Mermer Boyama - Mermer Nasıl Boyanır? - Mermer Boyanır Mı


Mermer boyama tekniği nedir, mermer boyanır mı, mermer nasıl boyanır, mermer mutfak tezgahı boyanır mı? : Evet, mermer boyanabilir. Tezgahları, şömineleri veya mermerden yapılmış diğer eşyaları boyayabilirsiniz.

Mermerin üzeri kaygan olduğundan ve emici bir yüzey olmadığından üzerine direkt boya yapmak iyi bir fikir olmayabilir. Bu nedenle mermerin üzerine zımpara yapmak veya astar uygulamak gerekebilir.

Mermer Boyama Tekniği Nelerdir?

Mermer boyama, yağlı boya ile, akrilik boyalar ile ve sprey boyalar ile yapılabilir. Aşağıda farklı türde boyalar ile mermer nasıl boyanır anlattık.

Mermer Yağlı Boya İle Boyanır Mı?

Mermer yağlı boya ile boyanır mı?

Evet yağlı boya ile mermer boyanabilir. Mermer boyamak için en iyi boyalardan bir tanesi yağlı boyadır. Fakat yağlı boyayı direkt uygulamak kısa ömürlü bir çözüm olur. Daha dayanıklı bir boyama için şu şekilde bir boyama tekniği uygulayabilirsiniz.

 • Mermerin üzerini hiçbir parlak bölge kalmayacak şekilde zımpara yapın.
 • Üzerini nemli bir bez ile silin.
 • 1 kat sentetik astar uygulayın.
 • 24 saat sonra  1 kat yağlı boya (sentetik boya) uygulayın. (Mat, yarı mat veya parlak yağlı boya olabilir.)
 • 24 saat sonra son kat yağlı boyayı uygulayın.

Bu mermer boyama tekniği özellikle iç mekanda şömine, mermerden yapılmış biblo veya eşyalar için uygundur.

Akrilik Boya ile Mermer Boyama

Akrilik boya ile mermer boyamak

Su bazlı, genel maksatlı, akrilik boyalarla da mermer boyanabilir. Rich Multi Surface, Cadence Multi Surface, Polisan X1 Parlak, Kale Supar, Dyo Hidrolux, Permolit Permolife gibi su bazlı, akrilik, genel maksatlı boyalar ile mermer boyayabilirsiniz.

Özellikle iç mekanda kullandığınız mermer eşyalar için bu boyalar çok uygun olacaktır. 5-6 saat ile 2-3 kat uygulama yapın. İsterseniz boyadan önce su bazlı astar veya geçiş astarı da uygulayabilirsiniz. Boyadan sonra su bazlı vernik kullanmak ise boyanın dayanıklılığını arttıracak suya, silinmeye ve çizilmeye çok daha dayanıklı olmasını sağlayacaktır

Bu mermer boyama tekniği ile mutfak tezgahı, mermer masa, şömine gibi iç mekanda büyük alanları boyayabilirsiniz.

Sprey Boya İle Mermer Boyama

Sprey boya ile mermer boyama tekniği

Sprey boya ile mermerden yapılmış eşyalarınızı boyayabilirsiniz. Küçük mermer biblo, süs eşyaları, küçük bir sehpanın üzeri v.b.

Sprey boya ile mermer boyamak için önce 1 kat sprey astar uygulayın. Yarım saat astarın kurumasını bekleyin. Yaklaşık yarım saat ara ile 2-3 kat sprey uygulamasını yapın. Sprey boya sentetik, selülozik veya akrilik olabilir. Sellülozik ve sentetik sprey daha dayanıklıdır fakat iç mekanda kullanmamaya çalışın.

 

Son olarak boyanız kuruduktan sonra sprey vernik kullanın. Sprey kokusu rahatsız edici olduğundan, dış mekanda, rüzgarsız ve soğuk olmayan bir havada boyama yapın. (Sadece dekoratif amaçlı basit bir boyama yapmak istiyorsanız, astar veya vernik kullanmadan direkt sprey boya ile de boyayabilirsiniz.)

Mermer Mezar Taşı Boyama

Mermer mezar taşı boyamak için zorlu hava koşullarına dayanıklı bir boya gerekiyor. Bu da dış cephe boyaları ile olacaktır.

Fakat, dış cephe boyaları sıva gibi emici ve pürüzlü yüzeyleri boyamak için kullanıldığından parlak ve kaygan mermeri boyamak için astar kullanmanız gerekiyor.

Parlak ve kaygan yüzeylere boyanın tutmasını sağlayan geçiş astarı (transfer astarı, dönüşüm astarı) bu iş için uygundur. Bulabilirseniz dış cephe için olan geçiş astarını kullanın.

 • Mermeri kurulayıp temizleyin.
 • 1 kat geçiş astarı uygulayın.
 • 4-5 saat astarın kurumasın bekleyin.
 • 5-6 saat ara ile 2-3  kat dış cephe boyasını uygulayın. (Soğuk havada uygulama yapmayın.)
 • Dış cephe boyası ne kadar kaliteli olursa o kadar iyi olur. Bilinen markaların dış cephe boyasını kullanın.

Mezar Taşı Yazısı Hangi Boyayla Boyanır?

Mezar taşındaki silinmiş yazıları kalem uçlu bir resim fırçası ile tekrar yazabilirsiniz. Mezar taşı yazısını boyamak için yağlı boya veya su bazlı akrilik boyaları kullanabilirsiniz. Akrilik boya multisurface yani genel amaçlı olmalı.

 • Mezar taşını nemli bir bez ile silin.
 • 2-3 dakika nemin dağılmasını bekleyin.
 • Yağlı boya kullanacaksanız katlar arası en az 5-6 saat, su bazlı akrilik boya kullanacaksanız katlar arası en az 1-2 saat bekleyerek 2 kat yaparsanız daha dayanıklı olur.

Mermer Tezgah Boyanır Mı?

Evet, mermer tezgah boyanabilir. Su bazlı genel maksatlı boyalar ile mermer tezgah boyayabilirsiniz. Mermer tezgahı boyadıktan sonra kurumasını bekleyin. 1-2 gün sonra üzerine sır vernik veya su bazlı vernik uygulayın. Sır vernik veya su bazlı vernik çizilmeyi engeller ve temizlik yapılmasını kolaylaştırır.

TAKİP ET   Google News Abone Ol

Etiketler:


Bir Yorum Yaz