Mersin’deki "Şişman Boksör Heykeli" Gündem Olmuştu! Heykelin Hikayesi ve Sinan Şamil Sam İle İlgili Olmadığı Ortaya Çıktı!


Mersin Üniversitesi (ABB) ve Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından 2012 yılında ortaklaşa düzenlenen '10. Kongre', Mersin'de gerçekleştirilecek 2013 Akdeniz Oyunları'ndan bu yana 'spor' temasıyla gerçekleştirildi. Uluslararası Hüseyin Gezer Taş Heykel Sempozyumu'nda yapılan 10 heykelden biri olduğu ortaya çıktı.
Mersin’deki "Şişman Boksör Heykeli" Gündem Olmuştu! Heykelin Hikayesi ve Sinan Şamil Sam İle İlgili Olmadığı Ortaya Çıktı!

Kasım 2012'de Atatürk Parkı'ndaki Balıkçı Barınağı'nın yanında çalışmalarına devam eden 8 ülkeden 10 heykeltıraş, çalışmalarına son şeklini verdi.

Sempozyumun finali Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirildi.
Yenişehir İsmet İnönü Bulvarı Macit Özcan Spor Kompleksi yolu üzerinde yol ayrımında bulunan başarılı boksör Sinan Şamil Sam adına yaptırıldığı sosyal medyada konuşuluyor.

2015 yılında vefat ederek dokuz kez Türkiye Şampiyonluğu elde etti. Türkiye'ye altın, 1 gümüş ve 2 bronz madalya.

Gazetede haber olan ve gündem haline gelen "Şişman Boksör" heykeli, Kim Won Geun adlı Güney Koreli bir sanatçı tarafından "spor" temalı bir sempozyumda bir karikatüre katılarak yapıldı.
2012 yılında yayınlanan bir haberde; Sempozyumla ilgili açıklamalarda bulunan MEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Berika İpekbayrak, bu yıl (2012) Türkiye'den Danimarka, Gürcistan, İtalya, Beyaz Rusya, Güney Kore, Rusya ve İspanya'dan birer sanatçı olmak üzere 3 sanatçının katıldığını belirtti.

sempozyumda. İpekbayrak, 2013 yılında Mersin'de düzenlenecek olan Akdeniz Oyunları'ndan bu yana sempozyumun bu yılki temasını 'spor' olarak belirlediklerini belirterek, “Bu yüzden tüm sanatçılar spor için heykeller üretiyorlar.

Danimarkalı sanatçı, 50 yıl önce dünya şampiyonu olan bir boksörün anısına eldivenlerini ve fotoğrafını getirerek büyük bir boks eldiveni yapıyor.

Güney Koreli ona çizgi film ekleyerek boksör yapıyor. (Mersin'de Sinan Şamil Sam anısına yapıldığı iddia edilen heykel) Belaruslu sanatçı ritmik jimnastik üzerine yoğunlaştı.

Gürcü sanatçı dinamik bir insan figürü gerçekleştirdi. İtalyan sanatçı tekvandoya başladı. İ

spanyol sanatçı kano yarışçısını aldı.

Anadolu Üniversitesi'nde eğitim gören Türk heykeltıraş Rahmi Atalay, spor olarak 3 balığı 3 halkaya yerleştirerek birbiriyle yarışan bir heykel yaptı.

Sempozyumu benimle birlikte yürüten ODTÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Nesrin Karacan, karanlık oyunu bir heykel gibi seslendirdi.”

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz