Milli Eğitim Bakanlığı Önemli Açıklaması! Devamsızlıktan sınıfta kalan mezuniyet müjdesi Verdi !


Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından alınan kararla, 2019-2020 öğrenim ve öğretim yılının birinci periyodu itibarıyla bütün derslerden başarı göstermiş olmalarına karşın toplam devamsızlık süresini aşanlar, devamlı öğrenciler gibi işleme tabi tutularak mezun edilecek.
Milli Eğitim Bakanlığı Önemli Açıklaması! Devamsızlıktan sınıfta kalan mezuniyet müjdesi Verdi !

Bakanlıktan illere giden yazıya göre, MEB'e bağlı resmi ve özel ortaöğretim kurumlarında 2019-2020 ders yılı, Kovid-19 salgınına karşı alınan tedbirler doğrultusunda 16 Mart 2020'den itibaren uzaktan eğitimle yürütüldü ve 19 Haziran 2020 tarihinde tamamlandı.

Söz mevzusu tahsil ve tedris senesinde öğrencilerin devamsızlık durumlarına ilişkin iş ve işlemlerin birinci dönemde yapılan devamsızlıklar dikkate alınarak gerçekleştirileceği daha ilkin okullara ve kamuoyuna duyuruldu.

Ancak, MEB'e ulaşan öğrenci ve velilerin talebine göre, yükseköğretime devam etmeye hak kazanma durumundaki 12'nci sınıf öğrencilerinden bazılarının derslerinde başarı göstermiş olmalarına, bazılarının da sorumluluk sınavları ile başarabilecekleri sayıda sorumlu derslerinin bulunmasına rağmen alaka özürlü-özürsüz toplam devamsızlık süresini aşarak başarısız duruma düştükleri, bazılarının ise örgün öğrenime devam etmek istedikleri biçimde örgün eğitimin dışına çıkma benzer biçimde bir durumla karşı karşıya kaldıkları anlaşıldı.

MEZUN OLABİLECEKLER

MEB, durumları bu halde olan öğrenciler için yeni bir karar aldı. Buna göre, 2019-2020 tahsil ve öğretim yılının birinci periyodu itibarıyla tüm derslerden başarı göstermiş olmalarına rağmen toplam devamsızlık süresini aşanlar, devamlı öğrenciler şeklinde işleme tabi tutularak mezun edilebilecek.

Tüm derslerden birinci devre puanı oluşmasına karşın başarısız dersleri olup devamsızlık nedeniyle sınıf tekrarı durumunda bulunan lise son derslik öğrencileri de sürekli öğrenciler benzer biçimde değerlendirilerek, 2020-2021 eğitim ve tedris yılından itibaren başarısız oldukları derslerden sorumluluk imtihanlarına girebilecek ve başarı göstermiş olmaları niteliğinde mezun olabilecekler.

Dönem puanı oluşmayan ve Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği hükümleri gereği devamsızlık sebebiyle başarısız sayılan sadece tahsil hakkı bulunan öğrenciler ise velilerinin beyanı esas alınarak öğrenim haklarını kullanmamış sayılarak, 2020-2021 tahsil ve tedris yılında örgün tahsile devam edebilecekler.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz