiyorum" dedi. Masharipov’un eşi Zarina Nurullayeva duruşmaya kızı ile, Mashaipov'un birlikte yaşamış olduğu Tene Trore duruşmaya cezaevinde doğurduğunu söylediği oğlu ile katıldı. Her iki çocuk da duruşma süresince annelerinin yanında sanık sandalyesinde bekledi. Çocukların ara sıra yüksek sesle konuşmaları ve sanıklara ayrılan kısımda dolaşmaları üzerine mahkeme başkanı savunmalarını icra eden Nurullayeva ve Trore duruşma bitmeden gidebeileceğini söyledi. Bunun üstüne Nurullayeva ve Trore çocukları ile duruşma salonundan ayrıldı.

BiR SANIĞA TAHLİYE

Mahkeme heyeti, sanıklardan Abdulkadir Masharipov, İlyas Mamaşaripov'un da arasında bulunduğu 17 sanığın tutukluluk hallerinin devamına karar verildi. Heyet, sanık Abulaiti Halike'nin suç delillerinin büyük oranda toplanmış olması, delilleri karatma ihtimalinin olmaması, durağan ikematgah sahibi oluşu, kaçma ihtimalinin olmaması sebebiyle tahliyesine karar verdi. Mahkeme, tutuksuz sanıklar ile alakalı adli test tedbirlerinin ise kaldırılmasına hükmetti. Mahkeme heyeti, pandemi döneminin devam etmesi dikkate alınarak ve bir kısım avukatlarının yeteri kadar görüşemedikleri bundan dolayı savunmalarını hazırlayamadıklarını ve yüz yüzelik ilkesi gereğince huzura getirme talebinde bulunduklarınıbelirterek, "Bu süreşte hastalığın bulaşma vasfının yüksek olduğunu, duruşma tarihinde pandemi riskinin azalması niteliğinde duruşma salonuna getirilmelerini karara aldı. Kararda, pandeminin devamı halinde genel sıhhat ilkesinin müdafaa hakkından daha önemli olduğu dikkate alınarak SEGBİS üzerinden son savunmaların alınmasına ve son savunmaların ve son sözlerin alınacağı uyarısında bulunuldu. Sanık Masharipov'un eşi Zarina Nurullayeva ve Masharipov'un birlikte yaşamış olduğu Tene Trore'nin savunmaları alınmış olduğu için bir sonraki duruşmada hazır bulundurulmasına yer olmadığına da hükmetti.

Duruşma, 7 Eylül'de Silivri'de yapılmak üzere ertelendi.

DURUŞMA KARAR AŞAMASINDA

Duruşmada, 27 Ocak tarihinde savcı mütalaasını açıklamıştı. Mütalaada, saldırıyı oluşturan Abdulkadir Masharipov'un DEAŞ'ın buyruk ve talimatlarıyla 1 Ocak 2017'de, saat 01.15 sıralarında Reina'da kaleşnikof otomatik silahla eylemi gerçekleştirdiği belirtilerek "39 kişiyi kasten öldürme" ve "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlarından 40 defa ağırlaştırılmış müebbet hapsi istenmişti. Sanık Masharipov ile alakalı ayrıca "79 kişiyi öldürmeye teşebbüs" ve 6136 sayılı yakıcı silahlar kanuna muhalefet suçundan bin 28 yıldan bin 583 yıla kadar hapsi talep edilmşti. Sanık İlyas Mamaşaripov'a ise sanık Masharipov'un 6136 sayılı kanuna karşıcılık dışındaki suçlarına yardım etmek suçundan 632 yıla kadar hapsi istek edilmişti. Masharipov'un eşi Zarina Nurullayeva ile Masharipov'un birlikte yaşadığı sanık Tene Traore için "Silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçundan 7,5'er yıldan 15'er yıla kadar hapsi istenmişti. Diğer sanıklar hakkındaki ise için 7,5 yıldan 18 yıla kadar hapis istenirken, 11 sanık için beraat istenmişti. Sanık İrfan Taşkan ile alakalı dosyanın ise ayrılması istek edilmişti.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz