Son dakika.. Paralar havada uçuşmuştu ! Mesaj: Ballı iş yani


Japonya’da ev hapsinde tutulan Nissan’ın eski CEO’su Carlos Ghosn’un İstanbul üstünden Lübnan’a kaçışıyla alakalı 7 kişi ile alakalı hazırlanan iddianame kabul edildi. İddianamede kaçışta büyük görevi olan MNG Jet’in Ticaret Müdürü Okan Köse-men’in hesabına gelen 216 bin 800 Euro ve 66 bin 900 dolar ile bir arkadaşına attığı mesajda “ballı iş” yazması dikkat çekti.
Son dakika.. Paralar havada uçuşmuştu ! Mesaj: Ballı iş yani

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan 19 sayfalık iddianamede MNG Jet’in Ticaret Müdürü Okan Kösemen (48), pilotlar Bahri Kutlu Sömek (51), Noyan Pasin (52), Özgü Bilge Bayram (51), Serhat Kahvecioğlu (49)  tutuklu, hostesler Nesrin A. (30) ve Serpil K. (44) ise tutuksuz yer buldu. Nissan’ın eski CEO’su Carlos Ghosn’u taşıyan uçağın 30 Aralık 2019’da saat 05.21’de Mustafa Kemal Atatürk Havalimanı’na indirilmiş olduğu belirtilen iddianamede, Ghosn’un saklanarak Osaka Havalimanı’na kaçak olarak geçiş yaptığı, İstanbul’a büyük bir müzik kutusu içerisinde tekrar kaçak olarak getirildiği anlatım edildi.

Son dakika.. Paralar havada uçuşmuştu ! Mesaj: Ballı iş yani

Carlos Ghosn, bu müzik kutusuna girerek Osaka’dan İstanbul’a kadar uçmuştu.

WHATSAPP MESAJLARI

Telefonu incelenen sanık Noyan Pasin’in uçuşların her aşamasında Kösemen’e WhatsApp’tan malumat verdiği belirlendi. Sanık Nesrin A.’nın, 30 Aralık 2019’da Özgür Kaplan’la görüştüğü, Kösemen ile gizli saklı bir yolcuyu götürdüklerini ifade ettiğini ve söz mevzusu şahsın Nicolas Mezsaroz olduğunun ifade edilmiş olduğu aktarıldı. Nesrin A.’nın yazışmasında Mezsaroz’un Kösemen’e bir şeyler verdiğini, polislere uçaktan başka yolcu olduğunu söylemediklerini mesaj yöntemiyle yazdığı belirtildi.

Son dakika.. Paralar havada uçuşmuştu ! Mesaj: Ballı iş yaniYolsuzluk suçlamasıyla yüz yüze kalan Ghosn, Kasım 2018’de tutuklanmış, sonrasında kefaletle serbest bırakılmıştı. Ghosn, Mart 2019’da ev hapsine alınmıştı.


‘EMANET ARKADA KALSIN’

Kösemen’in telefonunda ise Bahri Kutlu Sömek ile yaptığı görüşmede Sömek’in yolcuların uçağa geldiği ve bagaj bekledikleri bilgisini verdiği kaydedildi. Kösemen’in de bu mesaja gülücük emojisi “:))” yaparak “Emanet arkada kalsın inişte ben uçağı karşılayacağım” diye karşılık verdiği aktarıldı. Kösemen’in Vaner Usa’ya Beyrut’a iş için gideceğini dediği ve peşinden da “Ballı iş yani:))” mesajını attığı 19 sayfalık iddianamede yer aldı

BİNLERCE EURO VE DOLAR:

Kösemen’in banka hesabının incelendiğinde 16 Ekim 2019 ile 26 Aralık 2019 tarihleri arasında, 11 ayrı nakit işlemde toplam 216 bin 800 Euro ve 66 bin 990 dolar nakit para girişi yapıldığı tespit edildi. Kösemen bu, paranın uçuşlardan kaynaklanan primler olduğunu, fakat bu primlerin çalıştığı şirket tarafından verilmediğini, aracı olan şirketler tarafınca kendisine gönderildiğini iddia etti.

İddianamede Ghosn’un Türkiye’ye kaçak sokulduğu ve aynı yollarla Beyrut’a götürüldüğü, sanıkların bunun karşılığında da yüklü oranda menfaat temin ettiği aktarıldı. Hostes Serpil K. Ve Nesrin A. Hakkında “Suçu bildirmeme” suçundan 1 yıla kadar hapis cezası istendi. Diğer tutuklu sanıklar Okan Kösemen, Serhat Kahvecioğlu, Özgü Bilge Bayram, Bahri Kutlu Sömek ve Noyan Pasin’in “Göçmen kaçakçılığı”ndan 3 yıldan 8 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istek edildi. İddianamenin ilk duruşması, 3 Temmuz’da görülecek. 

IŞİN İÇİNDE CIA VAR DEDİ !

Son dakika.. Paralar havada uçuşmuştu ! Mesaj: Ballı iş yani

MNG Jet’in Ticaret Müdürü Okan Kösemen ifadesinde Nicholas Meszaros isimli şahısla normal bir uçuş için anlaştığını, fakat Meszaros’un uçuş sırasında kendisini arayarak Carlos Ghosn’u kaçırdıklarını dediğini iddia etti. Kösemen’in ifadesinde “Bunu öğrenince oldukca kızdım. Anlaşmamızda bu şekilde bir şahsın kaçırılmasının laf konusu olmadığını söyledim. Kendisi bana bu işin arasında CIA ve gizli saklı örgütlerin bulunduğunu söyledi. Böyle bir olaya iştirak etmek istemediğimi söylediğimde beni ailem ve çocuklarımla tehdit ettiler” söylediği belirtildi.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz