Milyonlarca Emekliye 60.000 TL Kredi Desteği! Emekli Maaşına Göre En Çok Ne Kadar Kredi Kullanılabilir?


Emekli olan vatandaşlar kredi çekmek istediklerinde en önemli unsurlar arasında aylık maaş tutarı yer alıyor. Vatandaşlar aylık maaş tutarlarına göre en fazla ne kadar kredi çekebiliyorlar? İhtiyaç kredileri ve bankaların vermiş olduğu diğer krediler için oran ne? Emeklilere bu kredi desteklerinden en fazla kaç TL yararlanma imkanı sağlanıyor? Kaynak: Milyonlarca Emekliye 60.000 TL Kredi Desteği! Emekli Maaşına Göre En Çok Ne Kadar Kredi Kullanılabilir?
Milyonlarca Emekliye 60.000 TL Kredi Desteği! Emekli Maaşına Göre En Çok Ne Kadar Kredi Kullanılabilir?

Emekliye en fazla maaşının % 50’si oranında aylık taksit ödemesi olarak belirlenebilecek şekilde ihtiyaç kredileri kullanılmaktadır. 1500 TL maaş alan bir emeklinin en fazla 750 TL aylık taksit ödeyebileceği hesaplanmıştır. 60 ay vade ile maaşının yarısını ödeyecek şekilde kaç TL'lik kredi kullanabilirsiniz? Emekli vatandaşların kredi kampanyaları ile ilgili merak ettiği tüm konular ve son dakika haberleri…

Emekli olanlara pek çok bankadan ihtiyaç yada konut kredisi için önemli bir miktarda kredi çekebilme imkanı veriliyor. Emekli olan vatandaşlara çeşitli ihtiyaçları sebebiyle kredi kullanmak istediklerinde rahatlıkla ödeme sağlayabilecekleri kredi paketleri oluşturulmaya çalışılıyor. Pek çok vatandaş hangi bankadan kredi çekebileceğini araştırıyor. Kredi tutarları en fazla maaşlarının yarısı kadar ödemeli olarak verilmekte ve 60 ay vade imkanı da bu vatandaşlara kredi için oluşturulan kampanyalarda ki vade seçenekleri arasında yer alıyor. 5000 TL maaş alan bir emekli maaşının yarısı kadar 60 ay vadeli kredi kullanırken 5000 TL emekli maaşı alan vatandaşlara daha yüksek oranda ve daha uzun vade seçenekleri ile kredi desteği verilmektedir.

Emeklilere Kredi Desteği Veriliyor Mu?

Emeklilere kredi kullanmalarına dair bazı fırsatlar sağlanırken kredi kullanmak için de bazı detaylara dikkat etmek gerekiyor. Kredi çekecek emeklinin maaş tutarı bu konuda ilk sırayı alıyor. Emekli vatandaşların maaşı ne kadar yüksek ise kullanabilecekleri kredi limiti de o kadar yüksek olacaktır. Emekli maaşlarının üzerine kredi kullanabilecek vatandaşlar da diğer bir etken ise yaş olarak görülüyor. Yaş faktörü bazı bankalar tarafından kredinin onaylanmaması için bir sebep haline dönüşebiliyor. Özellikle 70 yaşın üzerindeki vatandaşlara pek çok banka kredi desteği sağlamaya yaklaşmıyor. Tüm bunların yanında maaşlara göre alınacak kredilerde emeklinin farklı mal varlığının olup olmadığı konusu da kredi verilip verilmemesi konusunda etkili oluyor.

Maaşa Göre Alınabilecek Kredi Tutarları Ve Ödeme Şekilleri

Konut kredisi için;

  • Kredi kullanmak isteyen emekliler % 70 kadar kredi taksiti ödemesi yapılabilir. Maaşlarının % 70 oranında ödeme yapacak bir vatandaş bin TL emekli maaşı için aylık 700 TL taksit ödeyebilir.
  • 1500 TL maaş alan bir emekli konut kredisi için 1050 TL taksit ödemesi gerçekleştirebilir.
  • 2000 TL maaş alan emekli ise konut kredisi için 1400 TL taksit ödemesi yapabilir.

Bu rakamlar incelendiğinde faiz oranları etkisi ile birlikte 1500 TL alan bir vatandaş 55 bin 600 TL'ye kadar kredi kullanabiliyor.

İhtiyaç kredisi için;

Kullanan emeklinin maaşının yüzde 50'si kredi taksiti olarak kullanılabiliyor.

  • 1000 TL emekli maaşı alan ve ihtiyaç kredisi kullanan vatandaşlar 500 TL taksit ödeyebiliyor.
  • 1500 TL emekli maaşı alan vatandaşlar ihtiyaç kredisi için 750 TL taksit ödeyebiliyor.
  • 2000 emekli maaşı alan vatandaşlar ihtiyaç kredisi için 1000 TL taksit ödemesi yapabiliyor.

Emekliye 10 Maaş Kredi Müjdesi!

Tüm emekliler için yaygınlaştırılması gündemde olan emekliye 10 maaş kadar kredi desteği gündeme geldi. Emekliler bu imkanı dört gözle bekliyorlardı ve eğer sistem hayata geçerse emekliler nakit sıkıntısı oluştuğunda SGK’ya başvuru yapıp maaşlarının 3 katı kadar avans kullanabilecekler. Örneğin maaşı 2 bin TL olan bir emekli 6000 TL avans kullanabilecek. Bu para daha sonra maaştan taksitle kesileceği için faiz alınmayacak. Bu uygulama mevcut emekliler için de hayata geçirilecek gibi görülüyor. Emeklilerin çoğu bu imkanı bekliyor. Sistem hayata geçtiği takdirde emekliler nakit sıkıntısı oluştuğunda SGK'ya yazılı başvuru yapıp maaşının 3 katı kadar avans alabilecek ve daha sonra emeklinin maaşından bu avans 12, 24 veya 36 ay taksitle kesintiye uğratılarak temin edilecek.

Avans Uygulaması Yürürlüğe Girecek Mi?

Emekli vatandaşların Merak ettiği konular arasında birinci sırayı bu günlerde avans konusu alıyor. SGK'nın uygulamalarından ve düzenlemelerinden biri olan 3 maaşlık avans her emekli vatandaşa maalesef verilmiyor. Bazı özel durumları olan emekli vatandaşlara sağlanan maaş avansı için gereken şartları yerine getirmek gerekiyor.

Emeklilik için gerekli şartları sağlamış olan vatandaşlar SGK'ya başvuru yapıyorlar ve SGK gerekli evrakları teslim aldıktan sonra işlemlerin tamamlanması ile birlikte vatandaşın emekliliğini sağlıyor. Bu sırada belirli bir süre beklemek gerekiyor.

TAKİP ET   Google News Abone Ol

Etiketler:


Bir Yorum Yaz