Peskov: "İskandinav ülkelerde radyasyon seviyesi arttığına dair haberler sebepi ile kaygı duymaya gerek yok" dedi


Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Batı basınında çıkan İskandinav ülkelerinde radyasyon seviyesinin arttığına dair haberler nedeniyle kaygı duyulmaması gerektiğini söyledi.
Peskov: "İskandinav ülkelerde radyasyon seviyesi arttığına dair haberler sebepi ile kaygı duymaya gerek yok" dedi

Geçen hafta basında, haziran başında İsveç, Norveç ve Finlandiya nükleer ve ışınım güvenliği müesseselerinin Kuzey Avrupa üzerinde konsantre radyoaktif izotop miktarında hafif bir artış gözlemlediği bilgisi yer almıştı. Hollanda Çevre ve Sağlık Enstitüsü raporlarına gore de bu izotopların Rusya tarafınca geldiği ileri sürülmüştü. Bunun nedeninin de Rusya'nın batısındaki bir nükleer santralin yakıt hücresinin zarar görmesi olabileceği kaydedilmişti.

Basın mensuplarının mevzuya ilişkin sorularını yanıtlayan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA), mevcut ışınım seviyesinin insan sağlığı ve bölge sakinleri için hiçbir şekilde tehdit oluşturmadığını duyurdu. Ayrıca Rusya'daki radyasyon güvenliği rasat sisteminin oldukca gelişmiş düzeyde bulunduğunu ve herhangi bir acil konum tespit edilmediğini yeniden etmek isterim" dedi.

Peskov, basına yansıyan haberler sebebiyle endişelenmek için bir neden olmadığını vurguladı.

İskandinav vatanlarında normalden fazla ancak zararsız miktarda radyoaktif izotop tespit edildiği iddialarının arkasından IAEA, Rusya'nın kendilerine bu durumu açıklayabilecek nükleer bir kaza yaşamadıkları bilgisini verdiğini duyurmuştu.

IAEA'nın açıklamasında herhangi bir nükleer kaza yaşamadığını bildiren ülkelerin sayısının 40'a çıktığı, bu ülkeler içinde Rusya'nın da yer almış olduğu belirtilmişti.

Rusya'daki tüm nükleer santrallerin işletmesini yürüten Rosenergoatom’dan meydana getirilen açıklamada ise ülkenin kuzeybatısındaki iki nükleer santralin de düzgüsel olarak çalışmaya devam ettiği ve herhangi bir sızıntıya rastlamadıkları belirtilmişti.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz