Muhteşem icat: Koronavirüsle temasta sinyal veren maske ! bilim adamları açıkladı


Bilim insanları, koronavirüs ile münasebet edince ışıklı sinyal veren maske müjdesini paylaştı.
Muhteşem icat: Koronavirüsle temasta sinyal veren maske ! bilim adamları açıkladı

Araştırmacılar, koronavirüs ile münasebet ettiği anda sinyal veren maske tasarlıyor. Harvard ve MIT'deki (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) biyomühendisler, Zika ve Ebola'ya sebep olan virüsleri tespit edebilen sensör geliştirmek için çalışıyorlar. 6 yıldır devam eden bu proje, yeni koronavirüs için uyarlanıyor. Çalışmayı yürüten ekip, maskelerin içerisine virüsü tespit ettiğinde haberdar eden sensörler yerleştiriyorlar. Hasta bir kişi nefes aldığında, öksürdüğünde ya da hapşırdığında maske virüs ile karşılaştığında sinyal verecek biçimde çalışacak.

Maske geleneksel yöntemlere göre çok daha fazla etkili

Maskenin, tamamlandığında ateş ölçme gibi virüs tespit etme yöntemlerine gore daha hızlı ve daha kati netice veren bir alternatif olması bekleniyor. Maskelerdeki sensörlerde, virüse yapışan genetik materyaller var. Lyophilizer kullanılarak bu DNA ve RNA maddeleri dondurularak kumaşın üzerine işleniyor. Lyophilizer, genetik materyali yok etmeden içerisindeki nemi emen bir makinedir. Bu da maskenin raf ömrünün daha uzun olmasını sağlıyor, böylece maske aylar süresince oda sıcaklığında saklanabiliyor.

Sensör virüs tespit ederse ışıkla uyarma veriyor

Sensörler, virüsün küçük bir kısmının dizilimi ile virüsü tanımlayabiliyor. Virüs tespit edildiğinde, 1 ila 3 saat arasında ışıklı bir uyarma çıkıyor. Sensörlerin 2 şeye ihtiyacı var. Birinci adım, sümük yada salyadan gelen nem, daha sonra sensörler virüsün genetik dizilimini tespit ediyor. Araştırmacılar projenin hemen hemen erken aşamalarında olduklarını söylüyorlar. Araştırma kadrosu, sensörlerin küçük bir tükürük örneğinde SARS-CoV-2 tespit etme kabiliyetini test ediyor.

Sensörler maskelerin içine yerleştirilecek ve her türlü maskeye de modül olarak takılabilecek. Peki bu maske ne işe yarayacak?

Bu maske, havaalanındaki enfekte olmuş yolcuları ayırt etmeye yarayabilir. Aynı şekilde, hastanelerde enfeksiyon ihtimali olan hastalara ön tanı koymada kullanılabilir. Sensörlerin yardımıyla doktorlar, laboratuvar sonucu beklemeden hastalara teşhis koyabilecekler. Araştırma kadrosu kısa vadede, reel hayatta enfeksiyon şüphesi olan kişiler üstünde tecrübe etme yaparak projenin gerçekten işe yaradığını kanıtlamaya çalışacak. Sensörler ek olarak koronavirüs tespitinde daha ucuz ve daha hızlı bir metot da olabilecek potansiyele sahip. Sensörler 2018 yılında SARS, Hepatit C, kızamık benzer biçimde rahatsızlıkları başarıyla tespit etti.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz