NASA: Gelecek Star Wars'dan daha çok 'Star Trek' şeklinde olmasını umuyoruz !


NASA'nın uluslararası ilişkiler yöneticisi Mike Gold, "Biz Artemis Şartları kanalıyla geleceğin 'Star Wars'dan çok 'Star Trek' benzer biçimde olmasını umuyoruz" dedi.
NASA: Gelecek Star Wars'dan daha çok 'Star Trek' şeklinde olmasını umuyoruz !

NASA, ay araştırmaları için önerdiği internasyonal paktın temel ilkelerini kamuoyuyla paylaştı. Artemis Anlaşması ismini verdiği temel ilkelerle, insanların ayda nasıl emekler yürüteceği ve iyi mi yaşayacağını düzenleyen temel ilkeler sunarak küresel bir irdelemenin fiilini ateşledi.

NASA bu antak kalma ile yakın mesafede faaliyet yayınlayan rakip ülke veya firmaların birbirlerine "zararı dokunan müdahelelerini" önlemek için gelecekteki ay üslerini çevreleyen "emin yerler" oluşturmayı amaçlıyor.

Bu anlaşma, bununla birlikte firmaların ayda madencilik faaliyetinde bulunduğu kaynaklarının mülkiyetine izin vermeyi amaçlıyor. NASA böylelikle yüklenici firmaların füze yakıtı üretmek ve aydaki mineralleri iniş alanları inşa etmek için ayın buzunu dönüştürmeye izinli olmasını sağlayacak.

NASA: Gelecek Star Wars'dan daha çok 'Star Trek' şeklinde olmasını umuyoruz
Anlaşma, bununla birlikte NASA'nın Artemis ay programı kapsamı altında uzun vadeli planları etrafında bağlaşık yaratma amacının önemli bir parçası.

NASA yöneticisi Jim Brindenstine Reuters'e yapmış olduğu değerlendirmede, "Yaptığımız şey, Dış Uzay Anlaşmasını Artemis Şartlarıyla uygulamak" diyerek uzayın askeri amaçlı değil, barışçıl amaçlarla kullanılması gerektiğini vurgulayan 1967 tarihindeki internasyonal pakta atıfta bulundu. Bu çerçevenin devletleri uzayda Amerika huy normalarına uymaya teşvik amacıyla kullanılacağını laflarına ekledi.

Anlaşma, ülkelerin Birleşmiş Milletlerin tehlikeli feza döküntüsünün önlenmesini düzenleyen kılavuzunda belirtilen standartlara ve ülkelerin uzaydaki objelerinin mahrek detaylarını sağlamalarını düzenleyen Kayıt Sözleşmesine uymasını şart koşuyor.

Amerika Kongresi 2015 yılında firmaların dış uzayda gerçekleştirdikleri madencilik kaynaklarının mülkiyetine müsaade eden bir yasayı kabul etmişti, sadece internasyonal düzeyde bu tür bir mevzuat bulunmuyor.

Eski NASA yöneticisi Lori Garver Reuters'e verdiği demeçte, “Özel firmalar, şayet yasal mevzuat uzay madeni kaynaklarına sahip olmalarını engelleyecekse, niçin risk alacaklar?" diye soruyor ve bu tip bir düzenlemenin feza araştırmalarını ilerleteceğini belirtiyor.


Çin: İnsanlık Adına Daha Çok Adımlar Atmalıyız !

NASA: Gelecek Star Wars'dan daha çok 'Star Trek' şeklinde olmasını umuyoruz

Trump yönetimi Artemis Anlaşması şartlarını bu ayın başında yapmaya başladı. Buna cevap olarak Rusya Uzay Ajansı Başkanı Dmitry Rogozin, Washington'ı pakta dair ön görüşmelerden Rusya'yı dışladığı için eleştirdi ve bu durumla ABD'nin Ortadoğu politikası içinde paralellik kurdu. Rogozin twitter üzerinden yaptığı açıklamada “İşgalin ilkesi aynı; Ay da olsa Irak da olsa değişmiyor" diye belirtti.

Çin ise Reuters'e faks kanalıyla ilettiği açıklamada ay üzerindeki araştırmalar mevzusunda tüm taraflarla işbirliğinde bulunmaya hevesli olduğunu belirtti. Çin Dış İşleri Sözcüsü amaçlarının "insanlığın geleceğini birlikte oluşturmak adına daha fazla katkı sağlamak bulunduğunu" anlatım etti.

Güvenli yerler konusu, işbirliğini teşvik etme amacı gütse de, Dış Uzay Anlaşmasına müsait olup olmadığı mevzusunda soru işaretleri oluşturdu. NASA yöneticisi Jim Brindenstine ise güvenilir yerler konusuyla ilgili olarak şu şekilde konuştu: “temel olarak bu şu anlama geliyor, sen benim yolumdan uzak duracaksın, ben de senin; bu uzayda hepimiz etkinlik gösterebiliriz"

Buna karşın, Kanada McGill Üniversitesi Hava ve Uzay Hukuku Enstitüsünden Doçent Ram Jakhu, emin bölgelerin boyutunu kimin belirleyeceğine dair sual işareti olduğunu belirtti. Jakhu, “Güvenli bölgeler gerekli ancak hem de parselleme amaçlı kötüye kullanma edilebilir" diye kaygısını dile getirdi.

Ancak NASA'nın internasyonal ilişkiler yöneticisi Mike Gold, Reuters'e konuşarak, ay madenciliği üstüne kullanılan dil başka devletleri endişelendirmemelidir, diye belirtti. “İleri sürdüğümüz ilkeler arasında, sorumlu bir halde feza emek harcamaları yürüten devletlerin itiraz edeceğine inandığımız hiç bir sey yok" diye ekledi.

Gold, “Biz Artemis Şartları yoluyla geleceğin 'Star Wars'dan çok 'Star Trek' şeklinde olmasını umuyoruz" dedi.

NASA: Gelecek Star Wars'dan daha çok 'Star Trek' şeklinde olmasını umuyoruz

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz